Фауст Вранчич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Експонат в музеї Вранчича в Шибенику
Експонат в Загребському технічному музеї

Фауст Вранчич (хорв. Faust Vrančić, італ. Fausto Veranzio, 1551-1617) — універсальний хорватський вчений епохи пізнього ренесансу, перша людина, яка успішно випробувала парашут. Його дядьком був відомий релігійний діяч, єпископ Антун Вранчич.

Фауст Вранчич створив перший словник п'яти мов (Dictionarium quinque nobilissimarum Europeae linguarum; Latinae, Italicae, Germanicae, Dalmaticae et Hungaricae), виданий в Венеції в 1595.

Вранчич не є винахідником ідеї парашута, чиї корені йдуть в східну традицію. Перший європейський ескіз парашута зберігається в Британському Музеї, і датується другою половиною XV століття. Один з найвідоміших начерків парашута належить Леонардо да Вінчі, з ескізів якого Вранчич і зібрав свою модель парашута. Він вважається першим європейцем, який успішно випробував подібну модель в 1617. Згідно з легендою, він стрибнув із дзвіниці в Братиславі висотою 86 м, використовуючи натягнуту на дерев'яну раму тканину розмірами 6x6 метрів. Пізніше він повторював свої стрибки, насамперед у Венеції, і може вважатися піонером бейсджампінгу. Крім цього, Вранчич вперше розробив плани залізного підвісного моста. Побудовано такі мости були, однак, лише в XVIII столітті.

Джерела[ред.ред. код]