Фауст Вранчич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Вранчіч Фауст)
Перейти до: навігація, пошук
Експонат в музеї Вранчича в Шибенику
Експонат в Загребському технічному музеї

Фауст Вранчич (хорв. Faust Vrančić, італ. Fausto Veranzio, 1551-1617) - універсальний хорватський вчений епохи пізнього ренесансу, перша людина, яка успішно випробувала парашут.

Фауст Вранчич створив перший словник п'яти мов (Dictionarium quinque nobilissimarum Europeae linguarum; Latinae, Italicae, Germanicae, Dalmaticae et Hungaricae), виданий в Венеції в 1595.

Вранчич не є винахідником ідеї парашута, чиї корені йдуть в східну традицію. Перший європейський ескіз парашута зберігається в Британському Музеї, і датується другою половиною XV століття. Один з найвідоміших начерків парашута належить Леонардо да Вінчі, з ескізів якого Вранчич і зібрав свою модель парашута. Він вважається першим європейцем, який успішно випробував подібну модель в 1617. Згідно з легендою, він стрибнув із дзвіниці в Братиславі висотою 86 м, використовуючи натягнуту на дерев'яну раму тканину розмірами 6x6 метрів. Пізніше він повторював свої стрибки, насамперед у Венеції, і може вважатися піонером бейсджампінгу. Крім цього, Вранчич вперше розробив плани залізного підвісного моста. Побудовано такі мости були, однак, лише в XVIII столітті.

Джерела[ред.ред. код]