Вратислав I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вратислав I
чеськ. Vratislav I.
Vratislav hlava.jpg
Народився бл. 888
леви Градец
Помер 13 лютого 921
Прага, Чеське князівство
Поховання St. George's Basilicad і Празький град
Національність чех
Діяльність монарх
Титул князь
Термін 915—921 роки
Попередник Спитігнєв I
Наступник Вацлав I
Конфесія католицтво
Рід Пржемисловичі
Батько Боривой I
Мати Людмила зі Псову
Брати, сестри  • Спитігнєв I
У шлюбі з Добромира зі Стодору
Діти 3 сина і 1 донька

Вратислав I (*Vratislav I бл. 888  —13 лютого 921) — князь Богемії у 915921 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Пржемисловичів. Молодший син Боривоя I, князя Богемії, та Людмили зі Псову (донька лужицького князя Славібора). На той час Чехія являє своєрідну конфедерацію племен, що номінально визнавали владу Пржемисловичів. Ще в 897 році на з'їзді в Регенсбурзі крім Вратислава, який був тоді принцом, були присутні кілька слов'янських князів. У 906 році оженився на доньці князя племені стодорян.

Після смерті старшого брата Спитігнєва I у 915 році, Вратислав I став правителем чеських земель навколо Празького Граду. Зумів остаточно відокремитися від Великоморавської держави. Водночас Богемія перебувала під сильним впливом герцога Арнульфа I Баварського. Разом з тим Вратислав I самостійно укладав союзи з іншими навколишніми народами — сильним слов'янським племенем стодорян і угорцями, яких він не лише вільно пускав через свою територію, а й брав участь разом з ними у набігу на Саксонію в 915 році.

За його ініціативою у 916 році споруджено першу базиліку Св. Георгія. Для зміцнення свого впливу і забезпечення збору данини Вратислав I за часи свого князювання став будувати замки на чужих землях.

У подальшому вступив у союз з королями Німеччини з Саксонської династії. Завдяки цьому розширив свої володіння за рахунок сусідніх племен, родинним чехам. Вратислав I загинув в битві з угорцями в віці 33 років і був похований в базиліці Святого Георгія в Празькому Граді.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Добромира зі Стодору

Діти:

  • Вацлав (935), князь Богемії у 921—935 роках
  • Болеслав (), князь Богемії у 935—972 роках
  • Спитігнєв
  • Пржібислава, дружина князя Славніка

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dušan Třeštík: Počátky Přemyslovců. Nakladatelství lidové noviny, 1998, ISBN 80-7106-138-7
  • ŽEMLIČKA, Josef. Přemyslovci. Jak žili, vládli, umírali. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2005. 497 s. ISBN 80-7106-759-8.