Всенічна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Всеночна)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Все́нічна́, всено́шна (церк.-слов. бдѣніе; грец. αγριπνία; παννυχις; лат. vigilia) — церковне богослужіння, що служиться за встановленим чином в православ'ї, яке при строгому дотриманні уставу повинне тривати від заходу сонця до світанку — цілу ніч під Великдень, напередодні великих двунадесятих свят та святим яким має служитися всенічна. Складається з Полієлейної ранньої і Великої вечірньої.

Історія[ред. | ред. код]

Практика «старозавітної церкви» не знала регулярної нічної молитви. Але вже в писаннях апостольських ми зустрічаємо часте згадування всенічних молінь: Лк 6:12; Лк 9:28-36; Мт. 26:36-45; Дії 16:25. Про часті бдіння пише апостол Павло: 2Кор 6:5; 2Кор 11:27.

Настанови пильнувати, пам'ятати про Друге пришестя Христа: [[|1Пет]] 5:8; 1Кор 16:13; Кол 4:2; 1Сол 5:6; Одкр 3:2-3; Одкр 16:15, невпинно молитися: 1Сол 5:17; Еф 6:18.

У записах західної прочанки Егерії знаходимо докладні відомості про нічні чування службах в Єрусалимі та його околицях в IV столітті.

Отці Церкви пояснюють практику нічного чування есхатологічними очікуваннями Другого пришестя Христа та настання Царства[1] і прагненням уникнути гріха[2].

Термін αγριπνία (агріпніа, буквально: «відсутність сну») стосовно нічного богослужіння знаходимо у Василія Великого (бл. 330379), який пише, що такі мали повсюдне поширення на Сході та відбувалися напередодні недільних днів протягом всього року, в святу ніч Великодня, свята Богоявлення і днів пам'яті святих мучеників[3].

Словом же грец. παννυχις, калькою якого і є українське «всенічна», в візантійський практиці називалася відносно коротка нічна служба, яка існувала як у парафіяльній, так і в монастирській редакції. Остання в спрощеному вигляді служиться сьогодні як приватна відправа без зв'язку з часом літургічної доби і відома як молебень, а в варіанті за померлих зберігає історичну назву панахида, тобто буквально «всенічна».[4]

Всенічне бдіння — основна відмінність Єрусалимського уставу від Студійського, первісно пов'язана з віддаленим проживанням ченців, які таким чином отримували змогу сходитися перед святами на спільну молитву один раз за ніч, а не двічі.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Тертуліан. De orat. 29; Кипріан Карфагенський. De orat. Dom 36; Hist. mon. Aeg. Prol. 7
  2. Ps. Athanas. De virgin. 33
  3. Успенский Н. Д. Чин всенощного бдения на православном Востоке и в Русской Церкви. — Богословские труды., сб. 18. М., 1978, стр.11
  4. Арранц М. Как молились Богу древние византийцы. ЛДА, 1979

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Commons
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Великдень