Всесвітній час

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Всесвітній час
Наступний UTC
Замінений на ефемеридний час
Замінив Середній час за Гринвічем[1]

Всесві́тній час (гринвіцький середній сонячний час) — шкала сонячного часу, яка ґрунтується на вимірюванні годинного кута середнього Сонця відносно гринвіцького меридіана. Позначається UT (від англ. Universal Time). Застосовується для фіксування моментів астрономічних спостережень[2].

До 1925 року всесвітній час відлічували від середнього гринвіцького полудня. Тоді він називався середнім часом за Гринвічем і позначався GMT (англ. Greanwich Mean Time). Із 1 січня 1925 року було запроваджено систему лічби від середньої півночі, тобто, всесвітній час на 12 годин більший GMT. До 1960 року всесвітній час застосовувався також для ефемерид, доки його не замінили системою ефемеридного часу[2].

Внаслідок нерівномірного руху Землі навколо Сонця всесвітній час плине нерівномірно, тому його незручно застосовувати у повсякденному житті. Для усунення цього недоліку запроваджено так зване середнє Сонце — фіктивна точка, що протягом року рухається вздовж екліптики рівномірно та здійснює один оберт за той же час, що й справжнє Сонце. Тому є декілька форм Всесвітнього часу, запроваджених Міжнародним бюро часу 1956 року[2]:

  • нерівномірний всесвітній час (UT0)
  • квазірівномірний (UT1, UT2)

1961 року було запроваджено шкалу всесвітнього координованого часу (UTC), в основу якої покладено атомний годинник (а не астрономічні спостереження), і яка тепер застосовується в повсякденному житті суспільства[Прим. 1].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сигнали точного часу, які передаються по радіо, телебаченням, в інтернеті, відповідають стандарту UTC

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Астрономічний енциклопедичний словник — 2003.
  2. а б в Всесвітній час // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 87. — ISBN 966-613-263-X.