Всесвітній час

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Всесвітній час
Замінений на ефемеридний час[1] і UTC
На заміну ECG[1]
Обслуговується Міжнародна служба обертання Землі

Всесві́тній час (гринвіцький середній сонячний час) — шкала сонячного часу, яка ґрунтується на вимірюванні годинного кута середнього Сонця відносно гринвіцького меридіана. Позначається UT (від англ. Universal Time). Застосовується для фіксування моментів астрономічних спостережень[2].

Історія[ред. | ред. код]

До 1925 року всесвітній час відлічували від середнього гринвіцького полудня. Тоді він називався середнім часом за Гринвічем і позначався GMT (англ. Greanwich Mean Time). Із 1 січня 1925 року було запроваджено систему лічби від середньої півночі, тобто, всесвітній час на 12 годин більший GMT. До 1960 року всесвітній час застосовувався також для ефемерид, доки його не замінили системою ефемеридного часу[2].

Статус[ред. | ред. код]

Внаслідок нерівномірного руху Землі навколо Сонця всесвітній час плине нерівномірно, тому його незручно застосовувати у повсякденному житті. Для усунення цього недоліку запроваджено так зване середнє Сонце — фіктивна точка, що протягом року рухається вздовж екліптики рівномірно та здійснює один оберт за той же час, що й справжнє Сонце. Тому є декілька форм Всесвітнього часу, запроваджених Міжнародним бюро часу 1956 року[2]:

 • нерівномірний всесвітній час (UT0)
 • квазірівномірний:
  • UT1 — враховує рух полюсів Землі
  • UT2 — враховує також сезонні варіації швидкості обертання Землі.

1979 року було запроваджено ще одну шкалу — всесвітній регуляризований час (UT1R). Його визначають на основі UT1 з урахуванням ефекту припливів, які мають період до 35 діб[3].

Співвідношення з іншими стандартами часу[ред. | ред. код]

1961 року було запроваджено шкалу всесвітнього координованого часу (UTC), яка тепер застосовується в повсякденному житті суспільства[Прим. 1].

1972 року шкалою UTC замість сонячної секунди (яка визначається астрономічними спостереженнями) стала секунда системи SI (секунда атомного годинника). Однак початок доби за всесвітнім координованим часом (UTC) утримується близьким до початку доби за сонячним квазірівномірним часом (всесвітнім часом у формі UT1) — різниця між ними має становити не більше 0,9 секунди. Для утримання такої різниці починаючи з 1972 року до UTC час від часу додають високосну секунду[Прим. 2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Сигнали точного часу, які передаються по радіо, телебаченням, в інтернеті, відповідають стандарту UTC.
 2. Крім додавання високосної секунди стандарт UTC передбачає також можливість її віднімання (за потреби), але від моменту запровадження цього правила (1972 р.) такої потреби не виникало.

Посилання[ред. | ред. код]

 1. а б Астрономічний енциклопедичний словник — 2003.
 2. а б в Всесвітній час // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 87. — ISBN 966-613-263-X.
 3. Всесвітній регуляризований час // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 87. — ISBN 966-613-263-X.