Всеукраїнська мережа доброчесності та комплаєнсу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
UNIC
UNIC official logo

Всеукраїнська Мережа Доброчесності та Комплаєнсу (англ.: Ukrainian Network of Integrity and Compliance - скорочено UNIC) - Мережа, що об'єднує відповідальні компанії по всій Україні та просуває ідею етичного ведення бізнесу через проведення освітніх заходів, розробки політик та програм, щорічного оцінювання рівня комплаєнсу членів. Мережа є першою в Україні анти-корупційною колективною дією приватного сектора бізнесу. Мета діяльності Мережі полягає у вирішенні проблем корупції в контексті бізнесу, просуванні практики доброчесності та покращенні бізнес-клімату України шляхом докладання активних спільних зусиль учасників Мережі.

Мережа не переслідує жодних політичних або ідеологічних інтересів.

Історія Мережі[ред. | ред. код]

19 травня 2017 року Рада бізнес-омбудсмена за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку і Організації економічного співробітництва та розвитку представила Всеукраїнську Мережу Доброчесності та Комплаєнсу — нову ініціативу для бізнесу, який прагне працювати прозоро.

У січні 2018 року Всеукраїнська мережа доброчесності та комплаєнсу стала членом Центру колективних дій B20 в Міжнародному центрі колективних дій (ICCA). ICCA був започаткований у 2012 році Базельським інститутом управління, незалежним некомерційним експертно-консультаційним центром, що займається питаннями запобігання корупції та державного управління, корпоративного управління та комплаєнсу, боротьби з відмиванням грошей, дотримання кримінального законодавства та повернення викрадених активів.

У січні 2020 року UNIC першою в Україні завершила процедуру TRACEcertification від провідного світового розробника стандартів протидії корупції. TRACE є одночасно глобально визнаною анти-корупційною бізнес-асоціацією та провідним світовим постачальником рішень для оцінки та управління ризиками сторонніх компаній у сфері відповідального ведення бізнесу та протидії корупції.

Мета та завдання[ред. | ред. код]

 • Метою створення Мережі є просування ідеї етичного та відповідального ведення бізнесу. Компанії-учасники мережі погодилися підтримувати добру ділову репутацію та постійно удосконалювати власні стандарти доброчесності відповідно до кращих міжнародних практик.
 • Цілями Мережі є, зокрема, але не обмежуючись:
  • створення усталеної спільноти відповідального бізнесу, який діє подібно;
  • підвищення інтересу, обізнаності та розуміння важливості доброчесності та прозорості бізнесу у суспільстві, включаючи суб'єктів господарювання, задіяних у приватному та державному секторах;
  • створення платформи для обміну знаннями та досвідом для національних та міжнародних компаній, що здійснюють діяльність в Україні у галузях ділової етики, доброчесності, комплаєнсу та боротьби з корупцією;
  • забезпечення підготовки та навчання учасників Мережі та, за можливості, їх персоналу у сфері боротьби з корупцією, а також чесної та прозорої бізнес-поведінки;
  • вплив на формування політики та керівних принципів доброчесності і прозорого ведення бізнесу на державному рівні, а також на рівні різних організацій, які поділяють спільні інтереси в поліпшенні ділового клімату в країні.

Принципи[ред. | ред. код]

Учасники Мережі зобов’язуються дотримуватися певних етичних принципів:

 1. Діяти чесно та у відповідності до чинного законодавства.
 2. Забезпечити підтримку комплаєнсу з боку вищого керівництва компанії.
 3. Створити чіткі прописані правила поведінки та політики нетерпимості до корупції.
 4. Просувати корпоративну етику шляхом навчання і комунікацій.
 5. Відстоювати репутацію відповідального бізнесу – співпрацювати лише з підрядниками, які поділяють стандарти професійної етики.
 6. Періодично переглядати чинні політики і правила з комплаєнсу та оновлювати їх за необхідності.
 7. Зробити прозорість та підзвітність стрижнем бізнесу.
 8. Поширювати обізнаність про ділову етику серед партнерів та колег.

Членство у UNIC[ред. | ред. код]

Приєднатися до UNIC може будь-яка компанія незалежно від розміру чи сфери діяльності. Ключовим для приєднання є бажання запроваджувати високі стандарти доброчесності ведення бізнесу. Про те, як приєднатися до Мережі можна дізнатися за цим посиланням.

Органи Мережі[ред. | ред. код]

Загальні збори Учасників[ред. | ред. код]

Загальні збори Учасників є найвищим органом Мережі. Загальні збори Учасників проводяться не рідше одного разу на рік.

Виконавчий Комітет[ред. | ред. код]

Виконавчий Комітет Мережі є колегіальним органом, що формується з 9 (дев'яти) членів, обраних Загальними зборами Учасників. До складу Виконавчого Комітету можуть входити Учасники Мережі, а також зовнішні представники інших об’єднань, неурядових організацій, профспілок та інших зацікавлених осіб, з яких 6 (шість) учасників обираються Учасниками, і 3 (три) учасника обираються з числа зовнішніх представників відповідно до публічного запиту Секретаріату на вакансії.

Комітет з питань доброчесності[ред. | ред. код]

Комітет з питань доброчесності є добровільним, неоплачуваним органом, який складається з 7 (семи) членів, 4 (чотири) з яких призначаються Учасниками Виконавчого Комітету, а 3 (три) - з числа зовнішніх експертів за запитом Виконавчого Комітету.

Експертна Група[ред. | ред. код]

Експертні Групи є добровільними, неоплачуваними консультативними органами. До складу Експертних груп можуть входити також і зовнішні представники інших об’єднань, асоціацій, неурядових організацій, профспілок та інші зацікавлені особи, включаючи представників державних органів. Експертні Групи мають допомагати Мережі за допомогою своєї фаховості та професійних порад, спрямованих на розв'язання корупційних проблем в умовах ведення бізнесу, та просувати практику доброчесності, надаючи разові поради та допомогу Виконавчому Комітету, яка може, час від час, бути потрібна останньому.

Секретаріат[ред. | ред. код]

Секретаріат складається з Голови та інших співробітників, які забезпечують адміністративну та технічну підтримку Мережі. Члени Секретаріату призначаються або звільняються Виконавчим Комітетом.

Сертифікація UNIC[ред. | ред. код]

Сертифікація UNIC свідчить про те, що Член UNIC розробив та запровадив політику та процедуру, що базується на оцінці ризику, з метою запобігання корупції та інших пов'язаних з цим ризиків, що відповідають його характерним рисам (наприклад, галузь виробництва, структура, розмір тощо), а також діючим керівним принципам, що відображені в Анкеті UNIC та у «Методології оцінювання UNIC».

Сертифікація UNIC, що є добровільною справою, надає ексклюзивне право використовувати логотип та назву UNIC для цілей маркування. Сертифікат присуджується за наявності позитивного висновку незалежного експерта щодо рівня дотримання відповідності та цілісності бізнесу та на підставі рішення Виконавчого комітету UNIC.

На відміну від інших сертифікаційних процедур, Сертифікація UNIC вимагає проведення на місці ретельної оцінки проекту й ефективної реалізації політики та програм дотримання відповідності. Оцінка включає в себе документацію та співбесіди, надані компанією, а також документацію та інтерв’ю, яких вимагає незалежний експерт. Ступінь дотримання відповідності та цілісності бізнесу визначає достатнім, насамперед, незалежний експерт, а потім — Виконавчий комітет UNIC.

Базові документи Мережі[ред. | ред. код]

Діяльність мережі регламентує низка базових документів, серед яких:

 • Меморандум про партнерство
 • Етичні стандарти Мережі
 • Кодекс норм поведінки та доброчесності
 • Цілі та Завдання Мережі
 • Процедура Cертифікації
 • Політики Мережі

Докладно з ними можна ознайомитися за цим посиланням.

Посилання[ред. | ред. код]