Втеча (оповідання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Втеча
Escape!
Жанр науково-фантастичне оповідання[d]
Автор Айзек Азімов
Мова американська англійська
Опубліковано 1945
Переклад 1987

Вте́ча (англ. Escape!) — науково-фантастичне оповідання Айзека Азімова, вперше опубліковане 1945 року в журналі Analog Science Fiction and Fact. Вийшов друком у збірках «Я, робот», 1950 (I, Robot) та «Все про роботів» (The Complete Robot), 1982.

Сюжет[ред. | ред. код]

До U.S. Robots and Mechanical Men, Inc. звертається фірма «Консолідейтед Роботс» із пропозицією скористатися «Мозком» фірми для перевірки документів по розробці гіперпрострового двигуна, при цьому їх власна Супер-ЕОМ від такої перевірки зламалася. Завданням Сьюзен Келвін є сформулювати ціль перед Мозком таким чином, щоб він не вийшов з ладу при можливій дилемі, пов'язаній із Трьома законами робототехніки.

Мозок опрацьовує надані йому матеріали та приходить до висновку, що побудувати корабель для стрибка через простір-час є можливим. Що він і здійснює за допомогою підлеглих йому роботів, Донован і Пауелл, досліджуючи корабель, були відправлені Мозком у перший міжзоряний політ. Вони здійснили міжзоряний стрибок через простір і час, відчуваючи при цьому щось схоже на смерть та потім знову були живими; Мозок для мандрівників заготував запас консервованих бобів. По поверненні їх на Землю Сьюзен встановила, що Мозок зумів «відгородитися» від моменту смерті людей, адже з розрахунків випливало, що після стрибка матерія поверталася до попереднього стану — він «утік» в царину гумору; після цього комп'ютер став страшенним базікалом.

Джерела[ред. | ред. код]