Вугільний басейн Альберта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Альбе́рта (Alberta) — найбільший вугільний басейн на заході Канади (провінція Альберта, Британська Колумбія, Саскачеван); південна незначна по площі частина басейну знаходиться в межах США. Розробляється з середини 19 століття. На території Альберти ведеться видобуток інших видів корисних копалин, в тому числі сірки, природного газу, нафти, бітумів. Центр — Едмонтон.

Характеристика[ред.ред. код]

Площа басейну — 250 тисяч км². Загальні запаси понад 228 мільярдів тонн. Основні вугледобувні райони: Кроунест, Байрон-Крік (Корбін), Елкфорд, Колмен, Каскейд, Кадомін-Ласкар, Коулспур, Смокі, Вабамун (Калгарі), Бетл-Рівер (Кастор), Шірнес. Інтенсивно розробляється з 1960-х років. Розташований у передовому прогині Альберта в північній частині Скелястих гір. Вугленосність пов'язана з субконтинентальними відкладами крейди і палеогену (загальною товщиною понад 4000 м).

У зах. частині басейну вугілля високоякісне, коксівне, антрацити і суббітумінозне, у східній — буре; кам. вугілля характеризується показниками: вогкість 1,2-6,1 %,: зольність 5,7-8,7 %, летких речовин 10,9-24 %, сірки 0,2-0,5 %; теплота згорання 32-59 МДж/кг.

Технологія розробки[ред.ред. код]

11 осн. вугледоб. райони розробляються відкритим і підземним способом. На шахтах переважають камерна і камерно-стовбова система розробки з виїмкою коротковибійними комбайнами. У кар'єрах використовуються драґлайни.

Джерела[ред.ред. код]

Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — 752 с. — ISBN 966-7804-78-X.