Вужачковидні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вужачковидні
Гронянка півмісяцева
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Streptophytina
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Moniliformopses
Папоротеподібні (Filicophyta)
Клас: Псилотоподібні (Psilotopsida)
Порядок: Вужачковидні (Ophioglossales)
Link
Родини

дивитись текст

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ophioglossales
EOL logo.svg EOL: 4502
ITIS logo.svg ITIS: 17168
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 13827

Вужачковидні (Ophioglossales) — порядок папоротеподібних рослин класу Псилотоподібні (Psilotopsida). Відомо понад 80 видів, з них в Україні зрідка зустрічаються 5.

Спершу порядок включали у монотиповий клас Ophioglossophyta, але молекулярні дослідження 2006 року вказали на тісний зв'язок з псилотовими (Psilotales), а не з іншими папоротеподібними, тому їх об'єднали у один клас[1].

Опис[ред. | ред. код]

Характерними особливостями вужачковидних є: диморфізм листків, рівноспоровість, товстостінні спорангії без кільця, численні спори в одному спорангії (від 1500 до 15000), великі (до 6 см завдовжки) гаметофіти з мікоризою. Все це свідчить про древність та примітивність.

Це невеличкі багаторічні, здебільшого наземні рослини, рідше — епіфітитропіках). Листки вужачковидних розділені на дві частини — верхню спороносну (фертильну) та нижню асиміляційну (хлорофілоносну, стерильну). Ні перша, ні друга частини листків у молодому віці не бувають равликоподібно згорнуті.

Класифікація[ред. | ред. код]

Вужачковидні містять одну родину — Вужачкові (Ophioglossaceae), яку у деяких класифікаціях розділяють на дві або три родини:

Проте, останні дослідження вказують на те, що всі види треба об'єднати знову в єдину родину Ophioglossaceae.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Smith, Alan R.; Kathleen M. Pryer, Eric Schuettpelz, Petra Korall, Harald Schneider, & Paul G. Wolf (2006). A classification for extant ferns (PDF). Taxon 55 (3): 705–731. JSTOR 25065646. doi:10.2307/25065646. 

Джерела[ред. | ред. код]