Вуковар (острів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вуковар
хорв. Vukovarska ada
серб. Вуковарска ада
Географія
45°20′50″ пн. ш. 19°02′00″ сх. д. / 45.34722° пн. ш. 19.03333° сх. д. / 45.34722; 19.03333Координати: 45°20′50″ пн. ш. 19°02′00″ сх. д. / 45.34722° пн. ш. 19.03333° сх. д. / 45.34722; 19.03333
Країна
Хорватія Хорватія
Вуковар (Хорватія)
Вуковар
Вуковар

Вуковар (хорв. Vukovarska ada, серб. Вуковарска ада) — острів на Дунаї біля міста Вуковар на кордоні Хорватії та Сербії. Острів оспорюється обома країнами.

Опис острова[ред.ред. код]

Острів Вуковар знаходиться в руслі Дунаю поблизу сербського берега. Від сербського берега острів відділяє вузька протока шириною всього 20-30 метрів, в той час, як мінімальна відстань до берега Хорватії становить не менше 250 метрів. Форма острова нагадує бумеранг, звернений бугром в сторону Хорватії. Довжина — близько 3,8 км, максимальна ширина — близько 600 метрів. Територія острова рясно вкрита лісами.

Міжнародне право[ред.ред. код]

За міжнародним правом річкова межа між державами проводиться по фарватеру річки, але тільки в тому випадку, якщо саме ріка фігурує в якості кордону без додаткових уточнень. Оскільки острів офіційно був частиною СР Хорватія, то такий принцип у даному випадку непридатний.

Історична довідка[ред.ред. код]

За часів соціалістичної Югославії острів належав Хорватії. Під час війни в Хорватії острів був окупований Югославською народною армією та сербськими ополченцями.

У 1991 році Хорватія стала незалежною державою. Згідно з рішенням міжнародної конференції кордону між колишніми союзними республіками ставали державними кордонами між посталими країнами[1], таким чином острів повинен був відійти до незалежної Хорватії, однак острів Вуковар (так само, як східна Славонія, Бараняча та Срем) знаходився під контролем Республіки Сербська Країна .

Після мирної угоди 1998 року заняття території були возз'єднані з Хорватією, однак острів Вуковар залишився під сербською військовою окупацією. Схожа ситуація трапилася з островом Шаренград.

Демілітаризація острова[ред.ред. код]

У 2004 році Сербія вивела з острова велику частину військового контингенту[2], проте поліція повністю взяла на себе прикордонний контроль тільки в 2006 році[3].

У 2006 році вперше після війни пляжі острова були відкриті для відвідувачів[4]. Острів обслуговується Вуковарсько «Дунайським спортивно-курортним суспільством»[5]. Незважаючи на це, громадяни Хорватії не можуть відвідувати власні володіння на острові.

Сучасні територіальні суперечки[ред.ред. код]

Одна з частин мирної угоди включала короткострокові договори, за якими Хорватія повинна була контролювати західну частину Дунаю, а Сербія — східну[6]. Позиція офіційної Сербії полягає в тому, що рішення Міжнародної комісії не дійсне і короткострокова домовленость між Сербією та Хорватією повинна визначати майбутній кордон між державами, отже острів повинен належати Сербії, так як знаходиться ближче до сербського берега[7]. Позиція Хорватії полягає в тому, що рішення Міжнародної комісії є остаточним і острів Вуковар є частиною території Хорватії.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Рішення Міжнародної конференції з колишньої Югославії
  2. Uskoro trajekt Vukovar — Bac (Serbian). Prosvjeta (2005). — «Na sastanku je, pored ostalog, postavljeno i pitanje ko iz SCG kontrolise granicu sa Hrvatskom. Bogunovic je rekao da vojska to ne cini vec vise od dve godine, a na njihovom mestu je policija Baca na razdaljini od oko 40 kilometara i Centar za carinu u Backoj Palanci.»
  3. Srpska vojska povukla se s granice s Hrvatskom (Croatian) (30 октября 2006).
  4. Vukovarska Ada nakon 16 godina otvorena za kupanje
  5. Lani na adi izbrojali 130.000 kupaca, Vjesnik
  6. [1] Map of island and provisional deal on Croatian
  7. [2] Сербський протест рішенню Міжнародної комісії

Джерела[ред.ред. код]