Вулиця Єрошенка (Львів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вулиця Єрошенка
Львів
Yeroshenka Street, Lviv.JPG
Вигляд на вулицю Єрошенка з вулиці Джерельної
Місцевість Клепарів
Район Шевченківський
Назва на честь письменника, педагога, етнографа, музиканта Василя Яковича Єрошенка
Історичні відомості: колишні назви
Пелехатого, Пілічовська
польського періоду (польською) Pilichowska
радянського періоду (українською) Пелехатого
радянського періоду (російською) Пелехатого
Загальні відомості
Поштові індекси 79039[1]
Транспорт
Рух двосторонній
Покриття асфальт
зовнішні посилання
У проекті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
commons:Вулиця Єрошенка у Вікісховищі

Ву́лиця Єроше́нка — вулиця в місцевості Клепарів Шевченківського району міста Львова. Починається від вулиці Джерельної, утворює перехрестя у вулицями Клепарівською та Бальзака, пересікається з вулицею Золотою, закінчується T-подібним перехрестям з вулицею Шевченка. Між вулицями Джерельною та Клепарівською паралельно до вулиці Єрошенка проходить залізнична колія Львів — Київ. Також вулиця безпосередньо межує з Янівським цвинтарем. Вулиця Єрошенка та Янівський цвинтар фіксують південну сторону лісопарку Кортумова гора[2].

Історія[ред. | ред. код]

Від 1892-го мала назву Піліховська, бо виходила на Піліховські ґрунти, в часи німецької окупації — Черникґассе, від 1963-го — Пелехатого, на честь радянського письменника й журналіста Кузьми Пелехатого. 1992 року названа на честь українського письменника, поета і фольклориста Василя Єрошенка (1889-1952)[3].

1875 року єврейська громада вибрукувала вулицю[4]. 1938 року на колишніх Піліховських ґрунтах (тепер район вул. Єрошенка) відкрили Новий єврейський цвинтар.

Забудова[ред. | ред. код]

Забудова вулиці: класицизм, сецесія, промислові забудови.

Важливі споруди[ред. | ред. код]

На вулиці Єрошенка, 13 розташовано готель Етна[5], за адресою Єрошенка, 16 розташована Міська державна лікарня ветеринарної медицини[6]. На Єрошенка, 34 розташоване стрільбище[джерело?].

Цвинтарі, поховання[ред. | ред. код]

На вулиці Єрошенка біля в'їзду до об'єднання власників гаражів «Сокіл» стоїть фігура Божої Матері та високий хрест, що нагадують про Клепарівський цвинтар, який був на цьому місці до 1960-х років[7]. На вулиці Єрошенка розташована Братська могила в'язнів Янівського концтаборуЯнівське кладовище, поле 1[8].

У 1875 році на кошти Львівської єврейської громади була викладена кругляком бруківка на вул. Піліховського, що з'єднувала вулицю Янівську (тепер Шевченка) з єврейським цвинтарем. У 1890 році за проектом архітектора Альфреда Каменобродського з боку вулиці Піліховського поставили кам'яний мур у неоромантичному стилі, фрагмент якого зберігся. Після І Світової війни і листопадового погрому 1918 року Львівська єврейська громада встановила їхнім жертвам величний пам'ятник, масивні руїни якого можна було бачити ще в 50-х роках минулого століття. Меморіал єврейським воїнам, що загинули в період 19141918 рр. складався з 15-ти рядів могил і в кожній було 23 поховання. Останні дані про купівлю додаткових земельних ділянок для розширення єврейських цвинтарів на вулиці Піліховського і на Знесінні датуються 1929 роком.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]