Вулиця Шевченка (Полтава)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вулиця Шевченка
Полтава
Перетин вулиць Шевченка і Європейської. Пожежна каланча.
Перетин вулиць Шевченка і Європейської. Пожежна каланча.
Район Шевченківський, Київський
Назва на честь Тараса Григоровича Шевченка
Історичні відомості: колишні назви
Новополтавська
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Будівлі Полтавський літературно-меморіальний музей В. Короленка
Полтавський музей авіації та космонавтики
Навчальні заклади Українська медична стоматологічна академія (будинок № 23)
Полтавський багатопрофільний ліцей №1 імені Котляревського (будинок № 14),
Полтавська загальноосвітня школа № 4 (будинок № 19)
Полтавська загальноосвітня школа № 25 (будинок № 119)
Медичні заклади Полтавська обласна клінічна лікарня (будинок № 23)
зовнішні посилання
У проекті OpenStreetMap пошук у Nominatim
commons:Вулиця Шевченка у Вікісховищі

Ву́лиця Шевче́нка — одна із вулиць Полтави, знаходиться у Шевченківському і Київському районах. Пролягає від Першотравневого проспекту до вулиці Маршала Бірюзова південніше вулиці Пушкіна і паралельно їй.

Історичні пам'ятники і забудова[ред. | ред. код]

Вулиця названа у 1909 році на честь українського поета і художника Тараса Григоровича Шевченка. До 1908 року мала назву Новополтавська.

Прокладена на початку XIX століття на околиці міста, де знаходилося кілька козацьких хуторів. На їх місці у 1804 році відкрито благодійні лікувальні заклади. У складі комплексу споруд 18201823 років зведено в стилі класицизму будинок лікарні. Головний фасад двоповерхової споруди прикрашає шестиколонний доричний портик, увінчаний трикутним фронтоном. У 18271835 роках попечителем богоугодних закладів працював Іван Котляревський. Згодом тут розміщалася земська лікарня, тепер — Полтавська обласна клінічна лікарня імені Скліфосовського.

Головний корпус обласної клінічної лікарні знаходиться в двоповерховому будинку, побудованому у 1820 році за проектом Михайла Амвросимова в стилі російського класицизму. В XX столітті довкола старого будинку лікарні виросло ціле медичне містечко — терапевтичний, хірургічний, онкологічний корпуси тощо. В жовтні 1984 року на південному фасаді хірургічного корпусу була відкрита меморіальна дошка з написом: «В лютому 1883 року лікарем Коробкіним М. П. в місті Полтава вперше в Росії здійснена операція на легенях». Біля входу в головний корпус лікарні, знаходиться меморіальна дошка в пам'ять про класика української літератури Івана Петровича Котляревського, встановлена у 1963 році на честь 125-річчя з дня смерті драматурга. Перед центральним входом лікарні встановлено пам'ятник Миколі Скліфосовському (встановлений 25 травня 1979 року).

На початку вулиці Шевченка на перетині з Першотравневим проспектом — будинок Полтавської пожежної команди (зараз тут музей авіації і космонавтики), пам'ятник захисникам фортеці і коменданту Олексію Келіну. На вулиці Шевченка у заїжджому дворі (гербергу) під час лікування у Полтаві в 17761778 роках зупинявся російський полководець Олександр Суворов разом із дружиною В. Прозоровською (№ 39-б, споруди знесено в 1989 році).

Будинок № 13 (тепер районного суду) до революції належав лікарю Олександру Волкенштейну — учаснику російсько-турецької війни 1877—1878 років, народнику. У нього бували Володимир Короленко, Григорій Мясоєдов, Микола Скліфосовський, Іван Бунін та інші. На фасаді будинку середньої школи № 16 з нагоди 50-річчя Збройних Сил СРСР відкрито меморіальну дошку. В цьому приміщенні напередодні Німецько-радянської війни знаходився призивний пункт військкомату.

Сусідні вулиці[ред. | ред. код]

До вулиці Шевченка примикають вулиці Леваневського, Міщенка, Стрітенська, Гоголя, Котляревського, Європейська, Новий Базар, В'ячеслава Чорновола, Раїси Кириченко, провулок Тупий, вулиці Дмитра Коряка, Сінна, Крамського, Ватутіна, Симона Петлюри, Тимірязєва, Степана Халтуріна, Коцюбинського і провулок Косий.

Галерея[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]