Вулиця Ярослава Мудрого (Львів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вулиця Ярослава Мудрого
Львів
Вигляд на вул. Ярослава Мудрого з висоти церкви Юра
Вигляд на вул. Ярослава Мудрого з висоти церкви Юра
Район Залізничний
Назва на честь Великого князя Київського Ярослава Мудрого
Історичні відомості: колишні назви
Бема
польського періоду (польською) Bema
Загальні відомості
Поштові індекси 79016[1]
Транспорт
Рух двосторонній
Покриття бруківка
зовнішні посилання
У проекті OpenStreetMap пошук у Nominatim
commons:Вулиця Ярослава Мудрого у Вікісховищі

Ву́лиця Яросла́ва Му́дрого — вулиця у Залізничному районі Львова. Вона розпочинається Т-подібним перехрестям з вулицею Городоцькою, далі до неї примикають кілька невеликих вулиць та площ — Голубовича, Морозенка, пл. Князя Святослава, Гушалевича, Магазинова. Закінчується чотирьох-променевим перехрестям з вулицями Шевченка та Ярослава Пстрака.[2]

Забудова вулиці — здебільшого сецесія.

Історія[ред. | ред. код]

У 19 столітті район навколо сучасної вулиці Ярослава Мудрого був місцем розташування військових, що, зокрема, відображено і в назвах (сучасних та колишніх) тутешніх вулиць. Тому цю дільницю Львова активно не забудовували і лише 1885 року було розплановано площу Бема (пл. Князя Святослава). Ще у 1840-х роках у касарнях Фердинанда квартирував цісарсько-королівський регімент артилерії, а вся прилегла територія була зайнята майданами для муштри та військових вправ, складами-магазинами, стайнями та іншими будівлями, більшість з яких збереглась донині.

Під час листопадових боїв 1918 року касарні Фердинанда були західним бастіоном оборони війська ЗУНР. 4 листопада польські військові намагались штурмувати їх. Однак українцям удалось не лише відбити атаки поляків, але й повернути втрачений Католицький дім (тепер муніципальний театр імені Лесі Українки) та утримувати їх до 22 листопада, коли галицькі війська покинули Львів.

На місці, де тепер стоїть будтинок № 11, який збудований у 1960-х роках, було депо кінних трамваїв, які у Львові з'явились 1879 року. Його було ліквідовано у 1907 році, однак залишки будинків, де містились трамвайні вози, а також колишні стайні, можна знайти і тепер.[3]

Для покращення пожежної безпеки міста в лютому 1884 було вирішено спорудити перші спеціальні приміщення пожежної сторожі на площі Бема (вул. Ярослава Мудрого) із казармами для пожежників, стайнями для 24 пар коней.

У житловому будинку № 15 діяла синагога «Аґудас Ахім». Під № 39 була синагога «Аґудас Шльома», збудована за проєктом архітектора Саломона Рімера (1899 р.).

Важливі об'єкти[ред. | ред. код]

На Ярослава Мудрого, 12а розташована Залізничний районний відділ ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]