Вулканічний пояс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Трансмексиканський вулканічний пояс. На мапі Мексики ТМВП позначено як Eje Volcanico Transversal
Трансмексиканський вулканічний пояс в Мексиці.
Вулканічний пояс Анахiма.

Вулканічний пояс — місце розташування або зіткнення літосферних плит, де розташовані вулкани і найчастіше трапляються виверження вулканів.[1] Вулканічний пояс переважно збігається із сейсмічним. Тому місця розташування вулканів часто збігаються із епіцентрами землетрусів.

Вулканічні пояси можуть бути утворені в кількох тектонічних обстановках. Вони можуть бути утворені в зоні субдукції, яка є областю, на Землі, де дві тектонічні плити зустрічаються і рухаються назустріч одна одній, причому одна "наїзжає" на іншу, як правило, зі швидкістю що вимірюється в сантиметрах у рік. Океанічна плита зазвичай ковзає під континентальні пластини; це часто створює орогенну зону з великою кількістю вулканів і землетрусами. Прикладом субдукції-зони, пов'язаної з вулканічним поясом є Охотсько-Чукотський вулканічний пояс на північному сході Євразії, який є одним з найбільших зон субдукції, пов'язаною з найбільшою вулканічною провінцією в світі, протяжністю близько 3200 км і містить близько 2 млн км3 вулканічного і глибинного матеріалу.[2]

На вулканічних поясах зараз є приблизно 850 діючих вулканів.

Дивись також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Volcano World - What is a volcano belt? [Архівовано 26 травня 2007 у Wayback Machine.] Retrieved on 2007-07-08
  2. Ispolatov, V. O.; Tikhomirov, P. L.; Heizler, M.; Cherepanova, I. Yu. (May 2004). New 40Ar/39Ar Ages of Cretaceous Continental Volcanics from Central Chukotka: Implications for Initiation and Duration of Volcanism within the Northern Part of the Okhotsk Chukotka Volcanic Belt (Northeastern Eurasia). The Journal of Geology 112 (3): 369–377. doi:10.1086/382765. Процитовано 8 липня 2007.