Вівсянка-ремез

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вівсянка-ремез

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Вівсянкові (Emberizidae)
Рід: Вівсянка (Emberiza)
Вид: Вівсянка-ремез
Emberiza rustica
Pallas, 1776
Ареал вівсянки-ремеза     Гніздування      Шляхи міграції      Зимування
Ареал вівсянки-ремеза     Гніздування      Шляхи міграції      Зимування
Посилання
Вікісховище: Emberiza rustica
Віківиди: Emberiza rustica
ITIS: 179538
МСОП: 22720960
NCBI: 37595

Вівсянка-ремез[2] (Emberiza rustica) — птах родини Вівсянкові. Гніздиться в лісах на півночі Євразії. В Україні рідкісний залітний вид.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Маса тіла: близько 18 г, довжина тіла: близько 15 см. Самець у шлюбному вбранні має лоб, тім'я спереду і на боках, вуздечку й щоки чорні; тім'я ззаду, потилицю, «брови», горло і смуги, які знизу окреслюють щоки, білі; шия і воло в нього каштанові; спина і верхні покривні пера крил рудувато-бурі, з темною строкатістю; на покривних перах крила дві світлі смужки, утворені білими верхівками; поперек і надхвістя каштанові; боки тулуба білі, з каштановими поздовжніми смугами; решта низу біла; махові пера бурі, зі світлою облямівкою; хвіст темно-бурий, на крайніх стернових перах біла барва; дзьоб сірий; ноги жовтувато-бурі; в позашлюбному оперенні чорний і каштановий кольори на голові й нижній частині тулуба замінені бурим. У самки в шлюбному оперенні верх голови, крім білуватої смуги на тім'ї й потилиці, темно-бурий; щоки рудувато-бурі; шия і воло руді. У позашлюбному оперенні така, як позашлюбний самець. Молодий птах подібний до дорослого в позашлюбному оперенні.

Від очеретяної вівсянки відрізняється білими тім'ям і потилицею, а також каштановими попереком і надхвістям; до того ж, дорослий самець у шлюбному оперенні від дорослого самця очеретяної вівсянки — білими горлом і «бровами». У позашлюбному оперенні від самки і молодої очеретяної вівсянки — також двома світлими смугами на покривних перах крила, хоча достовірне визначення ускладнене.[3]

Поширення[ред. | ред. код]

Вівсянка-ремез — це перелітний птах. Місця гніздування розташовані в північних широтах. Вона поширена від Скандинавії через північну частину Росії аж до Берингової протоки. Регіони її зимівлі розташовані на півдні Східної Азії. Тут вона зустрічається в Східному Китаї і Японії. Ця вівсянка воліє гніздитися у вологих бореальних хвойних лісах. В Україні рідкісний залітний. Зареєстровано в Криму, на Кінбурні, під Харковом і на Львівщині.[джерело?]

Середовище існування[ред. | ред. код]

Зволожені ліси з відкритими просторами, болота. У позагніздовий період тримається зграйками.

Звуки[ред. | ред. код]

Пісня — короткий мелодійний свист; зрідка подає поклик — різке «чіт» або «ті-ті».

Розмноження[ред. | ред. код]

Гніздиться раз на рік. Гніздо, чашка з стеблинок і моху, викладене тонкою травою і волоссям. Воно знаходиться частіше на землі або ближче до землі в густій рослинності. У кладці від 4 до 5 яєць від білого до зеленувато-синього або навіть від сіро-коричневого до оливкового кольору. Період висиджування триває від 12 до 13 днів. Через від 9 до 10 днів пташенята стають самостійними.

Живлення[ред. | ред. код]

Живиться комахами та насінням.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2012). Emberiza rustica: інформація на сайті МСОП (версія 2013.2) (англ.) 26 листопада 2013
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.