Вівтар Паумгартнерів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Вівтар Паумгартнерів
Der Paumgartner Altar
Albrecht Dürer - Paumgartner-Altar - Alte Pinakothek München.jpg
Автор Альбрехт Дюрер
Час створення бл.1503 (1498–1504?)
Місцезнаходження Стара пінакотека (Мюнхен)

Вівтар Паумгартнерів — триптих роботи Альбрехта Дюрера. Вівтарна образ був замовлений художнику братами Стефаном і Лукасом Паумгартнерами для церкви св. Катерини в Нюрнберзі (Katharinenkirche), можливо, на відзнаку щасливого повернення Стефана Паумгартнера з паломництва до Єрусалиму в 1498 році.

Опис[ред.ред. код]

Центральна панель, «Різдво»

Вівтар являє собою триптих, центральна панель якого зображає сюжет Різдва, а дві бічні стулки — святих Євстахія (права) і Георгія (ліва), яким надані риси замовників, братів Паумгартнерів.

У закритому вигляді зовнішні стулки вівтаря представляли собою сцену Благовіщення, обрамлену фігурами святих Катерини та Варвари (майстерня Дюрера). З «Благовіщення» збереглася тільки фігура діви Марії.

Центральна панель[ред.ред. код]

Темою центральної панелі є Різдво. Сцена розгортається на тлі архітектурних руїн.

Як показав стилістичний аналіз, центральна панель намальована трохи пізніше, ніж бічні стулки, ймовірно, у 1502 році або невдовзі після цього. Центральні фігури композиції — Мадонна, Йосип і крихітне тіло немовляти, оточене янголами. З вікон за спиною Діви Марії визирають бик і осел, навпроти них з вікон визирають пастухи. На наступному плані — два пастуха, одяг яких виконаний в контрастних кольорах по відношенню до вбрання Марії та Йосипа. На горизонті видніється пагорб, на якому зображені пастухи, які отримали звістку про народження Ісуса. З небес у золотому сяйві спускається янгол. Традиційно Різдво зображується в нічний час доби, тут присутня яскрава ілюмінація.

Невеликі фігури по кутах — сім інших членів патриціанської родини Паумгартнерів, з гербовими щитами біля ніг. Вони були записані у XVII ст., коли портрети донорів вийшли з моди, і відкриті заново тільки у 1903 році. Ліворуч позаду Йосипа — члени родини чоловічої статі: Мартін Паумгартнер зі своїми синами Лукасом і Стефаном, і бородатим чоловіком, який може бути Гансом Шонбахом, другим чоловіком Барбари Паумгартнер. Праворуч зображена Барбара Паумгартнер, уроджена Фолькамер, зі своїми дочками Марією і Барбарою.

Постаті святих[ред.ред. код]

Права стулка із записами, виконаними Фішером.
Права стулка, сучасний вигляд.

На лівій стулці зображений Георгій Переможець з драконом біля ніг, на правій — святий Євстахій зі штандартом, на якому зображений олень. На святих одяг лицарів-сучасників художника. Манускрипт XVII ст. відзначає, що дві ці дошки були написані в 1498 році, і моделями для святих були брати Паумгартнер: Стефан для св. Георгія і Лукас для св. Євстахія. Це найбільш раннє задокументоване надання рисам небожителя схожості з особою донатора.

Записи і пошкодження[ред.ред. код]

Придбавши триптих в 1614 році, баварський курфюрст Максиміліан I передав його на реставрацію та підновлення художнику Йоганну Георгу Фішеру. Той не обмежився простою реставрацією, а модернізував «старомодну» картину. Наприклад, святі на обох стулках були зображені Дюрером на простому чорному тлі. Фішер перетворив його на пейзажний фон, додав святому Євстахію фігуру живого оленя і перетворив шапку в шолом. Про виконані записи забули і їх приналежність руці Дюрера не викликала сумнівів, оскільки Фішер використовував мотиви, запозичені з інших творів Дюрера[1]. Про ліквідацію зменшених фігур донаторів з центральної панелі вже говорилося вище. Реставрація і відкриття первісного вигляду триптиху були зроблені лише в 1903 році.

У 1988 році картина була серйозно пошкоджена 51-річним бездомним, який облив кислотою її, а також «Оплакування Христа» і «Сім скорбот Марії»[2]. Реставрація завершилася в 1998 році.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Вівтар Паумгартнерів