Відбій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Відбі́й[1], іноді відда́ча[2] — імпульс сили тиску газів (або іншого активного тіла), що виникає в каналі ствола вогнепальної зброї під час пострілу і направлений в протилежний до напряму пострілу бік. Залежно від конструкції зброї відбій може викликати відкіт зброї або її частин, або значні внутрішні напруження[3].

Фізичні принципи[ред. | ред. код]

Фізично відбій пояснюється законом збереження імпульсу. Оскільки до пострілу сумарний імпульс зброї (наприклад, гармати) і снаряда дорівнював нулю, то він повинен дорівнювати нулю і після пострілу.

,

де , та  — маси гармати, заряду та снаряду відповідно, а та  — швидкості гармати та снаряда, відповідно. Оскільки маса гармати набагато більша від маси заряду, складовою в виразі можна знехтувати, отже швидкість, яку отримує гармата, може бути обчислена як:

У випадку, коли гармата та її рухомі частини жорстко закріплені, обраховують імпульс сили, що дорівнює зміні імпульсу руху:

Зважаючи на малий час пострілу (близько десятої частки секунди), виникає значна сила відбою, що може пошкодити зброю.

Відкіт та перенапруження в конструкції зброї, що виникають внаслідок відбою, мають негативні наслідки: неконтрольований відкіт призводить до погіршення влучності, перенапруження в конструкції призводять до передчасного зносу зброї. Для зменшення наслідків дії сили відбою використовують спеціальні противідкотні пристрої з амортизаторами та/або дулові гальма.

У випадку рушниці відбій гаситься плечем стрільця, у випадку гармати його бере на себе лафет.

В окремих джерелах термін «відбій» ототожнюють з відкотом[4][5], що є помилкою — відбій не завжди призводить до виникнення відкоту.

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]