Відеоконференція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Відеоконференція

Відеоконфере́нція або ві́део-конфере́нція (англ. videoconference, або videoteleconference) — телекомунікаційна технологія, що забезпечує одночасну двосторонню передачу, обробку, перетворення та представлення інтерактивної інформації на відстані в режимі реального часу за допомогою апаратно-програмних засобів обчислювальної техніки. Відеоконференція — один із видів Groupware, програмного забезпечення для взаємодії між людьми, що спільно працюють над однією проблемою.

Відеоконференції відрізняються від відеодзвінків тим, що відеоконференції покликані обслуговувати конференції, а не окремих осіб.

Історія[ред. | ред. код]

Відеоконференція покликана забезпечити зустріч та спілкування кількох осіб, які знаходяться в різних місцях, і використовує телекомунікаційні аудіо і відео засоби. Це може виглядати просто як розмова між двома людьми (точка-точка) або як спілкування між цілими аудіторіями (у кількох точках). Крім того, аудіо- та візуальна передача засідання може бути використана для обміну документами і відображенню їх на великому екрані.

Такі системи відеоконференцій зазвичай складаються з двох замкнутих телевізійних систем, підключених через кабель. Прикладом може слугувати мережа, яку побудував німецький рейх (Postzentralamt - Post Office) у Берліні та ряді інших міст від 1936 до 1940 року.

У перші пілотовані космічні польоти НАСА використовувала два радіочастотних (УВЧ або УКХ) посилання, по одній в кожному напрямку. Телеканали регулярно використовують цей вид відеоконференцій, коли репортажі приходять з віддалених місць. Засоби масової інформації стали постійними користувачами мобільного зв'язку з супутниками спочатку через спеціально обладнані автомобілі, а пізніше за допомогою спеціальних супутникових відеофонів в портфелі.

Цей метод був дуже дорогим, хоча й не може бути використаний для додатків, таких як телемедицина, дистанційне навчання, і ділових зустрічей. Спроби за допомогою звичайної телефонної мережі передачі повільного відео з порядковою розгорткою, як в перших системах, розроблених компанією AT&T, не вдалися в основному за рахунок низької якості зображення і відсутність ефективних методів стиснення відео.

І тільки у 1980-х цифрові мережі передачі телефонії стали можливими, наприклад, ISDN, забезпечуючи мінімальні швидкості передачі (зазвичай 128 кбіт/сек) для стиснутого відео- і звукового сигналу. Перші спеціалізовані системи почали з'являтися на ринку, поширюючись по всьому світу. Системи для відеоконференцій в 1990-і роки швидко еволюціонували від дорогого власне обладнання, програмного забезпечення та мережевих вимог до стандартів на основі технологій, які легко доступні для широкої публіки за розумною ціною.

У перші роки після виникнення Інтернету поняття «веб-конференції» означало спілкування на форумах і в списках розсилки, тобто спілкування в асинхронному режимі.

Першою популярною програмою для веб-конференцій, що дозволяє спілкуватися і працювати над додатками і документами в режимі реального часу, стала програма Microsoft NetMeeting.

Потім інструменти для веб-конференцій стали з'являтися в різних месенджерах, найбільш популярним з яких був Windows Messenger, за замовчуванням вбудований в операційну систему Windows.

В останні роки з'явилася велика кількість веб-сервісів, що надають різні інструменти для веб-конференцій, які працюють в браузері або за допомогою інстальованого «тонкого клієнта». Ці сервіси дозволяють брати участь в онлайн-зустрічі незалежно від платформи комп'ютера.

Сьогодні відеоконференцзв'язок є поширеним інструментом комунікації у корпоративному секторі, а також активно використовується в освіті (вебінари), медицині (телемедицина), державному секторі, тощо. Об'єм світового ринку відеоконференцзв'язку у 2013 році складав $3,2 млрд[1].

Технологічні засоби[ред. | ред. код]

Основні технології, що використовуються у відеоконференціях (англ. Video Tele Conference - VTC), - це системи цифрового стиснення аудіо та відео потоків в режимі реального часу. Апаратне або програмне забезпечення, яке виконує стиснення називається кодек (кодер / декодер). Рівень стиснення може досягати 1:500. У результаті цифровий потік одиниць і нулів підрозділяється на помічені пакети, які потім передаються через цифрові мережі, будь то ISDN або IP. Використання аудіо-модемів в лінії передачі дозволяє використання POTS (англ. Plain old telephone service), в деяких низькошвидкісних додатках, таких як відеотелефонія, тому що вони перетворюють цифрові імпульси і аналогові хвилі в звуковому діапазоні спектру.

Інші компоненти, необхідні для системи VTC :

 • Відео-вхід: відео камери або веб-камери
 • Відео вихід: комп'ютерний монітор, телевізор або проектор
 • Аудіо вхід: мікрофони, CD / DVD-плеєр, касетний плеєр, або будь-якого іншого джерела аудіо вихід передпідсилювача.
 • Аудіо вихід: як правило динаміки пов'язані з пристроєм відображення або по телефону
 • Передача даних: аналогові або цифрові телефонні мережі, локальні мережі або Інтернет

Існують два основних види систем VTC:

 • Спеціальні системи, які мають всі необхідні компоненти упаковані в одну частину обладнання, як правило, консоль з високою якістю з дистанційним управлінням відеокамерою. Цією камерою можна керувати на відстані: пересунути вліво і вправо, нахил вгору і вниз, і масштаб. Вони стали відомі як камери PTZ. Консоль містить всі електричні інтерфейси, керуючий комп'ютер, а також програмне забезпечення або апаратний кодек. Всенаправлений мікрофони, підключеним до консолі, а також ТБ-монітор з гучномовцями та/або відео-проектор. Є кілька типів спеціальних пристроїв VTC:
  • VTC великих груп: великі, більш дорогі пристрої, що використовуються для великих кімнат і аудиторій.
  • VTC малих груп: стаціонарні або переносні, дрібніші і менш дорогі пристрої, що використовуються для малих конференц-залів.
  • Індивідуальні VTC - це,як правило, портативні пристрої, призначені для окремих користувачів, мають фіксовані камери, мікрофони і гучномовці інтегровані в консоль.
 • Настільні системи є доповненнями (апаратними платами, як правило) до звичайних ПК, що перетворюють їх у пристрої VTC. Ряд різних камер і мікрофонів може бути використаним з платою, яка містить всі необхідні кодеки і інтерфейси. Більшість настільних систем працюють по H.323 стандарту. Відеоконференції, які здійснюєються через мережеві ПК, також відомі як E-зустрічі.

Перелік платформ[ред. | ред. код]

Програмне забезпечення і постачальники послуг (PaaS, SaaS):


Платформи з безкоштовними можливостями[ред. | ред. код]

Платформи можуть мати певні обмеження, вимоги, однак дозволяють використовувати їх безкоштовно

 • 8x8
 • AnyMeeting [3]
 • Discord
 • Free Conference
 • G Meet (Google)
 • GoToMeeting
 • IPVideoTalk
 • Jitsi
 • LifeSize
 • Proficonf
 • Skype
 • UberConference
 • WhatsApp
 • Zoom

Програмні платформи з відомим вразливостями[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Видеоконференцсвязь, объемы рынка, www.dekom.com.ua. Архів оригіналу за 23 жовтень 2014. Процитовано 27 листопад 2014. 
 2. а б Месенджери не мають функції відеоконференції, однак дозволяють пересилати короткі відеофайли, відзняті на гаджетах, що схоже на "інтерактивне спілкування"
 3. у 2020р.
 4. Діра в безпеці. У додатку Apple FaceTime знайшли серйозну помилку 2019
 5. (англ.)Is Skype Safe and Secure? What are the Alternatives? DAVID GILBERT, 2020
 6. (англ.)Microsoft Workers Are Listening To Some Skype Calls, Leak Reveals. Jay McGregor 2019
 7. (англ.)[That terrifying 'unfixable' Microsoft Skype security flaw: THE TRUTH Shaun Nichols] 2018
 8. Skype can't fix a nasty security bug without a massive code rewrite 2018
 9. The H: Open Source, Security and Development. h-online.com. Архів оригіналу за 2016-03-24. Процитовано 2016-04-10. 
 10. Khandelwal, Swati. Crash Your Friends' WhatsApp Remotely with Just a Message. The Hacker News (en-US). Процитовано 2016-04-10. 
 11. Your mobile could be at risk if you don't deactivate the new function on WhatsApp | Softonic. Softonic. Процитовано 2016-04-10. 
 12. Leitschuh, Jonathan (2019-07-09). Zoom Zero Day: 4+ Million Webcams & maybe an RCE? Just get them to visit your website!. Medium (en). Процитовано 2019-07-09. 
 13. Наскільки безпечний Zoom?
 14. Thousands of zoom video calls left exposed on open Web

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Biztech2 Actis Launches Mobile Videoconferencing Solution Biztech2.com website, August 25, 2009. Retrieved November 19, 2009.
 2. Davis, Andrew W. & Weinstein, Ira M. The Business Case for Videoconferencing[недоступне посилання з червня 2019], Wainhouse Research, March 2005.