Відзнаки Міністерства оборони України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства оборони  — нагороди Міністерства оборони України, встановлені відповідно до Указу Президента України «Про відомчі заохочувальні відзнаки».

Система відзнак 1996–2012 років[ред. | ред. код]

Діюча система відзнак (з 2013 року)[ред. | ред. код]

30 травня 2012 року Президент України В. Ф. Янукович видав Указ, яким затвердив нове положення про відомчі заохочувальні відзнаки; міністрам, керівникам центральних органів виконавчої влади, керівникам (командувачам) військових формувань, державних правоохоронних органів було доручено забезпечити в установленому порядку перегляд актів про встановлення відомчих заохочувальних відзнак, приведення таких актів у відповідність із вимогами цього Указу. Протягом 2012—2013 років була розроблена нова система заохочувальних відзнак Міністерства оборони, що була затверджена наказом міністра П.Лебедєва від 11 березня 2013 року № 165 «Про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства оборони України».

Відзнаки «Вогнепальна зброя» та «Холодна зброя» передбачені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України[1]; нове Положення про відзнаки було затверджене наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2012 року № 693[2].

Наказом Міністерства оборони України № 705 від 9 грудня 2015 року були встановлені медалі «За зміцнення обороноздатності», «За розвиток військового співробітництва», «Захиснику України», «За сприяння Збройним Силам України».[3]

Відзнака Назва Заснована Примітки
Пістолет, револьвер, мисливська вогнепальна зброя «Вогнепальна зброя» 3 вересня 1999 Нагороджуються військовослужбовці та інші особи за визначні заслуги в забезпеченні обороноздатності України, недоторканності її державного кордону, підтриманні високої бойової готовності військ (сил), зміцненні національної безпеки, боротьбі зі злочинністю, захисті конституційних прав та свобод людини і громадянина, за бездоганну багаторічну службу, зразкове виконання військового та службового обов'язку, виявлені при цьому честь і доблесть.
Шабля, палаш, кортик «Холодна зброя» 3 вересня 1999
ZVD.PNG Нагрудний знак «За військову доблесть» 11 березня 2013 Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України, які були вже нагороджені нагрудним знаком «За зразкову службу» або «Знак пошани»:
 • за особисті заслуги у професійній підготовці, підтриманні високої бойової готовності військ, частин, підрозділів протягом двох і більше років;
 • за освоєння нової бойової техніки за короткий час;
 • за мужність і відвагу, виявлені на навчаннях, маневрах, під час виконання своїх обов'язків при несенні служби та бойового чергування (чергування), а також під час виконання завдань, пов'язаних з ліквідацією наслідків стихійного лиха, природних та техногенних катастроф, інших надзвичайних ситуацій, при рятуванні людей та матеріальних цінностей;
 • за самовідданість і стійкість, виявлені під час проходження військової служби;
 • за відмінні особисті показники у польовій, повітряній та морській виучці.
Нагрудний знак «Знак пошани» (МОУ).png Нагрудний знак «Знак пошани» 11 березня 2013 Нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, а також інші особи за значний особистий внесок у справу розбудови, розвитку та забезпечення життєдіяльності Збройних Сил України, досягнення високих показників у військовій, науковій, освітянській та інших сферах діяльності, бездоганну сумлінну службу (працю) та видатні заслуги перед Збройними Силами України.
UKR-MOD – Medal For Meritorious Service-2013.PNG Нагрудний знак «За зразкову службу» 11 березня 2013 Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України за зразкове виконання військового обов'язку, підтримання високої бойової готовності військ (сил), високу професійну майстерність, проявлену під час навчань, бойового чергування (чергування), інспекційних (контрольних) перевірок, самовідданість і стійкість, виявлені під час проходження військової служби, та які за підсумками навчального року оцінені на «відмінно».
UKR-MOD – Commendation For Strengthening the Defence.jpg Медаль «За зміцнення обороноздатності» 9 грудня 2015 Нагороджуються особи старшого та вищого офіцерського складу, а також інші особи за особистий внесок у справу зміцнення обороноздатності держави, підтримання високої бойової готовності військ (сил).
UKR-MOD – Commendation For Military Cooperation.jpg Медаль «За розвиток військового співробітництва» 9 грудня 2015 Нагороджуються особи старшого та вищого офіцерського складу, працівники Збройних Сил України, а також інші особи за вагомий внесок у справу розвитку співробітництва у військовій сфері, підтримання миру та дружніх відносин між збройними силами держав.
UKR-MOD – Defender of Ukraine.PNG Медаль «Захиснику України» 9 грудня 2015 Нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, а також інші особи за особисту мужність і героїзм, незламність духу, проявлені в захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, активну громадську та волонтерську діяльність, зразкове виконання військового (службового) обов'язку в умовах, пов'язаних з ризиком для життя, та інші видатні заслуги перед Збройними Силами України.
UKR-MOD – Medal For Supporting the Armed Forces.jpg Медаль «За сприяння Збройним Силам України» 9 грудня 2015 Нагороджуються працівники Збройних Сил України та інші особи за значний особистий внесок у справу розвитку Збройних Сил України, плідну співпрацю з Міністерством оборони України та інші видатні заслуги перед Збройними Силами України.
Медаль «Ветеран служби» (МОУ).png Медаль «Ветеран служби» 11 березня 2013 Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України за високі показники у бойовій і професійній підготовці, зразкове виконання військового обов'язку і мають вислугу 25 і більше календарних років.
Медаль «20 років сумлінної служби» (МОУ).png Медаль «20 років сумлінної служби» 11 березня 2013 Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України, які сумлінно і чесно виконують військовий обов'язок та мають вислугу 20 років у календарному обчисленні.
Медаль «15 років сумлінної служби» (МОУ).png Медаль «15 років сумлінної служби» 11 березня 2013 Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України, які сумлінно і чесно виконують військовий обов'язок та мають вислугу 15 років у календарному обчисленні.
Медаль «10 років сумлінної служби» (МОУ).png Медаль «10 років сумлінної служби» 11 березня 2013 Нагороджуються військовослужбовці Збройних Сил України, які сумлінно і чесно виконують військовий обов'язок та мають вислугу 10 років у календарному обчисленні.
Wound Medal (Ukraine).png Медаль «За поранення» 13 липня 2019 Нагороджуються військовослужбовці Збройних сил України, які отримали поранення під час захисту державного суверенітету і територіальної цілісності України.
Почесна грамота Міністерства оборони України 11 березня 2013 Нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, а також інші особи за значний особистий внесок у справу розвитку Збройних Сил України, високі особисті досягнення у службовій діяльності, відмінні особисті показники у бойовій підготовці, видатні заслуги перед Збройними Силами України, а також командири тих військових частин (підрозділів), які за підсумками навчального року оцінені на «відмінно», зразкове виконання військового (службового) обов'язку та які вже були нагороджені Грамотою Міністерства оборони України, але не раніше ніж через рік після нагородження нею.
Грамота Міністерства оборони України 11 березня 2013 Нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, а також інші особи за високі особисті досягнення у службі (праці), зразкове виконання службових обов'язків та видатні заслуги перед Збройними Силами України.
Подяка Міністерства оборони України 11 березня 2013 Нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, а також інші особи за бездоганну службу (працю), старанність, розумну ініціативу та видатні заслуги перед Збройними Силами України.
Пам'ятний знак «За воїнську доблесть»

Також під час проведення антитерористичної операції на сході України у 2014 році в.о. міністра оборони України М. Коваль та пізніше міністр оборони України В. Гелетей нагороджували військовослужбовців Збройних Сил України заохочувальною відзнакою Міністерства оборони України «Пам'ятний знак „За воїнську доблесть“»[4][5][6].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Закон України № 551-XIV від 24 березня 1999 року «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України»
 2. Наказ Міністерства оборони України від 23.10.2012 № 693 «Про затвердження Положення про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства оборони України „Вогнепальна зброя“ і „Холодна зброя“»
 3. Наказ Міністерства оборони України № 705 від 9 грудня 2015 р. «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11 березня 2013 року № 165»
 4. У Вінниці Міністр оборони провідав поранених під Славянськом військовослужбовців // Винница.info, 19.05.2014
 5. Генерал-полковник Михайло Коваль: «Мені дуже приємно, що десантники сьогоднішнього покоління гідні десантників-фронтовиків» // Офіційний веб-сайт Міністерства оборони України, 16 травня 2014
 6. На Донеччині нагороджено кращих військовослужбовців // Офіційний веб-сайт Міністерства оборони України, 05 травня 2014

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]