Відкрите співробітництво

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Відкрите співробітництво - це певна модель співробітництва, нововведень і виробництва[1]. Відкрите співробітництво лежить в основі Peer Production, масового співробітництва і Вікіноміки[1]. Найяскравіше ця модель себе проявила в галузі відкритого програмного забезпечення, але існують і інші приклади, як приміром вебфоруми,[2] списки розсилки[3] а також інтернет-спільноти[4]. Також існує думка, що відкрите співробітництво - це керівний принцип, який лежить в основі широкої палітри починань, серед яких: bitcoin, TEDx і Вікіпедія[5].

Визначення[ред. | ред. код]

У одній із публікацій 2009 року Riehle et al. визначає відкрите співробітництво, як таке, що ґрунтується на трьох принципах: егалітаризму, меритократії та самоорганізації[6]. В документі від 2013 року Левін і Притула визначають відкрите співробітництво, як "будь-яка система інновацій або виробництва з goal-oriented але слабко скоординованими учасниками, які взаємодіють щоб створювати продукт (або послугу), яку вони роблять доступною для тих, хто брав участь у виробництві і не брав" [1]. Під це визначення потрапляє багато прикладів, в основі яких лежать спільні принципи. Наприклад, усі елементи — товари, що мають економічну цінність, відкритий доступ до внеску та споживання, взаємодія та обмін, цілеспрямована, але слабо скоординована робота — присутні в проекті програмного забезпечення з відкритим кодом, у Вікіпедії, на форумі чи спільноті користувачів. Вони також можуть бути присутніми на комерційному веб-сайті, який базується на контенті, створеному користувачами. У всіх цих випадках відкритого співробітництва будь-хто може зробити свій внесок і будь-хто може вільно взяти участь у плодах обміну, які створюються взаємодіючими учасниками, які слабо координуються.

Історія[ред. | ред. код]

Відкрите співробітництво є принципом, що лежить в основі однорівневого виробництва  і масового співробітництва. Спочатку це спостерігалося в програмному забезпеченні з відкритим вихідним кодом, і було популяризовано маніфестом GNU Річарда Столмана. Відтоді його також можна знайти в багатьох інших випадках, наприклад, на інтернет-форумах, у списках розсилки, в Інтернет-спільнотах і в багатьох випадках відкритого контенту, наприклад, у Creative Commons. Це також пояснює деякі випадки краудсорсингу, спільного споживання та відкритих інновацій.

Академія[ред. | ред. код]

Щорічна конференція, що присвячена дослідженням і практиці в галузі відкритого співробітництва, має назву the International Symposium on Open Collaboration (OpenSym, колишня WikiSym)[7]. На своєму сайті вони визначають відкрите співробітництво, як "егалітарне (кожен може взяти участь, не існує жодних принципових або штучних бар'єрів для вступу), меритократичне (рішення та статус базуються на заслугах, а не нав'язуються) і самоорганізоване (процеси підлаштовуються під людей, а не люди під наперед визначені процеси)"[8].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Levine, Sheen S., & Prietula, M. J. (2013). Open Collaboration for Innovation: Principles and Performance. Organization Science, doi: 10.1287/orsc.2013.0872 http://doi.org/rfb
  2. Lakhani, Karim R., & von Hippel, Eric (2003). How Open Source Software Works: Free User to User Assistance. Research Policy, 32, 923–943
  3. Jarvenpaa, S. L., & Majchrzak, Ann (2008). Knowledge Collaboration Among Professionals Protecting National Security: Role of Transactive Memories in Ego-Centered Knowledge Networks. Organization Science, 19(2), 260-276
  4. Faraj, S., Jarvenpaa, S. L., & Majchrzak, Ann (2011). Knowledge Collaboration in Online Communities. Organization Science, 22(5), 1224-1239
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 25 вересня 2015. Процитовано 23 жовтня 2015. 
  6. Riehle, D.; Ellenberger, J.; Menahem, T.; Mikhailovski, B.; Natchetoi, Y.; Naveh, B.; Odenwald, T. (2009-03). Open Collaboration within Corporations Using Software Forges. IEEE Software 26 (2): 52–58. ISSN 0740-7459. doi:10.1109/MS.2009.44. 
  7. Архівована копія. Архів оригіналу за 21 жовтня 2015. Процитовано 23 жовтня 2015. 
  8. ". Dirk Riehle. Definition of Open Collaboration. The Joint International Symposium on Open Collaboration. Архів оригіналу за 12 березня 2013. Процитовано 26 березня 2013. «Open collaboration is collaboration that is egalitarian (everyone can join, no principled or artificial barriers to participation exist), meritocratic (decisions and status are merit-based rather than imposed) and self-organizing (processes adapt to people rather than people adapt to pre-defined processes).»