Відкриті журнальні системи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Відкриті журнальні системи
OJS-screenshot.png
Тип журнал відкритого доступу
Розробник Проект загальнодоступних знань
Стабільний випуск 3.0.2 (1 лютого 2017; 534 дні тому)
Платформа PHP
Операційна система Багатоплатформна
Написано на PHP
Доступні мови більше 30-ти
Українська частково[1][2]
Ліцензія GNU General Public License
pkp.sfu.ca/ojs

Відкриті журнальні системи (OJS — Open Journal Systems) — програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом для ведення рецензованих журналів, створених за „Проектом загальнодоступних знань“, та випущене за ліценією GNU General Public License.

Дизайн[ред. | ред. код]

ВЖС (OJS) було розроблено для сприяння розвитку рецензованих публікацій з відкритим доступом, надання технічної інфраструктури не лише для презентації в Інтернеті журнальних статей, але і для усього процесу редакційного керування, в тому числі подання статті, кілька-разового рецензування, а також індексації. ВЖС спирається на осіб, що виконують різні функції, такі, як редактор, директор журналу, рецензент, автор, читач і т.д.

Програмне забезпечення є архітектурою з додатками, так як і інші проекти, що підтримуються спільнотою, такі як наприклад WordPress, що дозволяє легко інтегруватися новим можливостям без необхідності зміни усієї бази коду ядра. Деякі додатки зі складу ВЖС включають інструменти для полегшення індексації в Google Академія та PubMed Central, додаток, що надає інформаційні потоки RSS/Atom, додаток „COUNTER“[1], що дозволяє вести статистику та формувати звіти й багато іншого. Відкриті журнальні системи також сумісні з LOCKSS, що допомагає забезпечити постійне архівування та постійний доступ до змісту журналу.

Для поліпшення взаємодії з читачем, в PKP розроблено ряд інструментів для читання (Reading Tools)[2], які забезпечують доступ до відповідних досліджень, історій у ЗМІ, державної політики й т.п. у бази даних відкритого доступу.

Версії[ред. | ред. код]

ВЖС випущено у 2001 році, станом на 4 березня 2013 року доступна стабільна версія 2.4.2.

22 жовтня 2015 року вийшла версія 2.4.7. 5 лютого 2016 року вийшла версія 2.4.8. 31 серпня 2016 року вийшло масштабне оновлення видавничої платформи версії 3.0.0[3].

1 лютого 2017 року вийшла стабільна версія 3.0.2 (англ. Production Release)

ВЖС написано на PHP, використовує бази даних або MySQL або ж PostgreSQL, і може бути розміщене на веб-серверах з UNIX-подібною чи Windows ОС.

Міжнародне співтовариство користувачів[ред. | ред. код]

Навколо ВЖС утворилося сильне співтовариство користувачів, що вносить вагомий вклад у розробку. Багато активних учасників, що внесли значні вдосконалення до проекту, з Бразильського інституту інформації в науці й техніці (IBICT) [4], з Журналу медичних досліджень в Інтернеті, та інші. Все більша кількість публікацій та документації[5] доступна на веб-сайті проекту.

Переклади[ред. | ред. код]

ВЖС перекладено вісьмома мовами (англійська, французька, німецька, італійська, португальська, російська, іспанська, турецька), ще 10 мов (арабська, каталонська, китайська, хорватська, перська, гінді, японська, норвезька, тайська, в’єтнамська) у роботі. Усі переклади створені та підтримується спільнотою користувачів ВЖС[6].

Суспільне використання[ред. | ред. код]

Проект загальнодоступних знань також тісно співпрацює з „Міжнародною мережею за доступність наукових публікацій“ (INASP) для спільної розробки порталів наукових досліджень у Африці[7], Бангладеші[8], Непалі[9] та В’єтнамі[10].

ВЖС а також видавнича система Erudit[11], використовуються у проекті Synergies[12] для створення наукового порталу канадських соціальних наук й гуманітарних досліджень. ВЖС також використовується для порталів досліджень у Бразилії[13] та в Каталонії[14] (Іспанія).

Статистика використання[ред. | ред. код]

Станом на січень 2010 року ВЖС використовується щонайменше для 5 тисяч журналів в усьому світі[15]. Вибірковий перелік журналів ВЖС є на веб-сайті PKP.

В Україні[ред. | ред. код]

Діючі системи відкритих журналів на платформі „Open Journal Systems“ в Україні:

Електронні журнали на платформі „Open Journal Systems“, діючі на базі Київського університету імені Бориса Грінченка:

Див. також[ред. | ред. код]

Деякі інші відкриті системи керування журналами відкритого доступу:

Посилання[ред. | ред. код]

  • Open Science in Ukraine - інструкції та рекомендації по роботі з Open Journal Systems