Відносини Фінляндія — НАТО

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Відносини Фінляндія — НАТО
НАТО
НАТО
Фінляндія
Фінляндія

Фінляндія має офіційні відносини з НАТО з 1994 року, коли вона приєдналася до програми «Партнерство заради миру». Країна підтримує позитивні відносини з організацією, і можливість її членства була темою дебатів у країні після закінчення холодної війни. Після російського вторгнення в Україну 2022 року дебати перейшли на користь членства в НАТО, і 18 травня 2022 року країна офіційно подала заявку на вступ. 4 квітня 2023 року Фінляндія вступила в НАТО і стала 31 членом Альянсу.

Передумови[ред. | ред. код]

Див. також: Фінляндизація

Наприкінці Другої світової війни Фінляндії довелося розірвати зв'язки з Німеччиною, з якою вона вступила в союз проти Радянського Союзу у Війні-продовженні. Після війни зовнішня політика керувалась так званою лінією Паасіківі-Кекконен, яка мала на меті забезпечити виживання Фінляндії як незалежної суверенної, демократичної та капіталістичної держави поряд з комуністичним Радянським Союзом. Цього потрібно було досягти шляхом підтримки достатньо хороших відносин з Радянським Союзом, щоб уникнути війни зі своїм східним сусідом. Уряд Фінляндії відмовився від іноземної допомоги США за планом Маршалла через тиск з боку Радянського Союзу. Невдовзі після цього між Фінляндією та Радянським Союзом був укладений договір про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між СРСР і Фінляндією. Холодна війна ознаменувалася так званою «фінляндизацією», під час якої Фінляндія зберегла свою номінальну незалежність у внутрішніх справах, а її зовнішня політика була обмежена, щоб уникнути конфліктів із зовнішньою політикою Радянського Союзу. Як наслідок, вона зайняла нейтральну позицію, щоб утриматися від конфліктів великих держав, і утримувалася від приєднання до НАТО, Європейських Співтовариств чи інших інституцій, створених після війни західними демократичними державами. Під час піку «холодної війни» уряд Фінляндії свідомо намагався підвищити обороноздатність, щоб забезпечити сильний стримуючий фактор для будь-якого потенційного вторгнення. З 1968 року уряд Фінляндії прийняв доктрину територіальної оборони, яка вимагає використання великих земельних територій для затримки та зношування потенційного агресора. Це було доповнено концепцією тотальної оборони, яка передбачає використання всіх ресурсів суспільства для національної оборони в разі кризи.

Історія[ред. | ред. код]

Американські морські піхотинці на навчаннях НАТО у Фінляндії

У жовтні 1993 року прем'єр-міністр Фінляндії Еско Аго на зустрічі з генеральним секретарем НАТО Манфредом Вернерером в Брюселі заявив, що «Фінляндія цілком задоволена своїм нинішнім статусом спостерігача в Організації Північноатлантичного договору і тим діалогом, який ведеться з НАТО».

З 1993 року Фінляндія бере участь у невійськовій частині маневрів НАТО в Балтійському морі, що складається з відпрацювання міжнародної взаємодії в аварійно-рятувальних роботах. 9 травня 1994 міністр закордонних справ Фінляндії Гейккі Гаавісто підписав договір про приєднання Фінляндії до програми НАТО «Партнерство заради миру». Співробітництво в рамках партнерства обмежується сферою миротворчої діяльності, проведенням пошукових, рятувальних та гуманітарних операцій, заходами щодо захисту навколишнього середовища.

Висловлювання начальника Генштабу Збройних сил Росії, генерала Миколи Макарова під час його візиту до Фінляндії у 2012 році про те, що можливе членство Фінляндії в НАТО представляє потенційну загрозу для безпеки Росії, викликало жваву дискусію в країні, а генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен у цьому зв'язку підкреслив, що Росія не повинна втручатися у рішення Фінляндії про можливий вступ в члени НАТО. У березні та жовтні 2012 року Повітряні сили Фінляндії брали участь у навчаннях НАТО в небі Балтики, але питання про можливість патрулювання спільно зі Швецією повітряного простору Ісландії до теперішнього часу ще не вирішена.

Літак F-15c на сумісних навчаннях Фінляндії і НАТО

Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв в ході свого візиту до Фінляндії у листопаді 2012 року заявив, що «можлива участь Фінляндії в патрулюванні повітряних кордонів Ісландії — внутрішня справа Фінляндії»

У 2010–2011 роках, було проведено опитування громадської думки, 70% фінів категорично заперечували проти членства Фінляндії в Північноатлантичному альянсі. За даними на початок 2014 року, число противників входження в НАТО складало 59%, а число прихильників входження в альянс — 22%.[1]

Дискусія про вступ до НАТО суттєво активізувалася в зв'язку з Кримською кризою 2014 року. В цілому аргументація тих, хто виступає за вступ до НАТО, зводиться до того, що альянс зможе захистити Фінляндію від агресії з боку Росії. Противники вступу в НАТО говорять про те, що саме бажання вступити в альянс може привести до погіршення відносин з Росією і спровокувати агресію. 15 квітня 2014 прем'єр-міністр Фінляндії Юрки Катайнен заявив, що в нинішніх умовах Фінляндія і Швеція повинні вступити в НАТО. Водночас Катайнен визнав, що він з такою своєю позицією знаходиться в меншості і Едускунта його в цьому питанні не підтримує[2].

На саміті в Уельсі у вересні 2014 року Фінляндія приєдналася до Партнерства з розширеними можливостями НАТО.

Тривалий час Фінляндія зберігала нейтральний статус та не ухвалювала рішення про приєднання до НАТО. Однак, після російського вторгнення в Україну у країні різко зросла підтримка ідеї вступу до НАТО[3].

Співпраця[ред. | ред. код]

Фінляндія направила миротворців до Косово у складі збройних сил під керівництвом НАТО. На цьому зображенні двоє фінських солдатів отримують інструктаж від ірландського солдата.

Фінляндія бере участь майже у всіх піднапрямах програми «Партнерство заради миру» і надала миротворчі сили для місій в Афганістані та Косово.[4] Фінляндія підтримує тісні відносини з НАТО і закуповує військове обладнання у членів альянсу, в тому числі літаки F-35 Lightning II, а нещодавно придбане обладнання має відповідати стандартам НАТО.[5]

Фінляндія брала участь у навчаннях BALTOPS під проводом США разом з багатьма країнами НАТО та іншими партнерами за мир; тут показано фінських солдатів, які беруть участь у BALTOPS 2009 у Швеції.

У квітні 2014 року, коли Карл Хаґлунд був міністром оборони, уряд оголосив, що вони підпишуть Меморандум про взаєморозуміння між Фінляндією та НАТО про готовність Фінляндії отримати військову допомогу та допомогти НАТО в технічному обслуговуванні. Проте Карл Хаґлунд підкреслив, що цей меморандум не буде кроком до членства.[6]

Дебати щодо членства[ред. | ред. код]

Після розпаду Радянського Союзу в 1988-91 роках загроза незалежності Фінляндії була зменшена. НАТО наголошувала на своїй політиці відкритих дверей для прийняття нових членів, і багато колишніх країн Східного блоку та пострадянських держав приєдналися до альянсу в 1990-х і 2000-х роках. Однак у багатьох наступних урядах позиція Фінляндії полягала в тому, що вступ до НАТО не потрібний, і бажано було б зберегти незалежну оборонну політику, хоча якщо умови змінилися, країна мала право скористатися опцією приєднання до НАТО.[7] Усунення перешкод для ефективного використання можливості приєднатися до альянсу (наприклад, шляхом підвищення сумісності) є частиною цієї політики.[8] Проте в цей період країна відійшла від нейтралітету, приєднавшись до Європейського Союзу в 1995 році, що вимагало прийняття спільної зовнішньої політики та політики безпеки.

Можливість членства Фінляндії в НАТО була одним з найважливіших питань, які обговорювалися у зв'язку з президентськими виборами у Фінляндії 2006 року, і продовжує залишатися важливим питанням у фінській політиці.[4] У 2007 році Фінляндія здійснювала різноманітні технічні підготовки до членства, тодішній міністр оборони Юрі Гякяміес прагнув до членства в НАТО.[9] Інтерес громадськості до цього питання знизився в наступні роки.

Фінський аналітичний центр Elinkeinoelämän valtuuskunta[fi], який регулярно проводила опитування громадської думки щодо членства в НАТО, відзначила у своїй доповіді за 2015 рік тенденцію до зниження відсотка проти, яка почалася в 1998 році, включаючи різке зниження після президентських виборів 2012 року.[10] У березні 2014 року, під час анексії Криму Росією, одне опитування показало, що лише 22 відсотки підтримали членство, хоча друге показало, що 53 відсотки підтримали б членство, якби це рекомендувало керівництво Фінляндії.[11] Підтримка військового союзу з сусідньою Швецією також була високою — 54 відсотки [12], і Фінляндія, можливо, могла б прагнути розширити роль NORDEFCO.[13] Міністр оборони Фінляндії Карл Хаґлунд припустив, що референдум про членство в НАТО може бути проведений десь після парламентських виборів 2015 року.[14]

У січні 2022 року прем'єр-міністр Санна Марін заявила, що Фінляндія залишає за собою можливість подати заявку на членство в НАТО, якщо вона захоче це зробити, але вона сказала, що «дуже малоймовірно» це станеться під час її перебування на посаді прем'єр-міністра.[15][16] 24 лютого 2022 року у відповідь на вторгнення Росії в Україну вона повторила, що, хоча Фінляндія «наразі не стикається з безпосередньою військовою загрозою», вступ до НАТО все ще залишається можливістю, зазначивши, що «дебати щодо членства в НАТО у Фінляндії зміняться».[17] 25 лютого представник російського МЗС пригрозив Фінляндії та Швеції «військовими та політичними наслідками», якщо вони спробують приєднатися до НАТО. Обидві країни брали участь у екстренному саміті НАТО як члени програми НАТО «Партнерство заради миру», і обидві засудили вторгнення та надали допомогу Україні.[18] Після зустрічі 1 березня 2022 року для обговорення питання про те, чи подавати заявку на вступ до НАТО, прем’єр-міністр Санна Марін заявила, що рішення з цього питання ще не прийнято, заявивши, що «таке важливе питання потребує ретельного вирішення».[19]

Опитування громадської думки після вторгнення показали безпрецедентне зростання підтримки вступу до НАТО великої кількості фінів, причому явна більшість підтримала.[20] Крім того, численні ініціативи громадян на цю тему набрали необхідних 50 000 підписів, що вимагало розгляду цього питання парламентом Фінляндії.[21][22][23] Президент Нііністе охарактеризував опитування як демонстрацію достатньої підтримки населення для заявки.[24] Прем'єр-міністр Марін запропонував, що процес прийняття рішення має бути завершено навесні і «за кілька тижнів, а не місяців».[25][26]

13 квітня Міністерство закордонних справ підготувало доповідь про міжнародну безпеку та варіанти зовнішньої та оборонної політики, доступні Фінляндії, яка, як очікується, ляже в основу дебатів щодо членства в НАТО.[27] У звіті зазначено, що російське вторгнення змінило довгострокове середовище європейської безпеки та ускладнило прогнозування та дії в найближчій перспективі. У ньому не висловлюється чіткої позиції щодо членства в НАТО, але стверджується, що нинішні заходи безпеки є недостатніми і що членство підвищить стабільність, хоча безпосередньої загрози немає. Як член, Фінляндія не буде зобов'язана приймати іноземні бази або наявність ядерної зброї на своїй території;[28] Оборонний бюджет Фінляндії збільшиться на 1-1,5%. Helsingin Sanomat оцінив це як позитивну оцінку членства в НАТО.[28]

Політичні позиції[ред. | ред. код]

До російського вторгнення в Україну 2022 року Національна коаліційна партія та Шведська народна партія Фінляндії підтримували членство в НАТО, а інші партії були нейтральними або протидіяли різним ступенем. У 2016 році на партійній конференції Національної коаліційної партії було прийнято рішення, що Фінляндія має подати заявку на членство «у найближчі кілька років».[29] У баченні Шведської народної партії Фінляндії, викладеному в тому ж році, Фінляндія стане членом НАТО у 2025 році.[30] Багато окремих політиків також виступали за НАТО, у тому числі нинішній президент Саулі Нііністе та колишній прем’єр-міністр Олександр Стуб,[31] а також колишній президент Мартті Ахтісаарі[4][32], який стверджував, що Фінляндія має приєднатися до всіх організацій. підтримується іншими західними демократіями, щоб «раз і назавжди позбутися тягаря фінляндизації».[33] Два інших колишніх президенти від Соціал-демократичної партії, Тар'я Халонен і Мауно Койвісто, публічно виступили проти цієї ідеї, стверджуючи, що членство в НАТО погіршить відносини Фінляндії з Росією.[34] Лівий альянс був партією, яка найбільше проти приєднання до НАТО; Коли вони вступили в коаліцію з СДП у 2019 році, вони чітко дали зрозуміти, що будь-який рух у напрямку вступу до військового альянсу призведе до виходу Лівого альянсу з кабінету. Однак позиція партії змінилася після вторгнення: голова Лі Андерссон закликав до вдумливого обговорення в суспільстві та оцінки можливості подати заявку на вступ до НАТО[35], а пізніше підтвердив, що партія вирішила не виходити з уряду, якщо подано заявку.[36] Після російського вторгнення в Україну під час російсько-української війни та значної зміни у народній думці керівництво Центристської партії та Партії фінів також змінило позицію, щоб підтримати членство в НАТО.[37][38]

Думка НАТО[ред. | ред. код]

НАТО постійно дотримується своєї «політики відкритих дверей».[39] Генеральний секретар Єнс Столтенберг очікував, що країни-члени «тепло вітатимуть Фінляндію як члена НАТО».[40] Він сказав, що «членство Фінляндії зробить НАТО сильнішим», визначивши військовий потенціал країни та прагнення залишатися демократичним суспільством як актив.[41]

Іноземна думка[ред. | ред. код]

A simple white fence with a red and yellow gate behind it set across a dirt path in a green forest.
Кордон між Фінляндією та Російською Федерацією становить близько 1340 км (833 mi) довгий. [42]

Фінляндія отримала дуже критичні відгуки від Російської Федерації за те, що навіть розглядала можливість приєднання до НАТО[43], а дослідження 2009 року припускає, що це може мати наслідки для відносин Росії з ЄС та НАТО в цілому.[44] Після російсько-грузинської війни 2008 року прем'єр-міністр Фінляндії Матті Ванганен повторив, що Фінляндія не планує вступати в НАТО, і заявив, що головним уроком війни була необхідність тісніших зв'язків з Росією.[45] У червні 2014 року в інтерв’ю фінській газеті Hufvudstadsbladet особистий представник Володимира Путіна Сергій Олександрович Марков звинуватив Фінляндію в крайній «русофобії» і припустив, що вступ Фінляндії в НАТО може розпочати Третю світову війну.[46] У липні 2016 року Путін під час візиту до Фінляндії заявив, що Росія збільшить кількість військ на фінському кордоні, якщо Фінляндія приєднається до НАТО. Він також попередив, що НАТО «боротиметься до останнього фіна проти Росії».[47][48]

Автомобільний рух на фінській стороні на прикордонному пункті пропуску Нуйямаа в Нуйямаа, Лаппеенранта, Південна Карелія, у вересні 2017 року

Після російського вторгнення в Україну 2022 року та радикального зрушення фінських позицій у бік членства в НАТО Марія Захарова та Дмитро Медведєв попередили, що вступ до НАТО матиме наслідки для Фінляндії, включаючи розміщення ядерної зброї;[49] російська газета «Известия» повідомила, що фінляндська оренда Сайменського каналу може бути розірвана.[50]

За словами Hanna Smith[fi], директор з досліджень Європейського центру передового досвіду з протидії гібридним загрозам, швидкість руху Фінляндії до НАТО здивувала Російську Федерацію. Вона прогнозує, що Російська Федерація розпочне гібридну кампанію впливу на процес прийняття рішень Фінляндією, включаючи кібератаки, із посиленням ескалації, якщо Фінляндія наблизиться до членства.[51]

Заявка на членство[ред. | ред. код]

Посли Фінляндії та Швеції подають заявки на вступ до НАТО генеральному секретарю Єнсу Столтенберґу
Санна Марін, Олаф Шольц і Магдалена Андерссон розповідають про потенційне членство Фінляндії та Швеції в НАТО. Навесні 2022 року.

26 березня 2022 року президент Фінляндії Саулі Нііністе заявив, що переваги вступу до НАТО переважають недоліки[52]. 03 квітня 2022 року генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що якщо Фінляндія та Швеція подадуть заявки на членство у НАТО, Альянс здатний дуже швидко прийняти їх[53]. 13 квітня 2022 року Фінляндія оголосила, що розпочинає дебати щодо вступу країни до НАТО[54]. 15 квітня 2022 року міністр Фінляндії з питань Європи Тютті Туппурайнен заявила, що Фінляндія "з високою ймовірністю" приєднається до НАТО[55]. 22 квітня 2022 року член парламенту та заступник голови комітету із закордонних справ Ерккі Туоміоя заявив, що Фінляндія може подати заявку на членство в НАТО вже найближчими тижнями[56]. 28 квітня 2022 року генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ повідомив, що якщо Фінляндія та Швеція подадуть заявки на вступ до Альянсу, то державам блоку вдасться знайти рішення щодо гарантій їхньої безпеки до моменту офіційного приєднання двох країн[57].

12 травня 2022 року президент Саулі Нііністе та прем'єр-міністр Санна Марін виступили зі спільною заявою, про те, що країна негайно подасть заявку про вступ до НАТО[58].

Зараз, коли момент прийняття рішення вже близько, ми висловлюємо рівноправні погляди, також для інформування депутатських груп і партій. Членство в НАТО посилить безпеку Фінляндії. Як член НАТО, Фінляндія зміцнить весь оборонний альянс. Фінляндія повинна негайно подати заявку на членство в НАТО. Ми сподіваємося, що національні кроки, які ще необхідні для прийняття цього рішення, будуть швидко зроблені протягом наступних кількох днів.

— Президент Саулі Нііністьо та прем'єр-міністр Санна Марін, спільна заява від 12 травня 2022 року

Того ж дня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що членство Фінляндії зміцнить як Альянс, так і саму країну. У Росії натомість заявили, що вступ Фінляндії до НАТО загрожуватиме Росії. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Росія проведе "спеціальний аналіз" після вступу Фінляндії до НАТО з метою вироблення необхідних заходів для забезпечення безпеки[59].

15 травня 2022 року президент Саулі Нііністе та уряд Фінляндії на чолі з прем’єр-міністром Санною Марін офіційно оголосили про намір Фінляндії приєднатися до НАТО, розпочавши офіційний конституційний процес подання заявки.[60] Очікувалося, що заявка Фінляндії буде подана після російського вторгнення в Україну в 2022 році, яке призвело до зміни європейського середовища безпеки, і значної зміни фінської громадської думки щодо бажаності членства.[61][62]

15 травня 2022 року президент Фінляндії та комітет із зовнішньої та безпекової політики фінського уряду ухвалили рішення щодо подання заявки на вступ до НАТО.[63]

Пропозиція уряду про приєднання була схвалена в парламенті 188 голосами проти 8 проти 17 травня.[64] Наступного дня Фінляндія подала офіційну заявку до НАТО в Брюсселі спільно зі Швецією; організація розгляне заявки, а потім можуть початися переговори.[65] Очікується, що переговори триватимуть тижні, після чого Фінляндія буде брати участь у діяльності НАТО на всіх рівнях на тимчасовій основі протягом періоду ратифікації.[41] Після завершення переговорів і повторного підтвердження наміру заявника приєднатися, протокол про приєднання потребуватиме ратифікації всіма існуючими державами-членами НАТО; За оцінками, це займе від чотирьох місяців до року.[66] Після завершення ратифікації парламент Фінляндії повинен прийняти закон, щоб офіційно вступити в НАТО.[67]

Під час інтервалу між поданням заявки та набуттям чинности членством Фінляндія буде під загрозою.[68] Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО, сказав, що Фінляндія може приєднатися до альянсу «дуже швидко» і що протягом цього періоду Фінляндія матиме певний ступінь захисту.[40] Необов’язкові обіцянки щодо безпеки були отримані від Сполученого Королівства[69] та Сполучених Штатів[70], а в інших звітах стверджувалося, що додаткові обіцянки будуть отримані від інших скандинавських країн[71], а також від Франції та Німеччини.[72]

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що його країна повинна заблокувати ратифікацію вступу Фінляндії, доки в сусідній Боснії та Герцеговині не будуть запроваджені заходи з виборчої реформи, хоча міністр закордонних справ висловив підтримку урядом будь-якої заявки.[73]

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган висловив протидію вступу Швеції та Фінляндії до НАТО, заявивши, що Туреччина «неможливо» підтримати їхню заявку, поки дві країни дозволяють угрупованням, які Туреччина класифікує як терористичні організації, включаючи курдські бойовики Kurdistan Workers' Партія (PKK) і Загони народної оборони (YPG), а також прихильники Фетхуллаха Гюлена, мусульманського священнослужителя з США, якого Туреччина звинувачує в організації невдалої спроби турецького державного перевороту 2016 року, діяли на їхній території.[74][75][76] (РПК входить до списку терористичних організацій Європейського Союзу.)[77] Туреччина подала запит на екстрадицію імовірних членів РПК із північних країн. Крім того, уряд Туреччини зажадав скасувати ембарго на поставки зброї, введене урядами Швеції та Фінляндії у відповідь на операції проти YPG в Сирії.[78] Президент Фінляндії Нііністе сказав, що раніше отримав схвальну відповідь, у тому числі від Ердогана та міністра закордонних справ Мевлюта Чавушоглу, щодо членства Фінляндії; Ніїністе та Хаавісто закликали до терпіння, тоді як Юссі Халла-Ахо, голова комітету із закордонних справ (Комітет із закордонних справ (Фінляндія)), припустив, що Туреччина хоче привернути увагу до політики Швеції, а не до політики Фінляндії.[79] Виступаючи пізніше, Ібрагім Калін, речник Ердогана, сказав, що схвалення членства Фінляндії не виключається, але статус цих груп є «питанням національної безпеки Туреччини» і що будуть потрібні переговори. Однак після заяви Ібрагіма Каліна Ердоган повторив свою погрозу заблокувати заявки Фінляндії та Швеції на членство. Керівництво НАТО і Сполучені Штати заявили, що вони впевнені, що Туреччина не зупинить процес вступу двох країн. Міністр закордонних справ Канади Мелані Джолі також провела переговори з Туреччиною, щоб переконати турецький уряд у необхідності інтеграції двох північних країн.[80] 21 травня Ердоган і Саулі Нііністе провели телефонний дзвінок, щоб обговорити заявку Фінляндії в НАТО, Ніїністе знову засудив Фінляндією тероризм у всіх формах.[81][82][83] Речник Ібрагім Калін, який керував переговорами від імені Туреччини, заявив після першої зустрічі в Анкарі, що процес не просуватиметься, доки не будуть виправдані очікування Туреччини, і вона не відчує на себе тиску часу.[84] Після того, як делегація у складі шведських і фінських дипломатів провела переговори з цього приводу зі своїми турецькими колегами, Ердоган повторив, що не погодиться на їхню заявку на вступ, оскільки того ж дня, коли переговори відбулися в Анкарі, Саліх Муслім, якого вважають терористом. Ердоган виступив на шведському телебаченні.[85][86] Лідер Партії націоналістичного руху Девлет Бахчелі запропонував розглянути варіант, за яким Туреччина вийде з НАТО,[87] і в такому випадку можна заснувати новий військовий альянс. Наприкінці травня 2022 року лідер опозиції Кемаль Кілічдароглу стверджував, що у випадку, якщо суперечка щодо вступу триватиме, а AKP і MHP вирішать закрити авіабазу Інджирлік, CHP підтримає це.[88]

Перебіг подій[ред. | ред. код]

Подія Дата Примітки
Партнерство заради миру 9 травня 1994 [89]
Подання заявки на членство 18 травня 2022 [90]
Запрошення на членство 29 червня 2022 [91]
Протокол про приєднання 5 липня 2022 [92]
Ратифікація протоколу
30 / 30

Див. таблицю нижче

Вступ в силу 4 квітня 2023
Повне членство 4 квітня 2023 [93]

Процес ратифікації[ред. | ред. код]

Підписант Дата Орган За Проти Утримались Депозитовано[94] Примітки
Албанія Албанія 7 липня 2022 Парламент 114 0 0 11 серпня 2022 [95]
10 липня 2022 Президент Схвалено [96]
Бельгія Бельгія 20 липня 2022 Палата представників 121 11 0 11 серпня 2022 [97]
21 липня 2022 Король Схвалено [98]
Болгарія Болгарія 13 липня 2022 Народні збори 195 11 0 9 серпня 2022 [99]
18 липня 2022 Президент Схвалено [100]
Велика Британія Велика Британія 6 липня 2022 Уряд[a] Схвалено 8 липня 2022 [101]
Греція Греція 15 вересня 2022 Парламент Схвалено[b] 14 жовтня 2022[103] [104][105]
15 вересня 2022 Президент Схвалено [106]
Данія Данія 7 червня 2022 Фолькетинг 95 0 0 5 липня 2022 [107]
Естонія Естонія 6 липня 2022 Рійгікогу 79 0 3 22 липня 2022 [108]
6 липня 2022 Президент Схвалено [109]
Ісландія Ісландія 7 червня 2022 Альтинг 44 0 5 6 липня 2022 [110]
5 липня 2022 Президент Схвалено [111]
Іспанія Іспанія 15 вересня 2022 Конгрес депутатів 290 11 47 6 жовтня 2022 [112][113]
21 вересня 2022 Сенат 245 1 17 [114]
27 вересня 2022 Король Схвалено [115]
Італія Італія 2 серпня 2022 Палата депутатів 398 20 9 17 серпня 2022 [116]
3 серпня 2022 Сенат 202 13 2 [117]
5 серпня 2022 Президент Схвалено [118]
Канада Канада 5 липня 2022 Уряд[c] Схвалено 5 липня 2022 [120]
Латвія Латвія 14 липня 2022 Сейм 77 0 0 22 липня 2022 [121]
15 липня 2022 Президент Схвалено [122]
Литва Литва 20 липня 2022 Сейм 112 1 0 4 серпня 2022 [123]
20 липня 2022 Президент Схвалено [123]
Люксембург Люксембург 12 липня 2022 Палата депутатів 58 0 2 9 серпня 2022 [124]
22 липня 2022 Великий герцог Схвалено [125]
Нідерланди Нідерланди 7 липня 2022 Палата представників 142 8 0 20 липня 2022 [126]
12 липня 2022 Сенат 71 1 0 [127]
13 липня 2022 Король Схвалено [128]
Німеччина Німеччина 8 липня 2022 Бундестаг Схвалено[d] 20 липня 2022 [129]
8 липня 2022 Бундесрат Схвалено [130]
11 липня 2022 Президент Схвалено [131]
Норвегія Норвегія 16 червня 2022 Стортинг 98 4 0 7 липня 2022 [132]
22 червня 2022 Король Схвалено [133]
Північна Македонія Північна Македонія 27 липня 2022 Збори 103 2 0 22 серпня 2022 [134]
28 липня 2022 Президент Схвалено [135]
Польща Польща 7 липня 2022 Сейм 440 1 1 3 серпня 2022 [136]
20 липня 2022 Сенат 98 0 0 [137]
22 липня 2022 Президент Схвалено [138]
Португалія Португалія 16 вересня 2022 Асамблея Республіки 219 11 0 11 жовтня 2022 [139]
19 вересня 2022 Президент Схвалено [140]
Румунія Румунія 20 липня 2022 Палата депутатів 227 0 3 22 серпня 2022 [141]
20 липня 2022 Сенат 94 0 0 [142]
22 липня 2022 Президент Схвалено [143]
Словаччина Словаччина 27 вересня 2022 Народна рада 126 15 1 4 жовтня 2022 [144]
28 вересня 2022 Президент Схвалено [145]
Словенія Словенія 14 липня 2022 Парламент 76 5 0 24 серпня 2022 [146]
22 липня 2022 Президент Схвалено [147]
США США 3 серпня 2022 Сенат 95 1 1 18 серпня 2022 [148]
9 серпня 2022 Президент Схвалено [149]
Туреччина Туреччина 30 березня 2023 Великі національні збори 276 0 0 4 квітня 2023 [150]
1 квітня 2023 Президент Схвалено [151]
Угорщина Угорщина 27 березня 2023 Національна асамблея 182 6 0 31 березня 2023[152] [153]
28 березня 2023 Президент Схвалено [154]
Франція Франція 2 серпня 2022 Національна асамблея 209 46 0 16 серпня 2022 [155]
21 липня 2022 Сенат 323 17 8 [156]
5 серпня 2022 Президент Схвалено [157]
Хорватія Хорватія 15 липня 2022 Сабор 124 3 0 25 серпня 2022 [158]
19 липня 2022 Президент Схвалено [159]
Чехія Чехія 27 серпня 2022 Палата депутатів 135 1 16 19 вересня 2022 [160]
10 серпня 2022 Сенат 66 0 0 [161]
31 серпня 2022 Президент Схвалено [162]
Чорногорія Чорногорія 28 липня 2022 Скупщина 57 2 11 13 вересня 2022 [163]
1 серпня 2022 Президент Схвалено [164]
Примітки
 1. В Сполученому Кололівстві немає потреби ухвалювати формально закони для ратифікації міжнародних угод, але Правило Понсонбі вимагає, щоби угоди були представлені парламенту з пояснювальною запискою.
 2. Голосування проводилося партіями, а не повним записаним голосуванням. За проголосували: Нова демократія, Коаліція радикальних лівих та Рух змін. Проти: Комуністична партія Греції, Грецьке рішення та МЕРА25.[102]
 3. За словами канадського міністра закордонних справ Мелані Жолі, відповідно до законодавства Канади, виконавча влада має юридичне право ухвалювати такі рішення і тому немає потреби ратифікувати документ через парламент.[119]
 4. Голосування проводилося партіями, а не повним записаним голосуванням. За проголосували: СДПН, Зелені, ВДП, ХДС/ХСС, АдН Проти: Ліві

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Архівована копія. Архів оригіналу за 13 квітня 2014. Процитовано 6 серпня 2014. 
 2. http://www.b-port.com/news/item/127986 [Архівовано 29 листопада 2014 у Wayback Machine.]. html
 3. Членство Фінляндії у НАТО підтримують 61% громадян. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 4. а б в Bult, Jeroen (3 березня 2006). Finland Debates Its Ties With NATO. Worldpress. Архів оригіналу за 11 вересня 2008. Процитовано 20 вересня 2008. 
 5. Finland seals deal for U.S. F-35 stealth jets, reflecting tight ties to NATO. Reuters. 11 лютого 2022. Архів оригіналу за 14 квітня 2022. Процитовано 13 квітня 2022. 
 6. Finland To Sign Memorandum of Understanding With NATO. Finnbay. 22 квітня 2014. Архів оригіналу за 24 квітня 2014. Процитовано 22 квітня 2014. 
 7. Unto Hämäläinen (5 лютого 2022). Optio, jonka arvo vain nousee. Helsingin Sanomat (фін.). Архів оригіналу за 22 березня 2022. Процитовано 22 березня 2022. 
 8. MoFA, 2022, с. 14.
 9. Rettman, Andrew (26 квітня 2007). Finland waits for new EU treaty before NATO membership review. EUobserver. Архів оригіналу за 12 жовтня 2007. Процитовано 20 вересня 2008. 
 10. MEVAn Arvo- ja asennetutkimuksen ennakkotieto: Nato-kannat muuttuneet myönteisemmiksi. Elinkeinoelämän valtuuskunta (фін.). 3 лютого 2015. Архів оригіналу за 3 лютого 2015. Процитовано 11 лютого 2015. 
 11. Schauman, Satu (25 березня 2014). Verkkouutiset selvitti: Kansa valmis Natoon, jos valtiojohto niin haluaa. Verkkouutiset (фін.). Архів оригіналу за 19 листопада 2014. Процитовано 1 вересня 2014. 
 12. O'Dwyer, Gerard (26 березня 2014). Majority of Finns Support Swedish Military Alliance. Defense News. Архів оригіналу за 28 березня 2014. Процитовано 27 березня 2014. 
 13. Steffen, Sarah (26 березня 2014). NATO next for Sweden and Finland?. DeutscheWelle. Архів оригіналу за 16 травня 2015. Процитовано 6 червня 2022. 
 14. Suoninen, Sakari; Rosendahl, Jussi (18 червня 2014). Finnish reasons for joining NATO 'stronger than ever': defense minister. Reuters. Архів оригіналу за 1 лютого 2016. Процитовано 18 червня 2014. 
 15. Marin on NATO: Finland should keep options open. News. 1 січня 2022. Архів оригіналу за 2 січня 2022. Процитовано 3 січня 2022. 
 16. Pääministeri Marin Reutersille: Suomen liittyminen Natoon "hyvin epätodennäköistä" tällä hallituskaudella. News. 20 січня 2022. Архів оригіналу за 12 травня 2022. Процитовано 12 травня 2022. 
 17. Finnish President: Putin's mask comes off, showing "cold face of war". News. 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022. 
 18. Russia threatens Finland and Sweden over potential NATO membership. Washington Post. 25 лютого 2022. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022. 
 19. PM Marin: Finland's Nato membership decision needs more time. News. 2 березня 2022. Архів оригіналу за 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022. 
 20. Yle poll: Support for Nato membership hits record high. Yle. 14 березня 2022. Архів оригіналу за 14 березня 2022. Процитовано 14 березня 2022. 
 21. Finnish Nato referendum goes on parliamentary agenda. Yle. 27 лютого 2022. Архів оригіналу за 8 березня 2022. Процитовано 8 березня 2022. 
 22. Citizens' initiative. Yle. Архів оригіналу за 8 березня 2022. Процитовано 8 березня 2022. 
 23. Second Nato citizens' initiative reaches required 50k signatures. Yle. 3 березня 2022. Архів оригіналу за 8 березня 2022. Процитовано 8 березня 2022. 
 24. Niinistö: Polls demonstrate required popular support for Nato membership. Yle. 31 березня 2022. Архів оригіналу за 5 квітня 2022. Процитовано 5 квітня 2022. 
 25. PM: Nato decision must happen this spring. Yle. 2 квітня 2022. Архів оригіналу за 5 квітня 2022. Процитовано 5 квітня 2022. 
 26. Marin: Nato decision will happen "within weeks not months". Yle News. 13 квітня 2022. Архів оригіналу за 13 квітня 2022. Процитовано 13 квітня 2022. 
 27. Government report: Finland and Sweden joining Nato would increase security in the Baltic Sea region. Yle News. 13 квітня 2022. Архів оригіналу за 13 квітня 2022. Процитовано 13 квітня 2022. 
 28. а б Tässä on selonteon keskeinen anti tiivistettynä. Helsingin Sanomat (фін.). 13 квітня 2022. Архів оригіналу за 27 квітня 2022. Процитовано 27 квітня 2022. 
 29. Kokoomus päätti Nato-linjastaan: Puolustusliittoon lähivuosina. Verkkouutiset. 12 червня 2016. Архів оригіналу за 13 червня 2016. Процитовано 12 червня 2016. 
 30. RKP on nyt virallisesti Nato-puolue. Yle. 12 червня 2016. Архів оригіналу за 12 червня 2016. Процитовано 12 червня 2016. 
 31. Rosendahl, Jussi; Suoninen, Sakari (14 червня 2014). Stubb to be Finland's next PM, backs NATO membership. Reuters. Архів оригіналу за 17 липня 2019. Процитовано 14 червня 2014. 
 32. Ex-President Ahtisaari calls on Finland to join NATO with Sweden. Alaska Dispatch. YLE News. 12 квітня 2014. Архів оригіналу за 19 квітня 2014. Процитовано 18 квітня 2014. 
 33. Former President Ahtisaari: NATO membership would put an end to Finlandisation murmurs. Helsingin Sanomat. 15 грудня 2003. Архів оригіналу за 5 December 2008. Процитовано 20 вересня 2008. 
 34. Jakobson, Max (20 січня 2004). Finland, NATO, and Russia. Helsingin Sanomat. Архів оригіналу за 5 December 2008. Процитовано 20 вересня 2008. 
 35. Andersson: Left Alliance would not quit cabinet over possible Nato application. Yle. 19 березня 2022. Процитовано 19 березня 2022. 
 36. Left Alliance says it will not leave government over Nato. Yle News. 8 травня 2022. Архів оригіналу за 8 травня 2022. Процитовано 8 травня 2022. 
 37. Centre Party says it will support potential Finnish Nato bid. Yle News. 9 квітня 2022. Процитовано 13 квітня 2022. 
 38. Finns Party parliamentary group backs Nato membership, MPs to be allowed free vote. Yle News. 31 березня 2022. Процитовано 13 квітня 2022. 
 39. MoFA, 2022, с. 25.
 40. а б Nato chief: Decision on Finland's membership can be quick. Yle News. 8 квітня 2022. Архів оригіналу за 13 квітня 2022. Процитовано 13 квітня 2022. 
 41. а б Stoltenberg: "Finnish membership will make Nato stronger". Yle News. 5 травня 2022. Архів оригіналу за 5 травня 2022. Процитовано 5 травня 2022. 
 42. Grenfell та Jopling, 2008, с. 13.
 43. Russian Foreign Minister Lavrov: Finland Wouldn't Dare for NATO Membership. Finnbay. 15 червня 2014. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 15 червня 2014. 
 44. Waking the Neighbour: Finland, NATO and Russia: Keir Giles and Susanna Eskola, UK Defence Academy, November 2009. Архів оригіналу за 31 жовтня 2014. Процитовано 6 червня 2022. 
 45. Deeper Russia Ties Is Georgia War Lesson, Finnish Premier Says [Архівовано 24 вересня 2015 у Wayback Machine.] Bloomberg Retrieved on 9 October 2009
 46. Nilsen, Thomas (9 червня 2014). Putin envoy warns Finland against joining NATO. Barents Observer. Архів оригіналу за 12 червня 2014. Процитовано 9 червня 2014. 
 47. Putin moitti Natoa tiukasti Suomen-vierailullaan. Helsingin Sanomat. 2 липня 2016. Архів оригіналу за 3 липня 2016. Процитовано 3 липня 2016. 
 48. "Putin has toughened up his rhetoric, views expert" [Архівовано 5 серпня 2020 у Wayback Machine.]. Helsinki Times. 5 July 2016. Retrieved on 22 July 2016.
 49. Russia issues new warning about Finland, Sweden joining Nato. Yle News. 20 квітня 2022. Архів оригіналу за 27 квітня 2022. Процитовано 27 квітня 2022. 
 50. Russian media: Kremlin may terminate Saimaa canal contract if Finland joins Nato. Yle News. 27 квітня 2022. Архів оригіналу за 27 квітня 2022. Процитовано 27 квітня 2022. 
 51. Suomen Nato-prosessin nopeus yllätti Venäjän, ja nyt puhe fasistisesta Suomesta on yltynyt, sanoo tutkija. Helsingin Sanomat (фін.). 27 квітня 2022. Архів оригіналу за 27 квітня 2022. Процитовано 27 квітня 2022. 
 52. Президент Фінляндії: переваги вступу до НАТО переважають недоліки. www.eurointegration.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 20 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 53. НАТО готове швидко надати членство Фінляндії та Швеції. www.eurointegration.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 8 квітня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 54. Фінляндія розпочинає дебати про членство в НАТО. www.eurointegration.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 55. Фінляндія “з високою ймовірністю” приєднається до НАТО - міністр. www.eurointegration.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 56. Фінляндія може податися на членство в НАТО уже до кінця весни. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 57. Столтенберг заявив про можливість гарантій безпеки для Швеції і Фінляндії ще до їх вступу в НАТО. www.eurointegration.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 58. Joint statement by the President of the Republic and Prime Minister of Finland on Finland's NATO membership. Presidentti (амер.). 12 травня 2022. Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 59. Кремль відреагував на рішення Фінляндії щодо вступу до НАТО. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 60. It's official: Finland to apply for Nato membership. Yle News. 15 травня 2022. Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 61. Finnish leaders confirm support for Nato application. Yle News (англ.). 12 травня 2022. Архів оригіналу за 14 травня 2022. Процитовано 12 травня 2022. 
 62. Henley, Jon (12 травня 2022). Finland must apply to join Nato without delay, say president and PM. The Guardian (англ.). Архів оригіналу за 1 червня 2022. Процитовано 12 травня 2022. 
 63. Богданьок, Олена (15 травня 2022). Фінляндія ухвалила офіційне рішення щодо вступу в НАТО. Суспільне | Новини (укр.). Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 64. Finland's Parliament approves Nato application in historic vote. Yle News. 17 травня 2022. Архів оригіналу за 17 травня 2022. Процитовано 17 травня 2022. 
 65. Finland, Sweden formally submit application letters to Nato. Yle News. 18 травня 2022. Архів оригіналу за 18 травня 2022. Процитовано 18 травня 2022. 
 66. Eduskunnassa alkaa tänään Nato-keskustelu, joka voi johtaa kauaskantoiseen ja historialliseen päätökseen jäsenyydestä. Helsingin Sanomat (фін.). 20 квітня 2022. Архів оригіналу за 26 квітня 2022. Процитовано 27 квітня 2022. 
 67. MoFA, 2022, с. 51.
 68. MoFA, 2022, с. 28.
 69. "Look in the mirror", Niinistö tells Russia as Finland and UK make joint security declaration. Yle News. 11 травня 2022. Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 70. Niinistö meets with US Senators in Helsinki on Monday. Yle News. 15 травня 2022. Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 71. Paper: Nordic Nato nations pledge support for Finland, Sweden. Yle News. 11 травня 2022. Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 72. STT: Germany, France, US pledge military support for Finland during Nato process. Yle News. 5 травня 2022. Архів оригіналу за 5 травня 2022. Процитовано 5 травня 2022. 
 73. Croatia to back Finland's Nato bid despite President's threats to block application. Yle. 26 квітня 2022. Архів оригіналу за 1 червня 2022. Процитовано 30 квітня 2022. 
 74. It's official: Finland to apply for Nato membership. Yle News. 15 травня 2022. Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 15 травня 2022. 
 75. Erdogan says Turkey not supportive of Finland, Sweden joining NATO. Reuters. 13 травня 2022. Архів оригіналу за 13 травня 2022. Процитовано 6 червня 2022. 
 76. Sweden blasts Turkish ‘disinformation’ as Erdoğan delays NATO accession. POLITICO (амер.). 20 травня 2022. Архів оригіналу за 24 травня 2022. Процитовано 20 травня 2022. 
 77. Szucs, Agnes (3 лютого 2022). EU updates terrorist list, extends sanctions for another 6 months. Архів оригіналу за 27 травня 2022. Процитовано 6 червня 2022. 
 78. Turkey demands extradition of PKK members from Sweden, Finland for Nato bid. Middle East Eye. 16 травня 2022. Архів оригіналу за 5 червня 2022. Процитовано 5 червня 2022. 
 79. Niinistö calls for clearer answer from Erdoğan, sheds light on call with Putin. Helsinki Times. 16 травня 2022. Архів оригіналу за 17 травня 2022. Процитовано 17 травня 2022. 
 80. Brzozowski, Alexandra (16 травня 2022). Sweden takes formal decision to apply for NATO membership. www.euractiv.com (en-GB). Архів оригіналу за 16 травня 2022. Процитовано 16 травня 2022. 
 81. Turkey's Erdogan says to speak to Finland on Saturday. National Post (англ.). 20 травня 2022. Процитовано 20 травня 2022. 
 82. niinisto (21 травня 2022). An open and direct phone call with President @RTErdogan. I stated that as NATO Allies Finland and Turkey will commit to each other’s security and our relationship will thus grow stronger. Finland condemns terrorism in all its forms and manifestations. Close dialogue continues. (Твіт) (англ.) — через Твіттер. 
 83. On NATO Bid, Finland-Turkey's "Open And Direct" Talks. NDTV.com. Архів оригіналу за 26 травня 2022. Процитовано 21 травня 2022. 
 84. Sweden, Finland delegations in Turkey for NATO talks. anews.com.tr. 25 травня 2022. Архів оригіналу за 25 травня 2022. Процитовано 6 червня 2022. 
 85. Erdoğan repeats opposition to NATO bids of Sweden, Finland. Ahval. 29 травня 2022. Архів оригіналу за 30 листопада 2022. Процитовано 6 червня 2022. 
 86. Turkey’s Erdogan still against Finnish, Swedish NATO bids. The Washington Times (амер.). Архів оригіналу за 5 червня 2022. Процитовано 30 травня 2022. 
 87. Leaving NATO should be on agenda: MHP leader - Turkey News. Hürriyet Daily News (англ.). Архів оригіналу за 3 червня 2022. Процитовано 29 травня 2022. 
 88. Main opposition urges gov’t to close İncirlik base over NATO row. Ahval. 27 травня 2022. Архів оригіналу за 27 травня 2022. Процитовано 29 травня 2022. 
 89. Signatures of Partnership for Peace Framework Document. NATO. 27 березня 2020. Архів оригіналу за 20 березня 2021. Процитовано 15 травня 2022. 
 90. NATO. Finland and Sweden submit applications to join NATO. NATO (англ.). Архів оригіналу за 5 червня 2022. Процитовано 22 червня 2022. 
 91. NATO. Madrid Summit Declaration. NATO (англ.). Архів оригіналу за 29 червня 2022. Процитовано 29 червня 2022. 
 92. NATO Allies sign Accession Protocols for Finland and Sweden. NATO . 5 липня 2022. Архів оригіналу за 11 липня 2022. Процитовано 5 липня 2022. 
 93. Finland to join NATO as Allied Foreign Ministers meet (пресреліз). 3 квітня 2023. Процитовано 3 квітня 2023. 
 94. Протокол до Північно-Атлантичного договору про приєднання Республіки Фінляндія. United States Department of State. 16 серпня 2022. Процитовано 16 серпня 2022. 
 95. Kuvendi u mblodh në seancë plenare, miratohen 3 projekligje, projektrezolutat për KLSH dhe KPP dhe 2 projektvendime. Kuvendi miraton rezolutën për kujtimin e viktimave të Srebrenicës [The Assembly convened in a plenary session, 3 draft laws, draft resolutions for KLSH and KPP and 2 draft decisions were approved. The Assembly approves the resolution for the memory of the victims of Srebrenica]. Kuvendi (алб.). 7 липня 2022. Архів оригіналу за 9 липня 2022. Процитовано 7 липня 2022. 
 96. President Decrees Protocol on Sweden's, Finland's NATO Membership. ALBANIA DAILY NEWS (англ.). Архів оригіналу за 10 липня 2022. Процитовано 10 липня 2022. 
 97. LaChambreBE (20 липня 2022). #Adopté @LaChambreBE: projet de loi d’assentiment au Protocole au Traité de l'Atlantique Nord sur l'accession de la #Finlande et de la #Suède #OTAN (Твіт). Процитовано 20 липня 2022 — через Твіттер. 
 98. 🎉 More to celebrate today!
  On the Belgian National Day, Belgium has completed the ratification procedure for the accession of Finland 🇫🇮 and Sweden 🇸🇪 to @NATO. One step closer to officially welcoming two new members to the Alliance!
  #StrongerTogether #WeAreNATO
  . Twitter (англ.). Процитовано 11 серпня 2022.
   
 99. Народното събрание одобри членството на Швеция и Финландия в НАТО. www.actualno.com (бол.). Процитовано 13 липня 2022. 
 100. Държавен вестник. dv.parliament.bg. Процитовано 22 липня 2022. 
 101. Sweden and Finland NATO Accession. UK Parliament. 6 липня 2022. Архів оригіналу за 6 липня 2022. Процитовано 6 липня 2022. 
 102. Plenary Session 15/09/2022 RPZ'. Процитовано 15 вересня 2022. 
 103. NATO – Finland Accession Protocol – Notification of Deposit of Instrument; Greece, October 14, 2022. United States Department of State. 14 жовтня 2022. Процитовано 1 листопада 2022. 
 104. ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΕΡΓΟ: Ημερήσια Διάταξη Ολομέλειας. hellenicparliament.gr (гр.). Процитовано 9 вересня 2022. 
 105. Report. hellenicparliament.gr. Процитовано 9 вересня 2022. 
 106. Κύρωση του Πρωτοκόλλου στη Συνθήκη του Βορείου Ατλαντικού για την προσχώρηση της Δημοκρατίας της Φινλανδίας.. ΕΦΗΜΕΡΙ∆Α ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (гр.). 16 вересня 2022. Процитовано 19 вересня 2022. 
 107. B 203 Proposal for a parliamentary resolution on Denmark's ratification of protocols on Finland's and Sweden's accession to the North Atlantic Treaty. Folketing. 7 червня 2022. Архів оригіналу за 5 липня 2022. Процитовано 5 липня 2022. 
 108. Estonia ratifies Finnish, Swedish NATO accession protocols. Riigikogu. 6 липня 2022. Архів оригіналу за 6 липня 2022. Процитовано 6 липня 2022. 
 109. AlarKaris (6 липня 2022). F㏌land & Sweden,welcome to the @NATO family! Just gave my approval to the law by which the Estonian Parliament ratified the a㏄ession protocoʪ today.Very happy that Estonia is among the first to approve the protocoʪ.I hope for a quick ratification process from all the Allies. (Твіт). Процитовано 6 липня 2022 — через Твіттер. 
 110. Örlygsdóttir, Urðir (7 червня 2022). Alþingi hlynnt inngöngu Finna og Svía í NATO. RÚV. Архів оригіналу за 14 червня 2022. Процитовано 6 липня 2022. 
 111. IcelandInUS (6 липня 2022). YESTERDAY @hingolfsson along with #NATO Allies signed the Accession Protocols for & in Brussels. TODAY in #DC @BEllertsdottir handed over these documents to the US Government @StateDept Thank you Doug Jones & Francis Holleran. (Твіт). Процитовано 6 липня 2022 — через Твіттер. 
 112. Agreement for direct processing and single reading. Процитовано 9 вересня 2022. 
 113. El Pleno autoriza los protocolos de adhesión de Suecia y Finlandia a la OTAN y aprueba definitivamente la Ley de creación y crecimiento de empresas (Spanish). Процитовано 15 вересня 2022. 
 114. Votaciones. Sesión plenaria número 55. 20/09/2022. XIV Legislatura. Senado de España (Spanish). Процитовано 21 вересня 2022. 
 115. SpainInTheUSA (6 жовтня 2022). Today, Ambassador Cabanas submitted Spain's instruments of ratification approving Finland and Sweden's accession to NATO to the @StateDept. We are firmly committed to #NATO and to European and Euro-Atlantic security, and welcome this important step in strengthening the Alliance. (Твіт). Процитовано 7 жовтня 2022 — через Твіттер. 
 116. XVIII Legislatura - Lavori - Progetti di legge - Scheda del progetto di legge - Ratifica ed esecuzione dei Protocolli al Trattato del Nord Atlantico sull’adesione della Repubblica di Finlandia e del Regno di Svezia, fatti a Bruxelles il 5 luglio 2022. www.camera.it (італ.). Процитовано 2 серпня 2022. 
 117. Senate Act n. 2684 XVIII Legislature. senato.it (італ.). Процитовано 3 серпня 2022. 
 118. Atti firmati. quirinale.it. Процитовано 5 серпня 2022. 
 119. Zimonjic, Peter (16 травня 2022). Canada could be among the first countries to ratify Sweden, Finland membership in NATO, says Joly. Canadian Broadcasting Corporation. Архів оригіналу за 2 липня 2022. Процитовано 5 липня 2022. 
 120. Aiello, Rachel (5 липня 2022). Canada is the first country to ratify Finland and Sweden's accession to join NATO. CTV News. Архів оригіналу за 5 липня 2022. Процитовано 5 липня 2022. 
 121. Balsošanas rezultāti. titania.saeima.lv. Процитовано 14 липня 2022. 
 122. Valsts prezidents paraksta likumus par Somijas un Zviedrijas pievienošanos NATO | Valsts prezidenta kanceleja. www.president.lv (лат.). Процитовано 15 липня 2022. 
 123. а б Lithuania ratifies Swedish, Finnish NATO accession protocols. LRT. 20 липня 2022. Архів оригіналу за 20 липня 2022. Процитовано 20 липня 2022. 
 124. MFA_Lu (12 липня 2022). Today, #Luxembourg’s parliament approved the accession of Finland 🇫🇮 and Sweden 🇸🇪 to @NATO We are looking forward to working closer with our trusted Nordic friends to ensure our collective security. (Твіт). Процитовано 12 липня 2022 — через Твіттер. 
 125. Legilux. legilux.public.lu. Процитовано 22 липня 2022. 
 126. Goedkeuring van de op 5 juli 2022 te Brussel tot stand gekomen Protocollen bij het Noord-Atlantisch Verdrag betreffende de toetreding van de Republiek Finland en het Koninkrijk Zweden (Trb. 2022, 58). www.tweedekamer.nl (нід.). Архів оригіналу за 9 липня 2022. Процитовано 7 липня 2022. 
 127. Goedkeuring Protocollen Noord-Atlantisch Verdragtoetreding van de Republiek Finland en het Koninkrijk Zweden. eerstekamer.nl (нід.). Процитовано 12 липня 2022. 
 128. Wet van 13 juli 2022, houdende goedkeuring van de op 5 juli 2022 te Brussel tot stand gekomen Protocollen bij het Noord-Atlantisch Verdrag betreffende de toetreding van de Republiek Finland en het Koninkrijk Zweden (Trb. 2022, 58). officielebekendmakingen.nl (нід.). Процитовано 14 липня 2022. 
 129. Stern, Lukas. Deutscher Bundestag - Bundestag befürwortet Nato-Beitritt von Finnland und Schweden. Deutscher Bundestag (нім.). Архів оригіналу за 11 липня 2022. Процитовано 8 липня 2022. 
 130. Rückblick auf die Plenarsitzung am 8. Juli 2022. Bundesrat (нім.). Архів оригіналу за 8 липня 2022. Процитовано 8 липня 2022. 
 131. Bundesgesetzblatt. www.bgbl.de. Процитовано 15 липня 2022. 
 132. The Storting says yes to Swedish and Finnish NATO membership. Storting. 17 червня 2022. Архів оригіналу за 19 червня 2022. Процитовано 5 липня 2022. 
 133. Protokoll til Traktat for det nordatlantiske område om Finlands tiltredelse. Lovdata (нор.). Процитовано 20 липня 2022. 
 134. Резултати од гласање Предлог на закон за ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор во врска со пристапувањето на Република Финска;. Собрание на Република Северна Македонија (мак.). Процитовано 27 липня 2022. 
 135. Stevo Pendrovski, Twitter.  {{cite web}}: |archive-date= вимагає |archive-url= (довідка)
 136. Głosowanie nr 8 na 58. posiedzeniu Sejmu. Sejm.pl (пол.). Архів оригіналу за 7 липня 2022. Процитовано 7 липня 2022. 
 137. Ustawa o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Republiki Finlandii, podpisanego w Brukseli dnia 5 lipca 2022 r.. Senat.gov.pl (пол.). Процитовано 20 липня 2022. 
 138. Prezydent RP podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (пол.). 22 липня 2022. Архів оригіналу за 21 жовтня 2022. Процитовано 22 липня 2022. 
 139. Parlamento português ratifica adesão da Finlândia e Suécia à NATO. www.dn.pt (pt-PT). Процитовано 16 вересня 2022. 
 140. Portuguesa, Presidência da República. Presidente da República ratifica Protocolos ao Tratado do Atlântico Norte sobre a adesão da República da Finlândia e do Reino da Suécia. www.presidencia.pt (порт.). Процитовано 19 вересня 2022. 
 141. Adoptare PL 437/2022 pentru ratificarea Protocolului, semnat la Bruxelles, la 5 iulie 2022, de aderare a Republicii Finlanda la Tratatul Atlanticului de Nord, semnat la Washington la 4 aprilie 1949, şi a Protocolului, semnat la Bruxelles, la 5 iulie 2022, de aderare a Regatului Suediei la Tratatul Atlanticului de Nord, semnat la Washington la 4 aprilie 1949.. Camera Deputatilor (рум.). Процитовано 20 липня 2022. 
 142. VOTUL ELECTRONIC din 20/07/2022 L491/2022 vot final. Parlamentul României (рум.). Процитовано 20 липня 2022. 
 143. Klaus Iohannis promulgates law for ratification of protocols for accession of Finland and Sweden to NATO. Tylaz. Архів оригіналу за 17 жовтня 2022. Процитовано 22 липня 2022. 
 144. Národná rada Slovenskej republiky - hlasovanie poslancov. www.nrsr.sk (sk-SK). 27 вересня 2022. Процитовано 27 вересня 2022. 
 145. Official Twitter account of the President of the Slovak Republic. Процитовано 28 вересня 2022. 
 146. Parliament ratifies Sweden and Finland's bids to join NATO. STA. Процитовано 14 липня 2022. 
 147. Uradni list - Vsebina Uradnega lista. www.uradni-list.si. Процитовано 26 липня 2022. 
 148. U.S. Senate: U.S. Senate Roll Call Votes 117th Congress - 2nd Session. www.senate.gov. Процитовано 3 серпня 2022. 
 149. President Biden Delivers Remarks and Signs the NATO Ratification Documents for Finland and Sweden. Процитовано 9 серпня 2022. 
 150. Finland set to join Nato after Turkish parliament approval. yle.fi. 31 березня 2023. Процитовано 31 березня 2023. 
 151. Erdogan has signed ratification of Finland's Nato membership. yle.fi. 1 квітня 2023. Процитовано 1 квітня 2023. 
 152. _SzabolcsTakacs (31 березня 2023). Today I officially deposited the Hungarian instrument of ratification on the Accession of Finland to #NATO by handing over the original document to AA/S Kami Witmer at @StateDept. @Robin_Dunnigan DAS for European and Eurasian Affairs also attended the event. 🇭🇺🇫🇮 (Твіт). Процитовано 31 березня 2023 — через Твіттер. 
 153. Maďarsko bude vstup Finů do NATO ratifikovat 27. března, Švédsko si počká. ceskenoviny. 17 березня 2023. Процитовано 18 березня 2023. 
 154. KatalinNovakMP (28 березня 2023). Today I signed the law ratifying Finland's #NATO accession. I had a 📞 call with the 🇫🇮 Pres. @niinisto, who thanked me for 🇭🇺's support. We agreed to strengthen the relationship btw 🇭🇺&🇫🇮. I hope that the 🇭🇺Parliament will soon take the same wise decision on the accession of 🇸🇪. (Твіт). Процитовано 28 березня 2023 — через Твіттер. 
 155. https://videos.assemblee-nationale.fr/direct.12129338_62e977bf6d293
 156. Scrutin n° 124 - séance du 21 juillet 2022. www.senat.fr. Процитовано 21 липня 2022. 
 157. LOI n° 2022-1124 du 5 août 2022 autorisant la ratification du protocole au Traité de l'Atlantique Nord sur l'accession de la République de Finlande et la ratification du protocole au Traité de l'Atlantique Nord sur l'accession du Royaume de Suède (1). Légifrance (фр.). Процитовано 7 серпня 2022. 
 158. KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANJU PROTOKOLA UZ SJEVERNOATLANTSKI UGOVOR O PRISTUPANJU REPUBLIKE FINSKE, drugo čitanje, P.Z. br. 305 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske. Hrvatski sabor (хор.). Процитовано 15 липня 2022. 
 159. Zakon o potvrđivanju Protokola uz Sjevernoatlantski Ugovor o pristupanju Republike Finske. narodne-novine.nn.hr. Процитовано 1 серпня 2022. 
 160. https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=78688
 161. Senát PČR - Pořad 28. schůze Senátu, 21. hlasování. Senate of the Czech Republic - official website. Процитовано 10 серпня 2022. 
 162. Twitter of the Czech Republic´s president. 31 серпня 2022. 
 163. Skupština Crne Gore. Skupština Crne Gore. Процитовано 29 липня 2022. 
 164. Milo Đukanović, official twitter. Процитовано 2 серпня 2022.