Відносний ризик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Відносний ризик (англ. англ. relative risk (RR)) у медичній статистиці та епідеміології - відношення ризику настання певної події у осіб, які зазнали впливу фактора ризику (p exposed), по відношенню до контрольної групи (P non-exposed).

Ризик Наявність захворювання
Є Відсутня
Курець
Некурячий

Розглянемо приклад де ймовірність розвитку раку легень у курців дорівнюватиме 20 %, а серед некурців 1 %. Ця ситуація відображена у таблиці 2 × 2 праворуч.

Тут a = 20, b = 80, c = 1, а d = 99. Відповідно, відносний ризик розвитку раку легень у курців буде

Курці будуть у 20 разів більш схильні до раку легень ніж некурці.

Використання[ред. | ред. код]

Відносний ризик часто використовується в статистичному аналізі парних результатів, коли вихід, що цікавить, має відносно низьку ймовірність. Таким чином, відносний ризик часто використовується в медичних дослідженнях для порівняння ризику розвитку захворювання у пацієнтів, які отримують лікування (або плацебо) з пацієнтами, які отримують лікування. В інших випадках використовується для порівняння ризику ускладнень у пацієнтів, які отримують ліки з пацієнтами, які не отримують або отримують плацебо. Особлива привабливість відносного ризику полягає у простоті розрахунку для нескладних випадків.

У простому порівнянні між експериментальною та контрольною групами:

Відносний ризик 1 означає, що немає різниці в ризик між двома групами Відносний ризик <1 означає, що в експериментальній групі подія розвивається рідше, ніж у контрольній Відносний ризик > 1 означає, що у експериментальної групі подія розвивається частіше, ніж у контрольної.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]