Відродження мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Відродження мови — процес повернення вимерлої мови до повсякденного вжитку.

Цей процес є зворотним до вимирання мови, коли її носії поступово переходять до використання іншої мови у більшості життєвих ситуацій і перестають навчати старій мові своїх дітей. Відродження ставить за мету повернути вимерлу чи вимираючу мову до загального повсякденного вжитку і створити умови її подальшого самостійного існування. Цей процес може запроваджуватися державною владою, суспільними чи культурно-освітніми організаціями і ентузіастами.

Мабуть, найуспішнішим прикладом такої діяльності є іврит — відроджена давньоєврейська мова, яка була мертвою протягом двох тисячоліть та існувала лише як літургійна мова іудаїзму. Зараз іврит є офіційною мовою Держави Ізраїль, він вживається в усіх галузях суспільного і власного життя, і його існуванню як розмовної мови нічого не загрожує. Інші проекти відродження мов, яким загрожує вимирання, наприклад, відродження ірландської мови в Ірландії, мали значно менший успіх.

Окрім івриту та ірландської, за різних часів державними установами чи громадськими організаціями і спільнотами ентузіастів проводилися кампанії по відродженню таких мов:

Чинники, які сприяють відродженню мови[ред.ред. код]

Девід Кристел (англ. David Crystal) у своїй книзі «Смерть мови» (англ. Language Death)[1] визначає шість чинників, які можуть сприяти відродженню мови. Він вважає, що мова прогресуватиме, якщо її носії:

  1. підвищать свій престиж у домінуючій спільноті
  2. стануть багатшими
  3. підвищать свою легітимну владу у очах домінуючої спільноти
  4. будуть присутні у системі освіти
  5. зможуть писати власною мовою
  6. зможуть із користю застосовувати електронні технології

Посилання[ред.ред. код]

  1. Crystal, D. (2000). Language Death. Cambridge: Cambridge University Press. стор. 130–144


Мовознавство Це незавершена стаття з мовознавства.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.