Відродження мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Відродження мови — процес повернення вимерлої мови до повсякденного вжитку.

Цей процес є оберненим до вимирання мови, коли її носії поступово переходять до використання іншої мови в більшості життєвих ситуацій і перестають навчати старої мови своїх дітей. Відродження ставить за мету повернути вимерлу чи мову, що вимирає до загального повсякденного вжитку та створити умови її подальшого самостійного існування. Цей процес може запроваджуватися державною владою, суспільними чи культурно-освітніми організаціями та ентузіастами.[1][2]

Мабуть, найуспішнішим прикладом такої діяльності є іврит — відроджена давньоєврейська мова, яка була мертвою протягом двох тисячоліть та існувала лише як літургійна мова юдаїзму. Зараз іврит є офіційною мовою Держави Ізраїль, він вживається в усіх галузях суспільного і власного життя і його існуванню як розмовної мови нічого не загрожує. Інші проєкти відродження мов, яким загрожує вимирання, наприклад, відродження ірландської мови в Ірландії, мали значно менший успіх.

Окрім івриту та ірландської, за різних часів державними установами чи громадськими організаціями і спільнотами ентузіастів проводилися кампанії з відродження таких мов:

Чинники, які сприяють відродженню мови[ред. | ред. код]

Девід Кристел (англ. David Crystal) у своїй книзі «Смерть мови» (англ. Language Death)[3] визначає шість чинників, які можуть сприяти відродженню мови. Він вважає, що мова прогресуватиме, якщо її носії:

  1. підвищать свій престиж у домінантної спільноті;
  2. стануть багатшими;
  3. підвищать свою легітимну владу в очах домінантної спільноти;
  4. будуть присутні в системі освіти;
  5. зможуть писати власною мовою;
  6. зможуть з користю застосовувати електронні технології.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Гілад Цукерман (2020). Revivalistics: From the Genesis of Israeli to Language Reclamation in Australia and Beyond[en], Oxford University Press [Архівовано 25 листопада 2020 у Wayback Machine.]. ISBN 9780199812790 / ISBN 9780199812776
  2. Zuckermann, Ghil'ad; Walsh, Michael (2011). Stop, Revive, Survive: Lessons from the Hebrew Revival Applicable to the Reclamation, Maintenance and Empowerment of Aboriginal Languages and Cultures. Australian Journal of Linguistics 31: 111–127. Архів оригіналу за 28 вересня 2018. Процитовано 24 червня 2018. 
  3. Crystal, D. (2000). Language Death. Cambridge: Cambridge University Press. стор. 130—144