Відьмак (серія романів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва «Відьмак»
Geralt From Rivia.jpeg
Геральт із Ривії
(фанатський малюнок)
Автор Анджей Сапковський
Назва мовою оригіналу Saga o wiedźminie
Країна Польща Польща
Мова польська
Серія Сага про відьмака
Жанр фентезі
Публікація 19862013

Commons-logo.svg «Відьмак» у Вікісховищі

«Відьмак» (пол. Saga o wiedźminie) — фентезійний цикл польського письменника Анджея Сапковського. Перша книга циклу побачила світ у 1986 році, остання — в 2013.

Загальні відомості[ред.ред. код]

За мотивами творів у 2001 році польською телестудією Heritage Films був знятий 13 серійний телесеріал «Відьмак» — режисер Марек Бродські. На основі серіалу також був створений 130-хвилинний телефільм. У 2004 році польська компанія «CD Project Red» почала роботу над багатообіцяючою комп'ютерною рольовою грою (RPG) під назвою The Witcher. Гра вийшла в жовтні 2007 року. У 2011 і 2015 році вийшло продовження гри про пригоди Геральта, яке називається The Witcher 2: Assassins of Kings і The Witcher 3: Wild Hunt відповідно. На батьківщині письменника пригоди Відьмака були видані у вигляді шести коміксів (1993—1995) оформлених малюнками Богуслава Польха і з текстом Матея Паровського.

Сюжет[ред.ред. код]

Головним героєм серії є Геральт із Ривії, відьмак — мисливець за монстрами, що становлять загрозу для життя людей. У дитинстві йому, як і іншим відьмакам, за допомогою мутацій були додані високі бойові якості: велика сила, миттєва реакція, прискорений метаболізм і висока регенерація. Основна робота Геральта — за гроші знищувати небезпечних чудовиськ.

Відповідно до власного кодексу поведінки, він намагається не брати участь у політичних інтригах королів і чарівників, однак у підсумку виявляється вплутаним в складний вузол протистояння північних королівств і могутньої південної імперії Нільфгаарда. Геральт намагається захистити юну княжну зруйнованого королівства Цинтра Цирі (Дитя-Неждане), призначену йому пророцтвом ще до її народження. Цирі, також стає джерелом інтересів впливових сил (імператор Нільфгаарда, чарівник Вільгефорц, Ложа чародійок), тому що її нащадку передбачено вирішити долю світу. Отримавши від своїх прийомних батьків (Геральта і його коханої, чарівниці Єнніфер) символічні дари-вміння: відьмачі — вправне володіння мечем і чарівницькі — володіння магією, зазнаючи надалі важких випробувань, Цирі стає поряд з Геральтом головною героїнею саги.

Книги[ред.ред. код]

Окремо написані оповідання «Дорога, з якої нема вороття» (пол. Droga, z ktorej sie nie wraca) (1988) і «Щось закінчується, щось починається » (пол. Coś się kończy, coś się zaczyna) (1992), що не мають прямого відношення до циклу про Відьмака, але дія яких розгортається в тому же всесвіті. Також існує видана в Польщі та Росії антологія творів українських та російських авторів «Відьмацькі легенди».

Особливості твору[ред.ред. код]

Цикл «Відьмак» відноситься до піджанру «постмодерністське» фентезі. Цей напрямок по загальній стилістиці помітно відступає від «канонів» жанру «епічного фентезі», породжуючи близький до історичного роману, жорсткий і натуралістичний різновид. Замість чіткого поділу добра і зла, Сапковський малює картину жорстокого середньовіччя, в якому ведеться боротьба народів і держав. Автор не вирізняє ніяку із сторін більш симпатичною і явно позитивною, а описує жахи війни і ксенофобії. При цьому Сапковський нерідко вдається до опису натуралістичних сцен насильства.

Одним з основних конфліктів у творі є боротьба ельфів, краснолюдів (не плутати з гномами) і дріад проти цивілізації людей, яка безжально наступає на їх середовище існування. Ельфи, традиційно позитивні в фентезі-творах інших авторів, у світі Сапковського постають зарозумілою, вимираючою расою, яка ступенем жорстокості і ненависті до інородців нітрохи не поступається людям. Загони ельфійських партизан-«білок» наводять жах на селян, що розриваються між страхом перед ельфами і страхом перед покаранням за допомогу їм.

Головні герої постійно опиняються між двох вогнів, не намагаючись вибрати якусь із сторін.

У творі присутня яскраво виражена любовно-романтична лінія. Важлива особливість — своєрідне почуття гумору, місцями переходить у виразну сатиру на злободенні проблеми.

Адаптації[ред.ред. код]

З 1993 по 1995 роки за творами Сапковського були випущені 6 коміксів (сюжет Мацей Поровський, ілюстратор Богуслав Польх):

  • «Дорога без повернення» (пол. Droga bez powrotu)
  • «Геральт» (пол. Geralt)
  • «Менше зло» (пол. Mniejsze zło)
  • «Останнє бажання» (пол. Ostatnie życzenie)
  • «Межа можливостей» (пол. Granica możliwości)
  • «Зрада» (пол. Zdrada)

Продовження[ред.ред. код]

27 вересня 2010 в Тель-Авіві проходила зустріч з Анджеєм Сапковським в рамках професійного семінару письменників. Там Сапковський сказав: «Дуже ймовірно, що скоро з'явиться продовження „Відьмака“. Я був впевнений, що закрив цю тему, але нещодавно у мене з'явилися нові ідеї, так що можливо, буде продовження».[1]

Восени 2013 року в Польщі вийшов новий роман про Відьмака «Сезон бур» (пол. "Sezon burz"). Частково про деякі події цього роману згадується в оповіданні «Щось більше».

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]