Візуальний контроль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Використання борескопа для візуального контролю стану поверхонь у важкодоступних місцях

Візуа́льний контро́ль — органолептичний контроль, що здійснюється органами зору[1][2]. Візуальний контроль виробів при технічному діагностуванні здійснюють з метою виявлення змін їх форми, а також поверхневих дефектів (тріщин, корозійних пошкоджень, деформацій тощо).

Загальний опис

[ред. | ред. код]

Візуальний контроль виконують, як правило, неозброєним оком або за допомогою лупи. Збільшення лупи має бути 4 … 7-кратним при контролі основного матеріалу і зварних з'єднань при виготовленні, монтажі і ремонті і до 20-кратного при технічному діагностуванні. Приймачем світлового випромінювання при цьому є очі людини, тому при організації візуального контролю необхідно враховувати особливості людського зору.

Найважливішими факторами при візуальному контролі є ступінь розрізнення дефектів і роздільна здатність зору. Ступінь розрізнення дефектів при їх спостереженні залежить від контрастності, кольору, кутових розмірів об'єктів, різкості їх контурів і умов освітлення, а також тривалості розглядання. Кожному із зазначених властивостей відповідає свій абсолютний поріг розрізнення, нижче якого дефект не може бути видно, наскільки б сприятливі не були умови спостереження з точки зору інших властивостей.

Найбільш важливими умовами розрізнення вважають контраст яскравості і кутові розміри дефекту. Під контрастом розуміють властивість дефекту виділятися на навколишньому фоні за рахунок різниці енергетичної яскравості дефекту і навколишнього його тла.

Під колірним контрастом розуміють міру відмінності кольорів по їх колірному тону, насиченості і яскравості. Око здатне розрізняти велику кількість колірних відтінків. Разом з тим ця здатність у різних людей різна і перевіряється за допомогою спеціальних атласів кольорів. Максимальний контраст дефекту досягається шляхом підбору кута освітлення і спостереження, спектра та інтенсивності джерела випромінювання, стану його поляризації і ступеня когерентності.

Візуальний контроль включає в себе зовнішній і внутрішній огляди об'єкта, при цьому формується якісна оцінка відхилення від заданої геометричної форми, корозійного стану, фіксується наявність поверхневих дефектів зварних з'єднань і основного металу. Візуально оцінюють стан захисних покриттів, контролюють якість виробів за їх кольором тощо.

Різновиди

[ред. | ред. код]

Візуальний контроль із застосуванням оптичних засобів називають візуально-оптичним.

Застосування

[ред. | ред. код]

Візуальний огляд зварних з'єднань виконують з метою не допущення таких дефектів зварювання, як тріщини всіх видів і напрямків, підрізи, напливи, перепали, не заплавлені кратери. Норми допустимих дефектів визначаються стандартами, технічними умовами і нормативно-технічною документацією. Перед внутрішнім оглядом посудина повинна бути зупинена, охолоджена, вивільнена від продукту, відключена заглушками від трубопроводів. Всі роботи виконуються у відповідності з вимогами правил та інструкцій з охорони праці.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. ДСТУ 2865-94 Контроль неруйнівний. Терміни та визначення.
  2. ДСТУ 3021-95 Випробування та контроль якості продукції. Терміни та визначення.

Література

[ред. | ред. код]
  • Епифанцев Б. Н., Гусев Е. А., Матвеев В. И., Соснин Ф. Р. Неразрушающий контроль. Книга 4. Контроль излучениями. / Под. ред. Сухорукова В. В. — М.: Высшая школа, 1992. (рос.)
  • Бабак В. П., Хандецький В. С., Шрюфер Е. Обробка сигналів: Підручник для студ. техн. спец, вузів. — К.: Либідь, 1999. — 496 с.
  • Бублик Г. Ф. Фізичні процеси в приладах і системах: Навч. посібник. — К.: Либідь, 1997. — 200 с.
  • Білокур І. П. Основи дефектоскопії: Підручник. — К.: Азимут-Україна, 2004. — 496 с.