Віз для сіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Віз для сіна
англ. The Hay Wain

Автор Джон Констебл
Час створення 1821
Розміри 130,2×185,4 см
Матеріал полотно, олія
Місцезнаходження Національна галерея (Лондон, Велика Британія)

«Віз для сіна» (англ. The Hay Wain) — картина англійського художника Джона Констебла, створена у 1821 році. Експонується в лондонській Національній галереї. Картина вважається найвідомішим твором Констебля і одним з найкращих зразків англійського живопису[1].

Історія

[ред. | ред. код]

Картина належить до серії полотен Констебла, які умовно називають «шестифутовими». Ці картини були написані для щорічної літньої виставки у Королівській академії мистецтв. Спочатку в Саффолку художник зробив на пленері ряд ескізів деталей сцени[2]. Потім, як і до інших картин цієї серії, художник зробив для «Возу…» повномасштабний ескіз, який зараз зберігається в Музеї Вікторії та Альберта[3]. Сама картина була написана в майстерні художника в Лондоні.

Спочатку митець виставляв картину під назвою «Пейзаж: вечір»[1].

Вперше картина була виставлена в Королівській академії у 1821 році, але не була ніким куплена. Проте у Франції, де вона виставлялася з іншими картинами художника, картина була високо оцінена Теодором Жеріко. На виставці у Салоні 1824 року вона викликала сенсацію, і Констебл був нагороджений Золотою медаллю Карла Х. Твори Констебла надихнули молоде покоління французьких художників, у тому числі, й Ежена Делакруа.

«Віз для сіна» разом із трьома іншими творами Констебла був проданий англійському торговцю картинами Джону Ерроусміту і доставлений назад до Англії, де його придбав інший торговець — Д. Т. Вайт, який згодом продав картину містеру Янгу з Райду на острові Вайт. Саме там картина привернула увагу колекціонера Генрі Вогана та художника Чарльза Роберта Леслі. Після смерті Янга Воган придбав полотно, а в 1886 році подарував його Національній галереї, де картина експонується до сьогодні[2].

У своєму заповіті Воган також відписав повномасштабний ескіз картини, зроблений мастихіном, Саут-Кесінгтонському музею (зараз Музей Вікторії та Альбрехта)[3].

На картині зображена місцевість у Саффолку неподалік від присілку Флетфорд на річці Стор. Пара коней тягне візок через річку. Праворуч на лузі у віддалі видно косарів за роботою.

Зліва зображено котедж біля Флетфордського млина, який за часів Констебла орендував фермер Вільям Лотт. Зараз будинок так і називають — Котедж Віллі Лотта. Цей будинок зображено і на деяких інших полотнах Констебла.

Сьогодні ця місцевість (котедж, русло річки) виглядає майже так само, як і за часів Констебла.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Constable's Great Landscapes: The Six-Foot Paintings: Early Six-Foot Stour River Paintings // National Gallery of Art. Архів оригіналу за 22 жовтня 2016. Процитовано 29 січня 2017.
  2. а б Full-Scale Study for The Hay Wain // Victoria and Albert Museum. Архів оригіналу за 3 лютого 2017. Процитовано 29 січня 2017.

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]