Війна Пакіша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Війна Пакіша
Еквадорсько-Перуанський кордон, 2011
Датасіченьлютий 1981
Місцекордон між Перу і Еквадором
Результат Військова перемога Перу
Сторони
Перу Перу Еквадор Еквадор
Командувачі
Перу президент Фернандо Белаунде Террі
Перу генерал Рафаель Рубіо
Еквадор президент Хайме Рольдос Агілера
Втрати
Перу 12 загиблих Еквадор 16 загиблих
Еквадор 30 поранених

Війна Пакіша — короткотривалий прикордонний конфлікт між Перу і Еквадором, що відбувся в 1981 році. Один з трьох озброєних конфліктів між цими країнами в XX столітті.

Як і попередня перуансько-еквадорська війна 1941 року, конфлікт розгорівся через спірну територію на кордоні двох країн. Безпосередньою причиною послужило встановлення Еквадором трьох прикордонних постів на східних схилах гірського ланцюга Кордильєра-дель-Кондор, тобто на території, приналежність якого оскаржувалася Перу. Пости носили назви Пакіша (Paquisha), Майаіку (Mayaicu) і Мачіназа (Machinaza). Пост Пакіша дав назву всьому конфлікту.

Перуанська сторона виявила присутність еквадорських військовослужбовців на цій території 22 січня 1981 року, коли відправлений на розвідку вертоліт Мі-8 зазнав обстрілу з землі. 28 січня перуанська армія почала операцію по витісненні еквадорців з «помилкових» постів. Висадивши вертолітні десанти (ймовірно, вперше в історії Латинської Америки), сили Перу швидко вибили противника з усіх трьох постів. Один з них потім відвідав президент Перу Белаунде Террі, який продемонстрував журналістам трофейну зброю. Вже 2 лютого на засіданні Організації американських держав було оголошено про припинення вогню. 19 лютого еквадорська сторона спробувала зробити наступ у спірному районі, яке було відбито. На цьому бойові дії закінчилися.

В ході війни обидві сторони активно використовували авіацію; ВПС Перу вчинили 107 бойових вильотів, ВПС Еквадору — 179. Було відзначено два повітряних бої. В одному випадку з обох сторін брала участь пара штурмовиків A-37, в іншому еквадорські винищувачі «Міраж» F-1 перехопили декілька перуанських Су-22, проте випущена ракета пройшла мимо цілі.

Втрати сторін були незначними; за офіційними даними, вони склали 12 загиблих у перуанців і 16 у еквадорців. У боях 19 лютого був збитий перуанський вертоліт Мі-8, інших втрат авіатехніки в ході конфлікту не зафіксовано.

Незважаючи на військову перемогу Перу, територіальний спір між країнами залишався невирішеним, і в 1995 році вилився у чергову війну.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]