Битви Александра Македонського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Війни Александра Великого)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У цій статті у хронологічному порядку перераховані головні битви Александра Македонського, включаючи битви до смерті Філіпа II і приходу до влади Александра, похід у Середню Азію та Індію.

Битви в Греції та Фракії[ред. | ред. код]

  • 340 р. до н. е. — Повстання медів — У віці 16 років Александр придушив повсталих медів, фракійського племені на північно-східному кордоні Македонії, у той час як його батько, Філіп II, взяв в облогу Візантій на Босфорі (Плутарх, «Олександр»).
  • Весна-літо, 335 р. до н. е. — Похід на Балкани — Перші битви Александра у ролі македонського царя. По ходу боїв на Балканах до річки Істр (сучасний Дунай) розбитий ряд повсталих фракійських і іллірійських племен (трибали, піони, гети, тавлантії тощо).
  • Вересень, 335 р. до н. е. — Облога Фів — стрімкий кидок з Іллірії на штурм повсталого міста Фіви у Беотії, одного з найсильніших в Елладі того часу. Швидка перемога і руйнування давнього і сильного міста придушили волю греків до опору.

Похід до Азії (334–324 рр. до н. е.)[ред. | ред. код]

Місця битв в Азії на карті імперії Александра
  • Осінь, 334 р. до н. е. — Облога Галікарнаса — облога і штурм столиці Карії, прибережного міста Галікарнаса на південному краю півострова Мала Азія. По ходу облоги загинуло чимало солдатів із гарнізону, але персам вдалося вирватися морем. Галікарнас було здано (без мешканців) після важкого бою і зруйновано за наказом Александра.
  • 329 - 327 роки до н. е. — Гірська війна — Війна у Согдіані та Бактрії з місцевими повстанцями. Битви носять локальний характер, місцеві правителі за допомогою партизанських дій намагаються завоювати феодальну незалежність. Після знищення лідерів і захоплення гірських фортець опір місцевої знаті в основному придушений.
  • Липень, 326 р. до н. е. — Битва на річці Гідасп — битва з індійським царем Пором на річці Гідасп, східною притокою річки Інд. Македонці вперше боролися зі слонами і понесли важкі втрати, після яких відмовилися слідувати за Александром далі на схід за річку Ганг.
  • 326 - 325 роки до н. е. — Штурм міста маллі — бої з племенами Індії, які проживають уздовж річок Гідасп і Інд. Вимушений відмовитися від походу на Схід, Александр повертався до Персії через нові землі, приєднуючи або винищуючи місцевих жителів. У бою за одне з міст народності маллі Александр був важко поранений стрілою у груди і лише дивом вижив.

Джерела[ред. | ред. код]