Війська територіальної оборони (Україна)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Війська територіальної оборони
March of Ukraine's Defenders on Independence Day in Kyiv, 2019 367.jpg
Учасники територіальної оборони на Майдані Незалежності в Києві
Засновано 2011
Країна  Україна
Вид Emblem of the Ukrainian Ground Forces.svg Сухопутні війська
Тип легка піхота
Роль територіальна оборона
Гасло «Захистимо свій дім, захистимо Україну!»
Вебсайт sprotyv.in.ua/uk/
Командування
Поточний
командувач
Галушкін Юрій Алімович

Commons-logo.svg Медіафайли на Вікісховищі

Війська територіальної оборони (ВТрО) — резервний компонент Збройних сил України, призначений для територіальної оборони. Підпорядковується управлінню територіальної оборони Головного оперативного управління Генерального Штабу Збройних Сил України, з 2020 — Командуванню територіальної оборони

Історія[ред. | ред. код]

Структура військ територіальної оборони

Наприкінці 2014 року система територіальної оборони України зазнала змін. Сформовані навесні-влітку 2014 року батальйони територіальної оборони були переформовані у мотопіхотні та передані до складу бригад Сухопутних військ. На заміну поступово впроваджується нова структура військ територіальної оборони ЗСУ, яка наведена нижче.

Прикладом українських формувань пізніше для розбудови власних збройних сил скористалася Польща, яка від 2015 року впроваджує аналогічну практику, відновивши власні Війська територіальної оборони.

Обласні військові комісаріати формують на своїй базі окремий стрілецький батальйон, районні (міські) військові комісаріати формують загони оборони в кількості від 2 до 5 загонів, в залежності від покладених завдань. Крім того обласні та районні військові комісаріати мають у своєму штаті роти охорони, які залучаються до виконання завдань територіальної оборони (ТрО).

Всі підрозділи комплектуються резервістами та військовозобов'язаними. Підготовка особового складу підрозділів ТрО проводиться в рамках навчальних зборів з військовозобов'язаними (з практичним призовом) та занять, які проводяться в період між навчальними зборами.

Особовий склад стрілецьких батальйонів проходить навчання з тактичної, вогневої, інженерної, медичної та спеціальної підготовки на військових полігонах під час військових зборів. Крім того, у перспективі, відповідно до планів переозброєння Збройних Сил, передбачається введення до штатів стрілецьких батальйонів та загонів оборони більш важкого озброєння[1].

2020 року було встановлено День територіальної оборони України, який відзначається щороку в першу неділю жовтня[2].

Формування[ред. | ред. код]

В кінці січня 2015 року у Черкаській області було сформовано 16 рот та 62 загони територіальної оборони[3].

На початку лютого 2015 року у Полтавській області було сформовано 84 загони територіальної оборони[4].

В Харківській області сформовано 70 загонів територіальної оборони[5].

Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради законопроект № 6544 від 06.06.2017 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення питань керівництва територіальною обороною»[6].

Проект розроблено Міністерством оборони України у зв'язку із необхідністю удосконалення організації територіальної оборони, а також оптимізації розподілу повноважень органів військового управління Збройних Сил України, органів державної влади з керівництва територіальною обороною.

З метою оптимізації питань підготовки та ведення територіальної оборони потребують законодавчого врегулювання:

 • залучення до керівництва територіальною обороною Командувань Сухопутних військ, Військово-Морських Сил Збройних Сил України та виконавчих органів міських рад міст обласного значення;
 • організація Генеральним штабом Збройних Сил України підготовки та здійснення керівництва Національною гвардією України з виконання заходів правового режиму воєнного стану та територіальної оборони;
 • організація територіальної оборони морської території держави та міст обласного значення[6]

2018[ред. | ред. код]

За планами, починаючи з 2018 року розпочався процес формування на базі загонів оборони бригад територіальної оборони за відповідними зонами територіальної оборони (бригада-область)[7][8][9].

Від 2018 року територіальна оборони переводиться на бригадну структуру. Загони оборони, які є у кожному районі (місті) будуть переформовані у батальйони та зведені у бригади, що повинно покращити керованість і боєздатність військових частин територіальної оборони.

Таких бригад буде не менше однієї на область, а на загрозливих напрямках, зокрема у прикордонних областях і більше. Управління бригадами будуть здійснювати відповідні оперативні командування Сухопутних військ ЗС України.

При цьому в областях також залишаться окремі стрілецькі батальйони, які формуються обласними військовими комісаріатами та роти охорони військових комісаріатів, згідно зі структурою військ територіальної оборони, яку було запроваджено наприкінці 2014 року.

Протягом 2018—2020 років планується озброєння бригад протитанковим озброєнням і 60-мм мінометами М60-16 «Камертон» — по мірі їх виготовлення військовою промисловістю.

Бригади територіальної оборони будуть комплектуватися як військовослужбовцями кадру так і резервістами, які складатимуть основну чисельність і призиватимуться на службу у разі необхідності. Резервісти регулярно проходитимуть підготовку на навчальних зборах, а решту часу будуть вести звичайне цивільне життя.

Фіналом підготовки стане бойове злагодження та проведення бригадних навчань. Перші бригадні навчання планується провести вже у другій половині 2018 року[10].

В червні 2018 року під час навчання «Північна фортеця-2018» було проведене злагодження бригади територіальної оборони, а також відпрацьовано інші аспекти їх формування. Загалом на цей час було сформовано 24 бригади територіальної оборони, керівний склад яких був присутній на цих навчаннях.

26 червня 2018 року секретар РНБО Олександр Турчинов на полігоні Гончарівське, де відбулися військові навчання з територіальної оборони «Північна фортеця-2018» зазначив, що Міністерство оборони та Генеральний штаб готують проект закону «Про територіальну оборону України», який після схвалення на засіданні Ради НБО буде внесено до парламенту.

 • Відповідно до закону «Про оборону України», територіальну оборону на всій території країни організовує Генштаб, а на території областей — обласні державні адміністрації.
 • Основними завданнями територіальної оборони є:
  • охорона та захист держкордону;
  • забезпечення умов для надійного функціонування органів влади, військового управління, стратегічного розгортання військ;
  • охорона та оборона важливих об'єктів і комунікацій;
  • боротьба з диверсійно-розвідувальними силами, іншими озброєними формуваннями агресора та антидержавними незаконно утвореними озброєними формуваннями;
  • підтримання правового режиму воєнного стану.

Олександр Турчинов також зазначив, що в кожній області за проектом Генштабу створюються бригади територіальної оборони і окремі резервні підрозділи Нацгвардії і прикордонників. Розвиток системи територіальної оборони дозволить підготувати додатковий резерв для ЗСУ, Національної гвардії та прикордонних військ[11].

Станом на вересень 2018 року було сформовано 25 бригад територіальної оборони.

В листопаді 2018 у чотирьох оперативних командуваннях Сухопутних військ ЗС України тривали організаційно-методичні збори з офіцерами кадру новостворених бригад територіальної оборони. Першою, у червні 2018 року, була розгорнута до повного складу та пройшла бойове злагодження на полігоні 119-та бригада територіальної оборони на Чернігівщині. Восени також пройшли збори 113-ї, 117-ї та 124-ї бригад, у решті частин пройшли збори на рівні рот[12].

2020[ред. | ред. код]

22 грудня 2020 року, на колегії Міністерства оборони України було визначено відповідальних за створення оновленої системи територіальної оборони України, а саме Головнокомандувачу ЗС України генерал-полковнику Руслану Хомчаку, спільно із заступником міністра оборони України Олександром Поліщуком, було доручено супроводження розгляду та прийняття Закону України «Про територіальну оборону України» та організація заходів щодо створення оновленої системи тероборони. Йшлося про проєкт закону, який був розроблений за участі Міноборони, та мав бути поданий до Верховної Ради України від імені Президента України. Подання проєкту анонсувалось до 29 грудня 2020 року, проте станом на січень 2021 року він так і не був зареєстрований у Верховній Раді України[13].

2021[ред. | ред. код]

16 липня 2021 року, Верховна Рада України на останньому пленарному засіданні п'ятої сесії прийняла президентський проєкт Закону "Про основи національного спротиву" (№5557) та у зв'язку з цим збільшила чисельність Збройних Сил України (№5558)[14]. Законопроєкт про національний спротив врегулював питання розвитку територіальної оборони, організації руху опору на окупованій території під час відсічі збройної агресії та відповідної підготовки громадян України. Згідно положень зазначеного Закону, який набирає чинність з 1 січня 2022 року, у складі Збройних сил України з'явиться окремий рід - Сили територіальної оборони. Крім того, територіальна оборона матиме цивільну складову (органи державної та місцевої влади) і військово-цивільну (штаби зон територіальної оборони, добровольчі формування територіальних громад)[15].

2022[ред. | ред. код]

7 січня 2022 року, ГУР МО України повідомило, що основу тероборони складуть українці, які пройшли військову службу в Збройних Силах України, службу в інших військових формуваннях та правоохоронних органах. "Основу добровольчих формувань територіальних громад складуть громадяни України, які пройшли військову службу у Збройних Силах України, службу в інших військових формуваннях та правоохоронних органах. Втім, у добровольчі загони братимуть не лише тих, хто служив у армії. Про це йдеться у статті 9 Закону України «Про основи національного спротиву", – було повідомлено у відомстві[16].

Навчання[ред. | ред. код]

2015[ред. | ред. код]

В кінці травня — на початку червня 2015 року пройшли командно-штабні навчання з територіальної оборони з практичним відмобілізуванням та злагодженням підрозділів ТрО в 18 областях України. На початку вересня, в усіх областях проходить черговий призов військовозобов'язаних на десятиденні навчальні збори для підготовки у складі батальйонів, рот та загонів.

В листопаді 2015 року відбулися навчання територіальної оборони «Рух 100. Рубіж»[17].

2016[ред. | ред. код]

13 березня, неподалік м. Харкова проведені перші в 2016 році польові заняття із командирами і бійцями загонів територіальної оборони (ЗгО) сімох районів Харківської області[18].

26-27 березня 2016 року, поблизу м. Києва відбулися дводенні навчання загонів територіальної оборони «Рух 100.Тризуб» (ІІІ навчання)[17]

На початку червня 2016 року в ОК «Захід» розпочалися навчальні збори з частинами та підрозділами територіальної оборони в ході комплексного командно-штабного навчання з практичними діями військ[19].

2017[ред. | ред. код]

В першій половині травня 2017 року в Київській області пройшли навчання територіальної оборони[20].

11 червня 2017 року на Київщині урочисто розпочалися дводенні навчання сил територіальної оборони «Рух 100.Злива» на території Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році», який знаходиться в селі Нові Петрівці. До участі в проведенні навчань було залучено представників з різних регіонів України, зокрема міста Києва та Київської області, Чернігівщини, Львівщини, Харківщини тощо. На урочистому відкритті навчань були присутні представники Генерального штабу Збройних Сил України, Командування Сухопутних військ ЗС України, оперативного командування «Північ», військовий аташе Естонії, Голова Київської обласної державної адміністрації, Голова Вишгородської районної державної адміністрації, представники Київського обласного та Київського міського військових комісаріатів[21].

Від 4 липня 2017 року навчальні збори резервістів підрозділів територіальної оборони увійшли в активну фазу. Розпочались навчання стрілецьких батальйонів на Черкащині та рот охорони на Київщині[22].

На Кіровоградщині розпочалися командно-штабні навчання територіальної оборони під керівництвом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, які триватимуть до 8 липня. Під час цих навчань відпрацьовуватимуться питання спроможності місцевих органів влади та органів військового управління до формування загону територіальної оборони та підготовки особового складу до виконання покладених завдань. Крім того, буде перевірено роботу системи зв'язку всіх ланок, пунктів управління обласної та районних державних адміністрацій. Також 29 червня в області розпочалися навчання для військовозобов'язаних загону територіальної оборони Голованівського району[23].

На Харківщині розпочались командно-штабні навчання з територіальної оборони. Захід проводитиметься у декілька етапів і до нього залучатимуться командування регіональних структур різних силових відомств України, усі райвійськкомати області, тисячі діючих військових та військовозобов'язаних. У ході першого етапу командно-штабних навчань було уточнено план територіальної оборони Харківської області, визначені навчально-бойові завдання начальникам районів територіальної оборони — головам районних державних адміністрацій та терміни їх виконання. Зранку рішенням керівництва зони територіальної оборони успішно проведено оповіщення та збір окремих підрозділів територіальної оборони міста Харків та області, визначено алгоритм їхніх дій тощо. Триватимуть вони до 6 липня[24].

На базі навчального центру Військової академії (м. Одеса) відбулися збори з військовозобов'язаними загону територіальної оборони Роздільнянського району[25].

На Донеччині пройшли заняття з представниками організаційної ланки загонів територіальної оборони військових комісаріатів, які дислокуються на не окупованій частині області. Захід, організований Донецьким обласним військовим комісаріатом, проводився за сприяння і підтримки командування оперативно-тактичного угрупування «Маріуполь». Основна увага під час занять була зосереджена на підготовці особового складу до виконання завдань територіальної оборони та оборони населених пунктів[26].

14-16 вересня 2017 року, в Харківській області на загальновійськовому полігоні 92 ОМБр, близько 750 бійців підрозділів територіальної оборони пройшли польовий вихід. Під час заходу військовозобов'язані вдосконалювали навички з тактики, інженерної підготовки, військової медицини, топографії та виконали бойові стрільби із пістолету, автомату і гранатомету. Дводенний захід проводився у рамках десятиденних військово-навчальних зборів із воїнами окремого стрілецького батальйону, що розташований на базі Харківського обласного військового комісаріату та загону тероборони Чугуївського об'єднаного райвійськкомату[27].

25-26 листопада 2017 року, в м. Києві відбулися всеукраїнські навчання сил територіальної оборони «Рух100.Верес»[28].

20 грудня 2017 року, на базі Київського міського збірного пункту з військовими комісарами обласних військових комісаріатів ОК «Північ» їх заступниками та військових комісарів районних військових комісаріатів міста Київ та Київської області проведене заняття з питання порядку формування і підготовки бригади територіальної оборони. Керівним складом оперативного командування «Північ» на навчальних місцях організовано та практично проведені основні питання щодо формування та підготовки бригади територіальної оборони. Розглянуті питання мобілізаційного розгортання, проведення професійно-психологічного відбору, розміщення, харчування військовослужбовців, організації медичного огляду, зв'язку, завдань та заходів РХБ захисту, прийому техніки національної економіки, проведення бойового злагодження бригади територіальної оборони[29].

2018[ред. | ред. код]

В травні 2018 року стало відомо, що Міністерство оборони України розглядає можливість надання статусу окремого виду військам територіальної оборони, які на цей час входять до складу Сухопутних військ ЗС України[30].

В червні 2018 року було проведене тактичне навчання бригади ТрО Чернігівської області «Північна фортеця-2018», у ході якого було проведене злагодження бригади та відпрацьовано інші аспекти формування бригад територіальної оборони[31].

Після завершення перших бригадних навчань «Північна фортеця-2018» в Чернігівській області, заплановані такі само навчання в іншій прикордонній області[32].

2019[ред. | ред. код]

У травні 2019 року в Естонії проходили міжнародні навчання «Весняний Шторм — 2019» із залученням країн НАТО та військових з України. Від України в них брали участь військовослужбовці резерву ЗСУ, а саме, бійці територіальної оборони з Харківської, Дніпропетровської та Миколаївської областей. Близько половини усіх учасників навчань з України — це резервісти-контрактники Зміївського 121-го окремого батальйону територіальної оборони 113-ї окремої бригади ТрО[33].

Структура[ред. | ред. код]

Територія країни поділяється на зони оборони за адміністративними одиницями верхнього рівня (області, міста спеціального статусу, автономна республіка), які в свою чергу підпорядковуються відповідним оперативним командування Збройних Сил України до зони відповідальності яких належать ці адміністративні одиниці. Кожен військовий комісаріат формує роту охорони, а обласні військові комісаріати на додачу формують батальйон територіальної оборони (БТрО, 27 батальйонів), кожен районний (міський) військовий комісаріат у районі своєї відповідальності формується від 2 до 5 загонів[34] територіальної оборони, в залежності від покладених завдань (ЗгО, 490 + 111 (райони в містах), 1202 загони, щонайменше, не враховує окуповані території). Приблизна штатна чисельність — 423428 (батальйони: 13284, роти охорони: 75988, загони оборони: 334165) осіб.

Комплектування бригад територіальної оборони відбувається на основі ОР2[35].

Бригада територіальної оборони[ред. | ред. код]

 • управління (штаб) бригади
 • 6 окремих батальйонів територіальної оборони
 • рота вогневої підтримки
 • рота протидиверсійної боротьби
 • мінометна батарея
 • підрозділи бойового і тилового забезпечення.
 • медичний пункт

Окремий батальйон територіальної оборони[ред. | ред. код]

 • управління (штаб)
 • 4 стрілецькі роти ТрО
 • розвідувальний взвод
 • взвод зв'язку
 • інженерно-саперний взвод
 • медичний пункт
 • чисельність та озброєння - аналогічне до стрілецького батальйону.

Окремий стрілецький батальйон[ред. | ред. код]

Структура стрілецького батальйону
 • управління (штаб) батальйону
 • 3 стрілецькі роти
 • рота вогневої підтримки
 • розвідувальний взвод
 • польовий вузол зв'язку
 • інженерно-саперний взвод
 • взвод матеріального забезпечення
 • контрольно-технічний пункт
 • медичний пункт
 • клуб

Рота охорони військового комісаріату[ред. | ред. код]

Структура роти охорони військового комісаріату
 • управління роти
 • 4 взводи охорони
 • чисельність роти - 121 особа
 • озброєння: РПГ-7, АК, ПМ
 • техніка: автомобільна

Загін оборони (до 2018)[ред. | ред. код]

Структура загону оборони
 • управління загону
 • 9 стрілецьких взводів
 • господарське відділення
 • відділення технічного обслуговування автомобільної техніки
 • медичний пункт
 • чисельність загону - 278 осіб
 • озброєння: РПГ-7, АК, ПМ
 • техніка: автомобільна

Зони територіальної оборони[ред. | ред. код]

Зони територіальної оборони формуються за адміністративними одиницями верхнього рівня, тобто, за областями й містами з особливим статусом, а також автономною республікою. Підпорядковуються відповідному оперативному командуванню в межах його зони відповідальності.

ОК «Захід»[ред. | ред. код]

ОК «Північ»[ред. | ред. код]

ОК «Південь»[ред. | ред. код]

ОК «Схід»[ред. | ред. код]

Окремий сухопутний район[ред. | ред. код]

Тимчасово окупована територія — формування фактично відсутні

 • зона територіальної оборони (Севастополь)
  • окремий стрілецький батальйон
  • бригада територіальної оборони[10]
 • зона територіальної оборони (АР Крим)
  • окремий стрілецький батальйон
  • бригада територіальної оборони[10]

Керівництво[ред. | ред. код]

Призначення[ред. | ред. код]

Територіальну оборону на всій території України організовує Генеральний штаб Збройних Сил України, на території областей - відповідні обласні державні адміністрації в межах своїх повноважень. Безпосереднє керівництво територіальною обороною держави здійснює начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України.

До виконання завдань територіальної оборони в межах їх повноважень залучаються Збройні Сили України, інші військові формування, утворені відповідно до законів України, органи внутрішніх справ, підрозділи Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та відповідні правоохоронні органи.

Завдання[ред. | ред. код]

 • охорона органів державної влади, місцевого самоврядування, важливих об'єктів та комунікацій;
 • розгортання та несення служби на блокпостах;
 • боротьба з диверсійно-розвідувальними силами супротивника, антидержавними незаконно утвореними озброєними формуваннями та мародерами;
 • підтримання безпеки та правопорядку на відповідній території (районі, місті);
 • організація руху опору та (або) партизанських загонів — у разі захоплення противником території відповідальності;
 • ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру в мирний час.

Символіка[ред. | ред. код]

В травні 2019 року було опубліковано одну з перших цілісних концепцій символіки ВТО України, яка передбачає окремий колір берету, окремий беретний знак та систему нарукавних знаків[57].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. У Черкасах проведуть десятиденні навчання батальйону територіальної оборони. http://www.ukrmilitary.com. Ukrainian Military Pages. 2017-06-19. Процитовано 19 червня 2017. 
 2. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №417/2020. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 2020-10-15. 
 3. Черкащину захищатимуть 16 рот та 62 загони оборони. http://vikka.ua. Вікка. 2015-01-27. Процитовано 19 червня 2017. 
 4. У Полтавській області створено 84 загони територіальної самооборони. https://www.unian.ua. УНІАН. 2015-02-02. Процитовано 19 червня 2017. 
 5. 70 загонів тероборони діють на Харківщині. Військове телебачення України. 2017-03-20. Процитовано 31 липня 2017. 
 6. а б Верховній Раді пропонують удосконалити порядок керівництва територіальною обороною. http://www.ukrmilitary.com. Ukrainian Military Pages. 2017-06-19. Процитовано 19 червня 2017. 
 7. Міноборони і Генштаб створюють бригаду тероборони на Херсонщині. https://www.ukrinform.ua/. Укрінформ. 2017-12-26. Процитовано 13 січня 2018. 
 8. У прикордонній Херсонщині створять бригаду територіальної оборони. http://milnavigator.com.ua/. Військовий навігатор України. 2017-12-27. Процитовано 13 січня 2018. 
 9. В оперативному командуванні «Південь» проведено збори з військовими комісарами щодо формування підрозділів тероборони. http://www.mil.gov.ua/. Міністерство оборони України. 2018-02-21. Процитовано 21 лютого 2018. 
 10. а б в Цього року в ЗСУ сформують більше двадцяти бригад територіальної оборони. http://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2018-01-19. Процитовано 19 січня 2018. 
 11. Розвиток територіальної оборони забезпечить півмільйонний резерв ЗСУ, - Турчинов. https://espreso.tv/. Еспресо TV. 2018-06-26. Процитовано 29 червня 2018. 
 12. Офіцери бригад тероборони вчаться планувати бойові дії. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2018-11-21. Процитовано 22 листопада 2018. 
 13. Хомчака призначено відповідальним за створення оновленої системи територіальної оборони. 16.01.2021
 14. Закон України "Про основи національного спротиву"
 15. Рада прийняла закон про територіальну оборону і збільшила чисельність ЗСУ. 16.07.2021, 12:51
 16. Хто увійде до підрозділів тероборони: з'явилося роз'яснення від ГУР МО. 07.01.2022, 12:24
 17. а б Територіальна оборона: як громадські активісти роблять роботу замість військкоматів. http://novynarnia.com. Новинарня. 2016-03-28. Процитовано 19 червня 2017. 
 18. Проведені перші цього року польові заняття військ територіальної оборони ЗС України. http://www.ukrmilitary.com. Ukrainian Military Pages. 2016-03-13. Процитовано 19 червня 2017. 
 19. В ОК «Захід» розпочалися навчальні збори з частинами та підрозділами територіальної оборони. http://www.ukrmilitary.com. Ukrainian Military Pages. 2016-07-05. Процитовано 19 червня 2017. 
 20. На Київщині пройшли військові навчання територіальної оборони. http://koda.gov.ua. Київська обласна державна адміністрація. 2017-05-12. Процитовано 19 червня 2017. 
 21. «Рух 100. Злива» — на Київщині розпочались навчання сил територіальної оборони. http://www.mil.gov.ua. Міністерство оборони України. 2017-06-11. Процитовано 19 червня 2017. 
 22. Навчальні збори резервістів підрозділів територіальної оборони увійшли в активну фазу. http://www.mil.gov.ua. Міністерство оборони України. 2017-07-04. Процитовано 4 липня 2017. 
 23. На Кіровоградщині відбудуться командно-штабні навчання з територіальної оборони. http://www.mil.gov.ua. Міністерство оборони України. 2017-07-04. Процитовано 4 липня 2017. 
 24. На Харківщини розпочались командно-штабні навчання з територіальної оборони. http://www.mil.gov.ua. Міністерство оборони України. 2017-07-04. Процитовано 4 липня 2017. 
 25. На Одещині воїни загону територіальної оборони удосконалюють навички у польових умовах. http://www.mil.gov.ua. Міністерство оборони України. 2017-07-04. Процитовано 4 липня 2017. 
 26. В Донецькій області представники загонів територіальної оборони вдосконалюють навички з військової підготовки. http://www.mil.gov.ua. Міністерство оборони України. 2017-07-04. Процитовано 4 липня 2017. 
 27. На Харківщині бійці підрозділів територіальної оборони пройшли полігонний вишкіл. http://www.mil.gov.ua/. Міністерство оборони України. 2017-09-14. Процитовано 13 січня 2018. 
 28. Відбулися всеукраїнські навчання сил територіальної оборони «Рух100.Верес». http://dsvv.gov.ua/. Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції. 2017-11-27. Процитовано 9 червня 2018. 
 29. У Києві відбулись заняття з порядку підготовки формування бригади територіальної оборони. http://pivnich.org.ua/. Оперативне командування «Північ». Процитовано 13 січня 2018. 
 30. У ЗС України може з'явитися новий вид військ. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2018-05-24. Процитовано 24 травня 2018. 
 31. На Чернігівщині тривають масштабні навчання резервістів “Північна фортеця”. https://novynarnia.com/. Новинарня. 2018-06-23. Процитовано 24 червня 2018. 
 32. «Північна Фортеця 2018» — в режимі «реального часу». http://www.mil.gov.ua/. Міністерство оборони України. 2018-06-25. Процитовано 29 червня 2018. 
 33. Резервісти бригад територіальної оборони беруть участь у міжнародних навчаннях в Естонії. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2019-05-08. Процитовано 9 травня 2019. 
 34. підполковник О.Л. Безродний. Війська територіальної оборони. http://mrada-baranivka.gov.ua. Баранівська міська рада. Архів оригіналу за 2017-07-31. Процитовано 31 липня 2017. 
 35. а б На Буковині буде створена бригада територіальної оборони з 6 батальйонами. https://pogliad.ua/. Погляд. 2018-03-01. Процитовано 24 березня 2018. 
 36. На Тернопільщині у кожному районі проведуть навчання для загонів територіальної оборони. https://www.unian.ua/. УНІАН. 2017-07-06. Процитовано 12 червня 2018. 
 37. Юрій Ништа провів нараду з питань оновлення складу загонів оборони в районі та покращення їх роботи. http://www.oda.te.gov.ua/. Теребовлянська районна державна адміністрація. 2015-10-09. Процитовано 12 червня 2018. 
 38. Завершився вишкіл стрілецького батальйону Хмельницької області. https://www.3849.com.ua/. 2016-07-19. Процитовано 12 червня 2018. 
 39. У червні відбудуться навчання з територіальної оборони. http://www.if.gov.ua/. Івано-Франківська обласна державна адміністрація. 2015-06-01. Процитовано 12 червня 2018. 
 40. В оперативному командуванні «Північ» тривають навчальні збори з військовозобов’язаними підрозділів територіальної оборони. http://www.mil.gov.ua/. Міністерство оборони України. 2017-07-01. Процитовано 12 червня 2018. 
 41. На Сумщині бійці окремого батальйону територіальної оборони склали Військову присягу. http://www.mil.gov.ua/. Міністерство оборони України. 2015-09-11. Процитовано 12 червня 2018. 
 42. На Вінниччині утворять стрілецький батальйон територіальної оборони. http://vlasno.info/. Власно. 2016-03-26. Процитовано 11 червня 2018. 
 43. На Вінниччині стартували навчальні збори стрілецького батальйону територіальної оборони. http://www.myvin.com.ua/. MyVin. 2016-03-28. Процитовано 11 червня 2018. 
 44. На Гайсинщині відбулося урочисте закриття навчальних зборів стрілецького батальйону ТРО Вінницької області. http://www.gaysin-rda.gov.ua/. Гайсинська районна державна адміністрація. 2016-04-02. Архів оригіналу за 2018-06-12. Процитовано 11 червня 2018. 
 45. Як і навіщо на Херсонщині готуються десятки загонів територіальної оборони. http://kherson.ua.city/. Херсон.city. 2016-11-01. Архів оригіналу за 2018-06-03. Процитовано 3 червня 2018. 
 46. У Херсонській області розпочнуться загальні військові навчальні збори. http://most.ks.ua/. Міст. 2017-08-31. Процитовано 12 червня 2018. 
 47. Херсонський кореспондент «Голосу України» пішов «у партизани». http://khersonci.com.ua/. Херсонці. 2015-09-12. Процитовано 12 червня 2018. 
 48. На Запоріжжі та Дніпропетровщині розпочалися навчальні збори з військовозобов’язаними стрілецького батальйону. http://www.mil.gov.ua/. Міністерство оборони України. 2015-09-02. Процитовано 11 червня 2018. 
 49. На Днепропетровщине начались сборы стрелкового батальона. https://krnews.ua/. Кривбас online. 2015-09-03. Процитовано 12 червня 2018. 
 50. У Всеукраїнських навчаннях з територіальної оборони візьмуть участь близько 1 тисячі військовозобов’язаних Дніпропетровщини. https://1kr.ua/. Перший Криворізький. 2015-06-05. Процитовано 12 червня 2018. 
 51. 10 денні збори з особовим складом окремого стрілецького батальйону на базі збірного пункту Харківського обласного військового комісаріату. http://khovk.org/. Харківський обласний військовий комісаріат. 2017-09-07. Процитовано 11 червня 2018. 
 52. На Харківщині 300 бійців тероборони склали військову присягу. http://kharkivoda.gov.ua/. Харківська обласна державна адміністрація. 2017-09-11. Процитовано 11 червня 2018. 
 53. Україна посилює війська в Харківській області. https://alter-idea.info/. Alter Idea. 2015-04-06. Архів оригіналу за 2018-06-12. Процитовано 12 червня 2018. 
 54. На Луганщині створили перші загони територіальної оборони
 55. На Луганщині вперше проходять навчальні збори батальйону тероборони. https://www.ukrinform.ua/. Укрінформ. 2018-06-13. Процитовано 13 червня 2018. 
 56. Президент призначив командувача Сил територіальної оборони, Укрінформ, 01.01.2022
 57. Максим Хорошунов (2019-05-06). Тероборонців має бути видно!. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. Процитовано 6 травня 2019. 

Джерела[ред. | ред. код]


Посилання[ред. | ред. код]