Військова цензура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перегляд листів військовою цензурою. 1915
Листівка НКО СССР Прямим наведенням, яка пройшла військову цензуру. Надіслана за допомогою станції 1963 польової пошти, 3 липня 1942 року з фронту до Ашгабату.

Військова цензура — одна з форм контролю з боку військових й інших державних органів відкритих засобів інформації (друк, радіо, телебачення, кіно, витвори образотворчого мистецтва, експозиції музеїв і т. д.), а інколи й приватного листування з метою не допустити публікування й оприлюднення в них відомостей, які становлять військову таємницю, тобто, відомостей військового характеру, які спеціально охороняються державою, як різновид державної таємниці. Існує як у воєнний, так і в мирний час, і є різновидом відомчої цензури.

Як окремий державний інститут військова цензура сформувалася в XIX столітті, хоча як вид цензурного контролю існувала й раніше. Наприклад, у Російській імперії перша посаду військового цензора була введена в 1810 році[1]. У Сполучених Штатах Америки військова цензура була вперше введена під час Громадянської війни в 1861 році. Журналістам під загрозою закриття газет й арешту заборонили публікувати інформацію, яка могла б піти на користь Конфедеративним Штатам[2].

Під час Першої та Другої світових воєн цензура контролювала діяльність військових кореспондентів і листування військовослужбовців[3].

Сучасна військова цензура контролює[4]:

  • цивільні комунікації в місцях, керованих військовими адміністраціями;
  • матеріали ЗМІ, що стосуються збройних сил;
  • листування військовополонених й інтернованих цивільних осіб;
  • пошту з армії та з військових об'єктів, а також до армії та до військових об'єктів;
  • особисті комунікації службовців збройних сил.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Формирование военной цензуры России 1810—1905 гг.
  2. Яхнина Ю. С. Вехи мировой цензуры: к 450-летию со дня издания первого свода папского «Индекса запрещенных книг». Челябинская областная универсальная научная библиотека. Процитовано 2012-8-11. [недоступне посилання з квітень 2019]
  3. Myron Fox. Censorship! War Letters. WGBH American Experience (en). PBS. Процитовано 2015-9-1. 
  4. military censorship - Dictionary Definition (en). Vocabulary.com. Архів оригіналу за 2012-08-19. Процитовано 2012-8-11. 

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Шевцов В. Военная цензура России во все времена отстаивала интересы государства // Морской сборник. 1998. № 12. С. 84.