Вікно Джогарі
Вікно Джогарі — це техніка[1], яка дозволяє людям краще зрозуміти свої стосунки з собою та іншими. Вона була створена психологами Джозефом Луфтом (1916—2014) і Гаррінґтоном Інґамом (1916—1995) у 1955 році та використовується переважно в групах самодопомоги та корпоративних тренінгах як евристична вправа.[2][3] Назва «Джогарі» складається з перших літер імен Луфта та Інґама.
Формується список властивостей. Один з учасників вправи вибирає з нього те, що, на його думку, описує його особистість. Інші учасники після того вибирають таку саму кількість властивостей — тих, які описують суб'єкта на їхню думку. Потім ці властивості розкладають у сітці з чотирьох клітинок.[4]
Чарльз Генді називає цю концепцію Будинок Джогарі з чотирма кімнатами. Кімната перша — це частина нас самих, яку бачимо ми та інші. Друга кімната містить аспекти, які бачать інші, але ми про них не знаємо. Третя кімната — це приватний простір, який ми знаємо, але ховаємо від інших. Четверта кімната — це несвідома частина нас, яку не бачимо ані ми, ані інші.[5]
- Арена/Відкритий
- Це та частина нашої особистості — наші ставлення, поведінка, мотивація, цінності, спосіб життя — яку усвідомлюємо ми і яка відома іншим. Людина почувається вільно з цими властивостями.
- Фасад/прихований
- У цей квадрант потрапляють прикметники, вибрані суб'єктом, але не кимось із колег по вправі. Це речі, про які колеги або не знають, або це видумка суб'єкта.
- Сліпа пляма
- Це властивості суб'єкта, визначені тільки колегами. Вони представляють те, що сприймають інші, але не суб'єкт.
- Невідоме
- Сюди входять властивості, які не обрав ніхто. Або вони ніяк не відносяться до суб'єкта, або їх наявність не визнає ніхто з присутніх.
Учасник може використовувати такі властивості у вікні Джохарі.[6]
- вагомий
- веселий
- винахідливий
- впевнений
- відважний
- гордий
- гідний
- допитливий
- дотепний
- дружній
- дурний
- екстравертний
- емпатичний
- енергійний
- зрілий
- корисний
- лагідний
- логічний
- люблячий
- мудрий
- надійний
- надійний
- напружений
- незалежний
- нервовий
- обізнаний
- організований
- поміркований
- приймаючий
- пристосовний
- релігійний
- розважливий
- розслаблений
- розумний
- самосвідомий
- самоствердний
- сентиментальний
- складний
- скромний
- соромливий
- спокійний
- спонтанний
- спостережливий
- спритний
- спроможний
- співчутливий
- теплий
- терплячий
- тихий
- турботливий
- хоробрий
- чуйний
- шукаючий
- щасливий
- щедрий
- ідеалістичний
- інтровертний
Однією з терапевтичних цілей може бути розширення відкритого квадрата (Арени) шляхом як квадрата Невідомого, так і квадрата Сліпої плями. Це може привести до кращого пізнання себе, тоді як добровільне розкриття приватного квадрата (Фасада) може призвести до поглиблення відносин та дружби.[7]
- ↑ Luft, J.; Ingham, H. (1955). The Johari window, a graphic model of interpersonal awareness. Proceedings of the Western Training Laboratory in Group Development. Los Angeles: University of California, Los Angeles.
- ↑ Pearl, Judea (1983). Heuristics: Intelligent Search Strategies for Computer Problem Solving. New York, Addison-Wesley, p. vii. ISBN 978-0-201-05594-8
- ↑ Emiliano, Ippoliti (2015). Heuristic Reasoning: Studies in Applied Philosophy, Epistemology and Rational Ethics. Switzerland: Springer International Publishing. с. 1—2. ISBN 978-3-319-09159-4.
- ↑ Luft, Joseph (1969). Of Human Interaction. Palo Alto, California: National Press. с. 177.
- ↑ «Linked-in link to the creation of Johari's window» https://www.linkedin.com/pulse/johari-window-kamal-parmar
- ↑ Staff (2006). Johari Window. kevan.org. Процитовано 24 листопада 2014.
- ↑ Perry, P. (2010) Couch Fiction. pp. 123—124.