Віктор Люстиг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Віктор Люстіґ (нім. Victor Lustig; 4 січня 1890, Богемія — 11 березня 1947, Спрінгфілд, Міссурі ) — знаменитий шахрай і аферист. Світову славу здобув як «людина, що продала Ейфелеву вежу. Двічі».

Біографія[ред. | ред. код]

Віктор Люстіґ походив із вищих верств буржуазії, отримав хорошу освіту і вільно володів п'ятьма мовами. Від бійки в 19 років через дівчину у нього залишився характерний шрам від лівого ока до лівого вуха. Після школи відбував тюремний термін за дрібні злочини.

До Першої світової війни заробляв азартними іграми на трансатлантичних лайнерах, а також продавав «апарат для виробництва доларів», який через 12 годин після продажу переставав функціонувати. З початком війни це джерело доходу вичерпалося.

У 1920 році Віктор Люстіґ відправився в США, де представився графом Віктором Люстіґом. Там тонкий знавець людської психології з аристократичними манерами довів свої шахрайські навички до досконалості. Однією з його жертв став Аль Капоне. У 1925 році Люстіґ вдалося продати паризькому лахмітнику Ейфелеву вежу, запевнивши його, що вежа нібито продається на злам і він є агентом уряду, що здійснює цю операцію. Обдурений торговець посоромився заявити в поліцію, а Люстіґ спробував цей же трюк ще раз. Проте новий покупець відправився в поліцію, і афера була розкрита.

Втікши в США, Люстіґ став фальшивомонетником. Після численних шахрайських історій і навіть втечі з-під варти за день до суду Люстіґ був засуджений до 20 років тюремного ув'язнення і поміщений в Алькатрас. 9 березня 1947 Люстіґ помер від пневмонії.

Література[ред. | ред. код]

  • Флойд Міллер, «Чоловік, який продав Ейфелеву вежу», 1961

Посилання[ред. | ред. код]