Вікіджерела

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вікіджерела
Wikisource
Wikisource-logo.svg
Wikisource screenshot 2008.png
Головна сторінка багатомовного порталу Вікіджерел
URL wikisource.org
Комерційний Ні
Тип Електронна бібліотека
Реєстрація за вибором
Мови 70 мовних розділів в активному редагуванні (131 всього)
Власник Wikimedia Foundation
Автор Джиммі Вейлз
Започатковано 24 листопада 2003 (16 років)
Стан у безперервному процесі роботи
англ. perpetual work-in-progress
Рейтинг Alexa 3,151 (November 2019)[1]
Адреса офісу Маямі, Флорида
CMNS: Вікіджерела на Вікісховищі

Вікіджерела (англ. Wikisource) — це електронна бібліотека безкоштовних текстових джерел у вікі, що керується Фондом Вікімедіа. Вікіджерела — це назва проєкту в цілому і назва для кожного екземпляра цього проєкту (кожен екземпляр, як правило, являє собою окрему мову); декілька Вікіджерел становлять загальний проєкт Вікіджерела. Метою проєкту є розміщення всіх форм вільного тексту багатьма мовами й перекладах. Спочатку задуманий як архів для зберігання корисних або важливих історичних текстів (його перший текст фр. Déclaration universelle des Droits de l'Homme, він розширився і став бібліотекою загального змісту. Офіційний початок проєкту започатковано 24 листопада 2003 року під назвою англ. Project Sourceberg, гра слів з назвою знаменитого «Project Gutenberg», де source в перекладі з англійської — джерело. Назва «Вікіджерела» була прийнята в тому ж році, а через сім місяців проєкт отримав власне доменне ім'я.

У проєкті зберігаються роботи, які або є суспільним надбанням, або вільно ліцензовані; професійно опубліковані роботи або історичні вихідні документи, а не аматорські матеріали; і які піддаються перевірці. Спочатку перевірка здійснювалася в автономному режимі або за допомогою довіри до надійності інших електронних бібліотек. Тепер роботи підтримуються онлайн скануванням через розширення ProofreadPage, яке забезпечує надійність і точність текстів проєкту.

Деякі окремі Вікіджерела, кожен з яких представляє певну мову, тепер дозволяють лише роботи, що мають резервні копії зі сканів. У той час як більша частина колекції — це тексти, Вікіджерела в цілому містять і інші медіа, від коміксів до фільмів і аудіокниг. Деякі Вікіджерела дозволяють створювати користувацькі анотації з урахуванням специфіки Вікіджерела, про яке йде мова. Проєкт зазнав критики за недостатню достеменнісь, але він також цитується такими організаціями, як Національне управління архівів та документації[2].

Історія[ред. | ред. код]

Початкова концепція Вікіджерел полягала в тому, щоб зберігати корисні або важливі історичні тексти. Ці тексти призначалися для підтримки статей Вікіпедії, надаючи первинність і оригінальність вихідних текстів, а також як самостійний архів. Спочатку колекція зосереджувалась на важливих історичних і культурних матеріалах, відрізняючи їх від інших цифрових архівів, таких як Проєкт Гутенберг[3].

Спочатку проєкт називався «Project Sourceberg» на стадії планування (гра слів для проєкту «Гутенберг»)[3].

Оригінальний логотип проєкту Вікіджерела

У 2001 році в Вікіпедії виникли розбіжності з приводу додавання первинних матеріалів, що призвело до війни за їх включення або видалення. Як розв'язання цієї проблеми запропоновано проєкт Sourceberg. Описуючи пропонований проєкт, користувач The Cunctator сказав: «Для Проєкту Гутенберг це буде те ж саме, що Вікіпедія для Нюпедії»"[4], незабаром уточнивши це твердження: «ми не хочемо намагатися дублювати зусилля Проєкту Гутенберг, а навпаки, ми хочемо їх доповнити»"[4]. Можливо, Project Sourceberg може в основному працювати як інтерфейс для легкого зв'язку Вікіпедії з файлом Проєкту Гутенберг, і як інтерфейс для людей, які можуть легко відправити нову роботу в ПГ».[5] Початкові коментарі були скептичними, при цьому Ларрі Сенгер поставив під сумнів необхідність проєкту, написавши: «Важке запитання, я думаю, навіщо ми заново винаходимо колесо, коли Проєкт Гутенберг вже існує? Ми хотіли б доповнити проєкт «Гутенберг - як саме?» [6], і Джиммі Вейлз додав: «Як і Ларрі, я зацікавлений у тому, щоб ми обміркували все і подивилися, що ми зможемо додати в проєкт «Гутенберг». Здається малоймовірним, що першоджерела в цілому повинні бути доступні для редагування будь-ким — я маю на увазі, що Шекспір — це Шекспір, на відміну від нашого коментаря до його роботи, який є тим, чим ми хочемо, щоб він був»[7].

Проєкт розпочав свою діяльність на ps.wikipedia.org. Учасники проєкту розуміли піддомен «PS» або як «первинні джерела», або як «Проєкт Sourceberg» [4]. Однак це призвело до того, що Проєкт Sourceberg зайняв піддомен Вікіпедії на пушту (код мови пушту по ІСО — «ps»).

Офіційний запуск Проєкту Sourceberg відбувся 24 листопада 2003 року, коли він отримав свій власний тимчасовий URL на сайті sources.wikipedia.org, а всі тексти та обговорення, розміщені на сайті ps.wikipedia.org, були перенесені за тимчасовою адресою. Голосування за назвою проєкту змінило його на Wikisource 6 грудня 2003 року. Попри зміну назви, проєкт не переходив на свій постійний URL (за адресою http://wikisource.org/) до 23 липня 2004[8].


Статистика[ред. | ред. код]

Згідно даних, наведених на сторінці статистичного сервісу проєкту «Вікіджерела»[9], станом на 30 червня 2018 року він включає 62 мовних розділи. Найбільшими за кількістю розміщених матеріалів є:

№ п/п Мовний розділ Кількість статей
1 Французький 2509786
2 Англійський 2081559
3 Китайський 770043
4 Бенгальський 718009
5 Польський 631171

Українські «Вікіджерела» за показником кількості переглядів сторінок знаходяться на 29 місці у світі і налічують 31978 статей (документів).

Історія[ред. | ред. код]

Перший логотип Вікіджерел

Український розділ[ред. | ред. код]

Як свідчать записи в історії головної сторінки, проєкт Вікіджерела українською мовою на окремому субдомені uk.wikisource.org було засновано 2 червня 2006. До того часу український розділ, під назвою «Вікітека», знаходився на загальному домені wikisource.org.

Перша стаття Ще не вмерла Україна була додана 4 червня 2006 року.

7 липня 2006 було додане перше велике за обсягом джерело. Ним стала Біблія у перекладі митрополита Іларіона (Огієнка).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. wikisource.org Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic - Alexa. www.alexa.com. Процитовано 18 November 2019. 
  2. Transcribe | Citizen Archivist. Процитовано 4 October 2013. 
  3. а б Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: для виносок ayersmatthewsyates не вказаний текст
  4. а б в The Cunctator (2001-10-16). Primary sources Pedia, or Project Sourceberg. Wikipedia. Процитовано 2011-07-05. 
  5. The Cunctator (2001-10-16). Primary sources Pedia, or Project Sourceberg. Wikipedia. Процитовано 2012-03-24. 
  6. Sanger, Larry (2001-10-17). Primary sources Pedia, or Project Sourceberg. Wikipedia. Процитовано 2012-03-24. 
  7. Wales, Jimmy (2001-10-17). Primary sources Pedia, or Project Sourceberg. Wikipedia. Процитовано 2012-03-24. 
  8. Starling, Tim (2004-07-23). Scriptorium. Wikisource. Процитовано 2011-07-05. 
  9. Статистика Wikisources, станом на 30 червня 2018 року

Посилання[ред. | ред. код]