Вікіпедія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вікіпедія
Wikipedia
Wikipedia-logo-v2.svg
Www.wikipedia.org screenshot 2013.pngГоловна сторінка багатомовного порталу Вікіпедії
URL www.wikipedia.org
Гасло (девіз) Вільна енциклопедія, яку кожний може редагувати
англ. The free encyclopedia that anyone can edit
Комерційний Ні
Тип онлайн-енциклопедія
Реєстрація за вибором
Мова 276 мовних розділів в активному редагуванні (287 всього)
Власник Wikimedia Foundation
Автор Джиммі Вейлз, Ларрі Сенгер[1][2]
Започатковано 15 січня 2001 (14 років)
Стан в безперервному процесі роботи
англ. perpetual work-in-progress[3]
Рейтинг Alexa #6[4]
Адреса офісу Маямі, Флорида
Commons-logo.svg Вікіпедія у Вікісховищі
Ця стаття присвячена міжнародному проекту Вікіпедія (Wikipedia) загалом. Безпосередньо про україномовний розділ цього проекту (українську Вікіпедію) див. Українська Вікіпедія.

Вікіпе́дія (англ. Wikipedia, МФА: [ˌwɪkɪˈpiːdɪə]) — загальнодоступна вільна багатомовна онлайн-енциклопедія, якою опікується неприбуткова організація «Фонд Вікімедіа». Будь-хто, у кого є доступ до читання Вікіпедії, також може редагувати практично всі її статті. Вікіпедія — шостий за популярністю сайт у світі[4].

Назва утворена від слів «вікі» (технології для створення сайтів) та «енциклопедія». Засновниками Вікіпедії є Ларрі Сенгер та Джиммі Вейлз[1]. Офіційне відкриття відбулося 15 січня 2001 року.

Вікіпедія на 24 грудня 2013 року містить більше 30 млн. статей[5], що написані добровольцями з усього світу. Учасників Вікіпедії називають вікіпедистами. Вікіпедія є п'ятим за популярністю веб-сайтом у світі — в березні 2013 року його відвідали більше 517 мільйонів чоловік[6]. Як інтернет-довідник Вікіпедія є найбільшою і найпопулярнішою серед подібних сайтів. За обсягом відомостей і тематикою Вікіпедія вважається найповнішою енциклопедією, яка коли-небудь створювалася за всю історію людства.

Матеріали Вікіпедії, як і інших проектів Фонду Вікімедіа, є вільними до використання, розповсюдження та вдосконалення на умовах ліцензій Creative Commons Attribution Share-Alike 3.0 Unported та GFDL, а сам сайт проекту не містить рекламних банерів і працює завдяки добровільним пожертвам[7]. Деякі оператори мобільного зв'язку надають доступ до Вікіпедії без стягнення плати за Інтернет-трафік[прим. 1][8]

Однією з переваг Вікіпедії є можливість представлення інформації рідною мовою — сайт складається з 285 мовних розділів (національних Вікіпедій). Найбільшою національною Вікіпедією за кількістю статей є англійська, яка містить більше 4 млн статей.

Історія

Вікіпедія почалась як братній проект до Нупедії, безкоштовної англомовної онлайн-енциклопедії, статті в яку писали спеціалісти, потім статті проходили процес формальної перевірки. Нупедія була заснована 9 березня 2000 року, і була власністю Bomis, Inc, компанія що володіла також однойменним веб-порталом. Головними фігурами були Джиммі Вейлз, головний виконавчий директор Bomis, та Ларрі Сенґер, головний редактор Нупедії та пізніше Вікіпедії. Нупедія спочатку публікувалась під власною ліцензією відкритого контенту, а потім перейшла на GNU Free Documentation License перед заснуванням Вікіпедії за наполяганням Річарда Столмена.[9]

Головна сторінка англійської Вікіпедії станом на 30 березня 2001 року.

Заснували Вікіпедію Джиммі Вейлз і Ларрі Сенґер.[1][10][11] Вейлзу приписують визначення напрямку вільно редагованої енциклопедії,[12][13] а Сенґеру зазвичай приписують створення стратегії використання вікі для досягнення цієї мети.[14] 10 січня 2001 року Ларрі Сенґер запропонував в списку розсилки Нупедії створити вікі, як підготовчий проект для Нупедії.[15] Вікіпедія була формально запущена 15 січня 2001 року як один англомовний розділ на сайті www.wikipedia.com,[16] про відкриття оголосили в списку розсилки Нупедії.[12] Політика Вікіпедії про «нейтральну точку зору»[17] сформувалась в перші місяці, вона була схожа на політику „неупередженості“ Нупедії. Щодо іншого, то спочатку було відносно небагато правил і Вікіпедія функціонувала незалежно від Нупедії.[12]

Вікіпедія здобула своїх ранніх учасників від Нупедії, завдяки статтям на Slashdot та індексування пошуковими машинами. Вона виросла до 20000 статей і 18 мовних розділів до кінця 2001 року. На кінець 2002 року, вона досягла 26 мовних розділів, 46 на кінець 2003 і 161 мовний розділ був на останні дні 2004 року.[18] Нупедія і Вікіпедія співіснували доки колишні сервери не були відключені назавжди в 2003, а тексти були інкорпоровані у Вікіпедію. Англійська вікіпедія минула двохмільйонну позначку 9 вересня 2007 року, таким чином вона стала найбільшою енциклопедією, що коли-небудь існувала і перевершила навіть енциклопедію Юнле, яка тримала рекорд рівно 600 років.[19]

Посилаючись на страх комерційної реклами та відсутність контролю у відчутному англоцентризмі Вікіпедії, користувачі іспанської Вікіпедії відокремились від Вікіпедії та створили Enciclopedia Libre в лютому 2002 року.[20] Пізніше цього року Вейлз оголосив, що Вікіпедія не буде розміщувати рекламу, а веб-сайт змінив адресу на wikipedia.org.[21] Також було розпочато багато інших проектів вікі-енциклопедій, які відрізняються філософією від відкритої та НТЗ редакційної моделі Вікіпедії. Wikinfo не вимагає нейтральної точки зору і дозволяє оригінальні дослідження. Нові проекти на зразок Вікіпедії, такі як Citizendium, Scholarpedia, Conservapedia, а також Google's Knol, у якому статті носять більш творчий характер,[22] — було розпочато у відповідь на відчутні обмеження Вікіпедії, такі як політика щодо рецензування, оригінальних досліджень та комерційної реклами.

Динаміка росту 8 найбільших вікіпедій у період 2001–2010 роки

Проект набув популярності серед користувачів Мережі, і пізніше з'явилися розділи Вікіпедії іншими мовами (Дивіться також Wikipedia— багатомовний портал, який містить посилання на розділи Вікіпедії всіма мовами), з українською включно. (Див. Історія української вікіпедії.)

Англомовний розділ є найбільшим за обсягом у Вікіпедії, і однією з найбільших енциклопедій узагалі. До 9 вересня 2007 року титул найбільшої енциклопедії 600 років належав Енциклопедії Юнле. Станом на грудень 2007 року він містив понад 2 млн. статей, а в березні 2010 вже більше 3,2 млн. З 15 червня 2013 року другим за розміром є нідерландський розділ з більш ніж півтора мільйона статей, обігнавши завдяки використанню ботів німецьку Вікіпедію (що в свою чергу була другою протягом 12 років). Усього ж є близько 280 розділів Вікіпедії різними мовами, хоча тільки 25 містять понад 200 000 статей на 14 березня 2013 року, серед яких і український, який має 603 533 статей.

Суть Вікіпедії

Ціль

Джиммі Вейлз — один із засновників Вікіпедії і колишній голова Фонду Вікімедіа

Засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз так окреслив ціль Вікіпедії та суміжних проектів:

« «Уявіть собі світ, в якому кожна людина може вільно ділитись знаннями всього людства»[7].  »

Вікіпедія позиціонує себе як «вільна енциклопедія» (англ. The Free Encyclopedia[23]). Створюючи нові чи редагуючи наявні статті, користувачі публікують свій внесок на умовах вільних ліцензій Creative Commons Attribution Share-Alike 3.0 Unported та GFDL. Матеріали Вікіпедії можна вільно використовувати, розповсюджувати та вдосконалювати на умовах цих ліцензій, що робить її частиною т.зв. «вільного вмісту» або «вільної культури».

Одним з найбазовіших принципів Вікіпедії є дотримання авторського права: до статей можна додавати тільки власний текст або ті матеріали, на які користувач має відповідні авторські права. Лише таким чином можна бути певними, що текст Вікіпедії можна законно вільно поширювати.

Окрім того, слово «free» в англійській мові означає також «безкоштовний». Вікіпедія та інші проекти Фонду Вікімедіа працюють без розміщення рекламних банерів чи надання платних послуг. Використання Вікіпедії є повністю безкоштовним та вільним від Інтернет-реклами[7].

Створення та редагування текстів

На відміну від традиційних енциклопедій, Вікіпедія застосовує технологію «вікі» і відкриту модель редагування. Кожна сторінка може бути редагована анонімно чи від облікового запису користувача через його браузер з використанням полегшеної вікі-розмітки (за винятком окремих сторінок, які перебувають під підвищеною загрозою вандалізму).

Текст Вікіпедії не перевіряється ніякими офіційними організаціями; натомість в текст статей додають посилання на авторитетні джерела, за якими можна перевірити інформацію, а також уникають оригінальних досліджень. Вміст статей погоджується через консенсус на основі правил Вікіпедії.[1]

Сторінка історії редагувань, що прикріплена до кожної статті, зберігає запис усіх попередніх версій статті, хоча версії з наклепницьким змістом, кримінальними погрозами та з порушенням авторських прав можуть згодом вилучатися. Ця функція дозволяє легко порівнювати старі та нові версії, скасовувати редагування, які редактор вважає небажаними чи відновлювати втрачений вміст.

Окрім того в історії редагувань зберігається інформація про кожного автора того чи іншого редагування. Таким чином інформація про авторство статей є завжди доступною, що відповідає вимогам авторського права та вільній ліцензії, на якій надається текст Вікіпедії.

Сторінка «Обговорення», що супроводжує кожну статтю, використовується для того, щоб координувати зусилля кількох редакторів[24]. Постійні учасники також використовують «список спостереження» для статей, які їх цікавлять, щоб легко відслідковувати останні зміни в цих статтях, та мати змогу швидко скасовувати вандалізм. Широко використовуються комп'ютерні програми, що називаються інтернет-ботами, щоб вилучати вандалізм відразу після того, як він був зроблений, виправляти поширені орфографічні помилки, або щоб створювати статті стандартного вмісту, наприклад географічні.

Правила, що регулюють вміст

Принципи редагування Вікіпедії втілені в «п'яти основах» та численних політиках і рекомендаціях, що призначені формувати відповідний вміст. Навіть ці правила зберігаються у вікі-формі, і редактори Вікіпедії як спільнота пишуть і переглядають ці політики та рекомендації[25] і слідкують за їх виконанням — видаляють, додають шаблони із зауваженнями або змінюють статті, що не відповідають правилам. Правила різних Вікіпедій загалом дуже схожі, хоча можуть відрізнятися в деталях.

Окремим користувачам через голосування надають права адміністраторів. Такі користувачі можуть вилучати чи захищати окремі статті від редагування, блокувати користувачів-вандалів та виконувати інші адміністративні функції. Спільнота може також позбавляти адміністраторів їхніх прав.

Зображення типової «хвороби» вікіпедистів

Оскільки Вікіпедію може редагувати кожен, одним з головних пунктів критики Вікіпедії часто стає те, що ніхто не відповідає за правильність і повноту інформації. Аби розв'язати цю проблему, до статей додають посилання на авторитетні джерела, щоб підтвердити ту чи іншу інформацію та дати можливість читачу самому перевірити її точність. Серед редакторів Вікіпедії це часто формулюється так: «верифікованість не означає істини» — тобто читачі, а не енциклопедія, в кінцевому підсумку відповідальні за перевірку правдивості статей і можуть формувати власні інтерпретації[26].

Згідно з правилами Вікіпедії, щоб стаття могла бути опублікована у Вікіпедії, вона повинна бути енциклопедичною і не бути словниковою чи схожою на таку[27]. Тема статті також повинна відповідати критеріям значимості[28], що зазвичай означає, що вона повинна бути достатньо розкрита в інших авторитетних джерелах, таких як провідні медіа чи академічні видання, незалежні від предмету статті. Крім того, Вікіпедія має поширювати знання, що встановлені і визнаються[29]. Іншими словами, вона не може містити, наприклад, нову інформацію чи оригінальні дослідження.

Нарешті, Вікіпедія повинна бути неупередженою[30] та висвітлювати всі думки та точки зору, якщо можуть бути підтверджені належними зовнішніми джерелами[31]. Це правило відоме як нейтральна точка зору.

Реалізація

Теперішній рушій Вікіпедії називається MediaWiki. Він написаний на PHP і поширюється безкоштовно за Суспільною Ліцензією GNU.

Популярність

Домінування різних мовних розділів вікіпедії за відвідуваністю в світі.
>50% <50% код мова
  
  
en англійська
  
  
es іспанська
  
  
fr французька
  
  
ar арабська
  
  
ru російська
  
  
pt португальська
  
  
de німецька
  
  
zh китайська
  
  
інші мови
  
  
відсутні дані
Темним кольором позначено країни у яких відвідуваність даного розділу становить більше 50% відвідуваності всіх розділів вікіпедії, світлим — менше 50%.
Домінування різних мовних розділів вікіпедії за кількістю редагувань у країнах світу.

Згідно із сайтом alexa.com[32], Вікіпедія:

 • 7-й найвідвідуваніший сайт світу;
 • 11-й — в Україні та в Росії;
 • і навіть 107-й у Китаї, де він офіційно заборонений.

Згідно з дослідженням компанії Opera Software «State of the Mobile Web» у листопаді 2010[33] сайт wikipedia.org зайняв в Україні 6-е місце серед сайтів, які мали найбільшу кількість унікальних відвідувачів через застосунок Opera Mini.

Згідно з дослідженням Лабораторії соціального маркетингу «Сарафанноє радіо», сайт http://wikipedia.org належить до числа 8 найпопулярніших сайтів в Україні за підсумками 2009[34].

Популярність різних мовних розділів Вікіпедії в Україні

Українські користувачі користуються трьома різними мовними розділами Вікіпедії (частка кожного >5%).

У IV кварталі 2009 з території України переглянуто 70,5% сторінок Вікіпедії російською, 13,8% англійською і лише 12,3% українською мовою.

В IV кварталі 2010 російською переглянуто 67,4% сторінок, англійською 15,1%, а українською вже 15,0%. Серед українців також були популярні Вікіпедії німецькою — 0,4%, польською — 0,2%, французькою — 0,2%, іспанською, італійською та арабською мовами — по 0,08%.

IV квартал 2011 року показав наступні цифри: російськомовна Вікіпедія — 64,0%, українська 14,9%, англійська 7,9%.

У IV кварталі 2012 року російська вікіпедія мала 69,4% переглядів, українська — 18,7%, і англійська 8,0%.

Останній квартал 2013 року показав що відвідування російськомовної Вікіпедії з території України залишилось майже незмінним — 69,3%. Дещо зросла відвідуваність україномовної Вікіпедії — 19,5% і впала англійською — 7,5% від усіх переглядів з території України.

Переглянути статистику для всіх країн: http://stats.wikimedia.org/wikimedia/squids/SquidReportPageViewsPerCountryTrends.htm

У короткостроковій перспективі малоймовірним є те, що українська Вікіпедія на території України може стати популярнішою за російськомовну, проте її частка поступово збільшується, що пов'язано зі збільшенням кількості статей і їх змістового наповнення в українській версії.

Супутні проекти

Фонд Вікімедія, некомерційна організація, яка підтримує роботу Вікіпедії, також підтримує й інші проекти зі створення вільних матеріалів у Інтернеті. До них, зокрема, належать:

Відповіді на критику

Див. також

Примітки

 1. В Україні таку послугу надає Київстар.

Джерела

 1. а б в г Dariusz Jemielniak. Życie wirtualnych dzikich: netnografia Wikipedii, największego projektu współtworzonego przez ludzi. Warszawa, Poltext, 2013. — 376 s. — ISBN 978-83-7561-285-1
 2. Jonathan Sidener. Everyone's Encyclopedia. San Diego Union Tribune. Процитовано 2006-10-15. 
 3. Wikipedia:Wikipedia is a work in progress. Wikipedia. Архів оригіналу за 2013-06-23. Процитовано 2008-07-03. 
 4. а б wikipedia.org Site Overview. Alexa Internet. Процитовано 2014-07-23. 
 5. https://meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias#1.2B_articles
 6. Unique Visitors per Region (comScore)
 7. а б в Frequently asked questions. Wikimedia Foundation. 
 8. Wikimedia Foundation. Mobile partnerships. Процитовано 28.12.2014.  (англ.)
 9. Richard M. Stallman (2007-06-20). The Free Encyclopedia Project. Free Software Foundation. Архів оригіналу за 2011-08-21. Процитовано 2008-01-04. 
 10. Jonathan Sidener (2004-12-06). Everyone's Encyclopedia. The San Diego Union-Tribune. Процитовано 2006-10-15. 
 11. Meyers, Peter (2001-09-20). Fact-Driven? Collegial? This Site Wants You. New York Times (The New York Times Company). Процитовано 2007-11-22. « 'I can start an article that will consist of one paragraph, and then a real expert will come along and add three paragraphs and clean up my one paragraph,' said Larry Sanger of Las Vegas, who founded Wikipedia with Mr. Wales.» 
 12. а б в Sanger, Larry (April 18, 2005). The Early History of Nupedia and Wikipedia: A Memoir. Slashdot. Процитовано 2008-12-26. 
 13. Sanger, Larry (January 17, 2001). Wikipedia Is Up!. Internet Archive. Процитовано 2008-12-26. 
 14. Wikipedia-l: LinkBacks?. Архів оригіналу за 2011-08-21. Процитовано 2007-02-20. 
 15. Sanger, Larry (2001-01-10). Let's Make a Wiki. Internet Archive. Архів оригіналу за 2003-04-14. Процитовано 2008-12-26. 
 16. Wikipedia: HomePage. Архів оригіналу за 2001-03-31. Процитовано 2001-03-31. 
 17. «Wikipedia: Neutral point of view, Wikipedia (January 21, 2007)
 18. »statistics Multilingual statistics. Wikipedia. March 30, 2005. Процитовано 2008-12-26. 
 19. «Encyclopedias and Dictionaries». Encyclopædia Britannica, 15th ed.. 18. Encyclopædia Britannica. 2007. pp. 257–286. 
 20. [long] Enciclopedia Libre: msg#00008. Osdir. Архів оригіналу за 2013-06-23. Процитовано 2008-12-26. 
 21. Clay Shirky (February 28, 2008). Here Comes Everybody: The Power of Organizing Without Organizations. The Penguin Press via Amazon Online Reader. с. 273. ISBN 1-594201-53-6. Процитовано 2008-12-26. 
 22. BBC News. BBC News. 2007-12-15. Процитовано 2010-07-13. 
 23. http://wikipedia.org/
 24. Fernanda B. Viégas, Martin Wattenberg, Jesse Kriss, Frank van Ham (2007-01-03). Talk Before You Type: Coordination in Wikipedia (PDF). Visual Communication Lab, IBM Research. Процитовано 2008-06-27. 
 25. Who's behind Wikipedia?. PC World. 2008-02-06. Архів оригіналу за 2011-08-21. Процитовано 2008-02-07. 
 26. Wikipedia:Verifiability. Архів оригіналу за 2011-08-21. Процитовано 2008-02-13. «Material challenged or likely to be challenged, and all quotations, must be attributed to a reliable, published source.» 
 27. Wikipedia:ISNOT. Архів оригіналу за 2013-06-23. Процитовано 2010-04-01. «Wikipedia is not a dictionary, usage, or jargon guide.» 
 28. Wikipedia:Notability. Архів оригіналу за 2011-08-21. Процитовано 2008-02-13. «A topic is presumed to be notable if it has received significant coverage in reliable secondary sources that are independent of the subject.» 
 29. Wikipedia:No original research. Архів оригіналу за 2011-08-21. Процитовано 2008-02-13. «Wikipedia does not publish original thought» 
 30. Wikipedia:Neutral_point_of_view. Архів оригіналу за 2011-08-21. Процитовано 2008-02-13. «All Wikipedia articles and other encyclopedic content must be written from a neutral point of view, representing significant views fairly, proportionately and without bias.» 
 31. Eric Haas (2007-10-26). Will Unethical Editing Destroy Wikipedia's Credibility?. AlterNet.org. Архів оригіналу за 2013-06-23. Процитовано 2008-12-26. 
 32. Top Sites. Alexa. Архів оригіналу за 2015-06-07. Процитовано 7 червня 2015. 
 33. http://www.opera.com/smw/2010/11/
 34. Рейтинг популярности сайтов Украины 2009, ТОП-100 — Социальные сети: веб 2.0 эксперт — «Сарафанное Радио» (рос.)

Посилання

Відео про Вікіпедію