Вікіпедія:Адміністрування для кожного

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дана стаття створена у відповідь на запит Вікіпедистів, які не мають прав адміністратора. У багатьох випадках вони можуть самі дати собі раду, без потреби у зверненні до адміністраторів, але не знають простих способів розв'язання проблем. Пропонуємо нижчеподану статтю у формі проблема → її вирішення. Сподіваємось на допомогу у розширенні статті з вашої сторони та просимо також звернути увагу на сторінку обговорення статті.

Проблема: Вандалізм у наявній статті

[ред. код]

Інколи у статтях впроваджені небажані зміни: вписуються вульгаризми, фрагменти тексту для визначення «як це працює», затирання частини змісту чи цілих статей.

Розв'язок:

Входимо у закладку «Історія», клацаємо на дату версії до небажаних змін, натискаємо «Редагувати». При редагуванні статті з'являється повідомлення: ПОПЕРЕДЖЕННЯ: Ви редагуєте застарілу версію даної статті. Якщо ви збережете її, будь-які редагування, зроблені між версіями, будуть втрачені. Ігноруємо його і натискаємо на «зберегти».

Зручним способом виявлення вандалізму є відстеження останніх змін (нові редагування) зроблених незареєстрованими учасниками (показується IP адреса). Звісно, не кожне таке редагування — вандалізм, але якщо такий буде, то найчастіше його автором буде анонім (або недавно зареєстрований учасник). Це можна легко перевірити, натиснувши на посилання (різн.), яке міститься на лівому боці при кожному здійсненому редагуванні на вищевказаній сторінці). Це посилання веде до сторінки, яка відображає різницю редагувань між актуальною та попередньою версією статті. Уверху сторінки є кольорова таблиця з двома стовпцями. Лівобіч міститься текст коду попередньої версії статті, праворуч — актуальної версії. Сірі блоки вказують на те, що у цій секції не міститься жодних змін. Жовтий колір (у лівій колонці) і зелений колір (у правій) кажуть про те, що остання зміна мала місце у зазначених кольорами місцях. Текст, відзначений червоним кольором, вказує на конкретні зміни. Бачачи це, найчастіше можемо стверджувати, чи остання зміна була вандалізмом, чи ні.

Якщо у таблиці немає жовтого блоку (у стовпчику ліворуч) для відповідного йому зеленого блоку (у стовпчику праворуч), це значить, що під час останніх змін статті, дописано новий зміст у даному місці. Натомість, якщо у таблиці немає зеленого блоку (у стовпчику праворуч), це значить, що під час останнього редагування статті усунено/перенесено цілий фрагмент тексту. Відсутність таблиці означає, що хтось спромігся у поміжчассі відкинути вандалізм, а Ти бачиш різницю двох ідентичних версій.

Проблема: Стаття має хибну назву

[ред. код]

Інколи стаття написана під назвою, що містить орфографічні помилки, пунктуаційні тощо. Може йтися про те, що назва написана без урахування іншомовних діакритичних знаків, оскільки вони відсутні на ряді клавіатур.

Розв'язок:

Щоби стаття була під відповідним гаслом, використовуємо опцію «перемістити». Вписуємо нову назву, уважаючи, щоб вона була вірною. За замовчування пропонується перенесення також і сторінки обговорення, якщо така існує. Далі клацаємо «Перемістити сторінку». Якщо операція вдалася, отримаємо відповідне повідомлення. Якщо ні — також. Операція могла і не мати місця, коли стаття під таким же іменем існує. Тоді необхідно зазначити, чи потрібно замінити існуючу статтю статтею, що переноситься. Для того, щоб заощадити працю, рекомендовано перевіряти у пошуковику вірну назву.

Після автоматичного перенесення, зі старої назви створюється автоматичне перенаправлення. Це має сенс, оскільки у випадку невірного написання чи відсутності діакритичних знаків, ви зможете перескочити до відповідної статті. Перенаправлення з назв, які не мають права на життя (скорочення з ініціалами, які не використовуються, з помилками тощо), будуть усуватись адміністраторами. Для цього у змісті статті та у короткому описі варто писати {{Db-wrr}}.

Проблема: Один зміст — декілька назв

[ред. код]

Стається так, що одна стаття має існувати під декількома назвами, наприклад, з погляду різних традицій написання, назва подається у оригінальному чи українізованому найменуванні/написанні. Напр. Félix François Faure.

Розв'язок:

У таких випадках створюємо перенаправлення. Воно завжди повинно скеровувати на найбільш вірну назву, наближену до оригіналу — при цьому не керуємось частотою вжитку (Ґуґлею чи суспільне вживання не приклад). Перенаправлення (redirect) творимо, пишучи у тексті замість статті #ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ [[Назва перенаправлення]] або #REDIRECT [[Назва перенаправлення]]. Після запису статті (зберегти статтю), пере-керування працюватиме автоматично. До однієї статті може йти декілька перенаправлень, якщо є така потреба. Слід пам'ятати, що перенаправляти слід власне до статті, а не до перенаправлення на цю статтю.

Проблема: Одна назва — декілька значень

[ред. код]

Буває, що для однієї назви можна подати декілька різних значень. Тут можна розрізнити такі випадки:

  • немає статті з такою назвою
  • вже є стаття з такою назвою

В одній статті є описані гасла з різними значеннями.

Розв'язок:

Слід створити так звану сторінку однозначності (розтлумачення багатозначностей) під такою назвою. На початку такої статті слід встановити шаблон {{Disambig}} — це вказівка на те, що дана стаття є вказівником на багатозначності. Тут слід сказати, що є особливі види розтлумачення багатозначностей {{DisambigN}}, {{DisambigG}}, які, відповідно, вказують на тлумачення персоналій та топонімів відповідно і які належить використовувати у відповідних статтях. Якщо ви створює таку статтю треба перелічити відомі вам багатозначні поняття, додаючи наприкінці відсилача (посилання-лінку) короткий текст, який уточнюватиме значення поданого гасла (назви). Наприклад:

Додаткові пояснення щодо окремих випадків: у цьому випадку справа проста — можна створити відразу гасла з додатковим текстом, для пояснення багатозначностей. Якщо опис матиме лише одне значення, можна написати статтю лише про базове поняття, сторінку багатозначності тоді зробить хтось інший, описуючи інше значення такого терміну.

Якщо сторінка багатозначності вже існує, дописуємо до неї додаткові відомості і створюємо нову статтю під зазначеною назвою. Якщо немає статті багатозначностей. Можна перенести текст до теперішнього гасла (назви статті) під іншу назву статті, яка містить уточнюючий зміст (див. Як перемістити статтю), а тоді створити статтю-багатозначність.

Зі статті, яка містить текст багатозначності можна створити окрему статтю, а дані про окремі поняття розмістити як окремі статті.