Вікіпедія:БоГеМА

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вікіпедист фотографує картини в художньому музеї

БоГеМАбібліотеки, галереї, музеї, архіви») — ініціатива, покликана спонукати заклади, що зберігають культурну та історичну спадщину, ділитися своїми ресурсами зі світом і допомагати реалізовувати такі наміри в рамках партнерських проєктів з досвідченими редакторами і редакторками Вікіпедії.

Вікіпедія, так само як бібліотеки, архіви, музеї створена та існує, щоб зберігати та поширювати знання. Вільна енциклопедія має величезний потенціал для представлення колекцій, що зберігають ці установи онлайн. Порядок денний багатьох великих і малих установ, що зберігають культурну спадщину сьогодні включає співпрацю з Вікіпедією у різних формах.

Напрямки співпраці[ред. код]

Контент, яким володіють бібліотеки, архіви, музеї та на який не розповсюджується авторське право, може значно збагатити Вікіпедію. Проєкти можуть бути пов'язані з:

  • оцифруванням друкованих видань для представлення повного тексту у вільній бібліотеці Вікіджерела або використанням їхнього змісту для покращення статей;
  • оцифруванням та наданням у вільний доступ зображень для ілюстрації відповідних статей у Вікіпедії;
  • доповненням статей про видатних митців описами та зображеннями їхніх творів, а також створення окремих статей про ці твори;
  • оцифруванням відео- та аудіоматеріалів чи додаванням до Вікісховища файлів у цифровому форматі, що зображають події сучасного чи минулого, і можуть доповнити статті різної тематики;
  • оцифруванням архівних матеріалів.

Приклади проєктів, реалізованих в Україні[ред. код]

Презентація «Архіви в рамках ініціативи БоГеМА»

#1Lib1Ref (2021)[ред. код]

#1Lib1Ref — це регулярна міжнародна акція, метою якої є залучати бібліотекарів до наповнення Вікіпедії авторитетними джерелами. До ініціативи може долучитися будь-хто.

Із 2021 року створено окремий портал для акції в українській Вікіпедії. У межах раунду із 15 травня до 5 червня 2021 року ГО «Вікімедіа Україна» проводить вебінар для бібліотекарів і всіх охочих, а також готує сертифікати про участь активним учасникам та учасницям.

Співпраця із WIKI бібліотекою у Львові (із 2019)[ред. код]

ГО «Вікімедіа Україна» співпрацює із WIKI бібліотекою — бібліотекою у Львові, що інспірована ідеями Вікіпедії. Було підписано меморандум про співпрацю з цією бібліотекою безпосередньо перед її відкриттям у червні 2019 року; з того часу волонтери провели ряд віківишколів для працівників бібліотеки, і була заснована регулярна подія #ПишуВікіпедію.

Конкурс «ВікіХарківщина» (із 2018)[ред. код]

ВікіХарківщина — це щорічний конкурс статей та фотографій для бібліотек Харківської області; станом на початок 2021 року він проходив тричі починаючи із 2018.

До прикладу, у 2019 році у конкурсі взяло участь 20 бібліотек; вони подали 35 статей та долучилися до завантаження 150 фотографій. У той же час, ВікіХарківщина розвинулася далеко за рамки конкурсу із часовими рамкам. Волонтери Харківської області регулярно підтримують спілкування з місцевими бібліотеками, проводячи низку навчальних заходів для них у Харкові, у різних районах Харківської області та онлайн.

Конкурс «Культурна спадщина та видатні постаті краю» для бібліотек (2018)[ред. код]

У 2018 році ГО «Вікімедіа Україна» провела конкурс «Культурна спадщина та видатні постаті краю», спрямований на бібліотеки.

Кількісні результати
  • 200 нових та покращених біографічних статей
  • 50 нових та покращених статей про пам'ятки культури
  • близько 100 учасників зареєструвались під час конкурсу
  • став стимулом започаткування FB:Бібліотеки та Вікіпедія

Заходи в рамках Тижня Відкритого доступу (2017)[ред. код]

Заходи зі спрямування представників академічної спільноти різних регіонів країни до відповідальної діяльності — поширення перевірених, достовірних енциклопедичних знань, доповнення статей про українських науковців посиланнями на повні тексти їхніх досліджень, доступні в електронних архівах, репозитаріях, журналах відкритого доступу.

Вікімарафон: дописуємо про Відкритий доступ та відкриті видання КНУ.
→ Марафон з додавання посилань на джерела з відкритого доступу до Вікіпедії у НБ НаУКМА. Презентація

Співпраця з НІЕЗ Переяслав (2016)[ред. код]

24—30 вересня у Вікіпедії було ініційовано тематичний тиждень «Переяслав-Хмельницький: місто-музей». Мета — створити та покращити статті на основі матеріалів, наданих Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав». Детальніше на блозі ВМУА.

Бібліотечний WikiDay (2014)[ред. код]

Всеукраїнська акція за ініціативи програми «Бібліоміст»: бібліотекарі знайомилися з сучасною онлайн-енциклопедією Вікіпедія, вчилися редагувати та створювали статті.

Колекція фоноваликів Філарета Колесси (2013)[ред. код]

Докладніше Колекція фоноваликів Філарета Колесси

У 2013 році в Інституті проблем реєстрації інформації НАН України було виконано оцифрування фонографічних воскових валиків академіка Філарета Колесси, на які протягом 1904—1912 років було записано думи, народні пісні, інструментальна музика та низка інших творів кобзарів та лірників. Всього вдалося оцифрувати 56 циліндрів. Проєкт реалізовано завдяки фінансовому ґранту від Фонду Вікімедіа.

Вікімарафон (щорічно)[ред. код]

Культурні установи є традиційно серед ключових учасників Вікімарафону — щорічної акції із створення статей до дня народження україномовного розділу. Наприклад, у 2020 році 26 бібліотек по всій Україні провели подію у межах марафону.

Галерея[ред. код]

Посилання[ред. код]

Закордонні та міжнародні проєкти
Матеріали українських БоГеМА у Вікісховищі
Публікації у блозі ВМУА
Інші ресурси

Контакти[ред. код]

З питаннями та пропозиціями звертайтесь на е-скриньку glamwikimedia.org.ua.