Вікіпедія:Брутальність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Брутальність — тип поведінки, який створює атмосферу ворожості та неповаги. Брутальність є джерелом конфліктів і причиною вікі-стресів.

У Вікіпедії неможливо примусити людей любити, коритися, або навіть поважати один одного, але необхідною умовою плідної командної праці є взаємна ввічливість.

Одним з найпопулярніших визначень ввічливої поведінки, є принцип: «ставитися до інших так, як Вам хотілося б, щоб вони ставилися до Вас».

Але в реальному житті це не завжди спрацьовує, тому що люди можуть мати різне розуміння, яка саме поведінка є прийнятною. Тому треба чітко розуміти, що те, що є цілком нормальним і необразливим для Вас може сприйматися іншими, як брутальність. Та навпаки: те що Ви особисто вважаєте брутальністю, може бути цілком нормальною поведінкою для інших учасників проекту, зважаючи на існуючі культурні та соціальні відмінності.

Брутальність — згубне коло. Тому що люди, які стають жертвами нечемної поведінки інших, як правило, вживають контрзаходи у відповідь, що призводить до ескалації конфлікту та створює реальну загрозу плідній праці у проекті.

Типова проблема[ред. код]

На жаль, редактори Вікіпедії в цілому не особливо шанують один одного. Це безпосередньо впливає на моральний стан членів спільноти Вікіпедії, та, в кінцевому результаті, шкодить написанню якісних статей. Створюється коло брутальності. Конфлікт, що виник навколо однієї статті, поширюється на інші реагування, та до нього залучаються все нові та нові учасники проекту.

Приклади брутальної поведінки:

 • Особисті випади
 • Брехня
 • Псування особистих сторінок учасників проекту
 • Голослівні заклики до блокування або накладення обмежень на опонента
 • Грубість і використання ненормативної лексики
 • Расові, етнічні та релігійні образи
 • Образливий тон у коментарях редагувань, наприклад: «виправив недолугий правопис», «відкинув безглузду нісенітницю»
 • Приниження учасників проекту через їхнє знання мови або вибору конкретних слів при написанні статей
 • Необдумані звинувачення в недоречності тих чи інших дій

Типовий приклад брутального спілкування у Вікіпедії

Один користувач створив нову статтю, а інший, прокоментував його дії:
- «Якщо збираєшся створювати безглузді статті, перевіряй їх хоча б на правопис»
На що перший відреагував:
- «Не лізь не в своє діло»

Такий стиль спілкування між вікіпедистами відлякує нових редакторів і відволікає інших учасників від більш важливих питань, і, як результат, послаблює спільноту Вікіпедії в цілому.

Коли і чому це відбувається?[ред. код]

 • Під час ВП:Війна редагувань, коли вікіпедісти мають різні думки, щодо тексту статті та наполягають на своєму баченні
 • З кількісним ростом спільноти, учасникам проекту стає важче налагоджувати особисту взаємодію. Спільнота перестає зважати на важливість кожного учасника проекту. Репутація уже не відіграє такої ролі, як у невеликій спільноті.
 • Приєднання до проекту користувачів з особливо брутальним стилем спілкування.

У більшості випадків образи вживають у запалі суперечки. Згодом людина, що допустила образливі вислови, шкодує про це. Тому доброю практикою є просте видалення образливих висловлювань постфактум самим користувачем.

В інших випадках, кривдник робить це навмисне, щоб відвернути опонента від конкретного питання та від роботи над статтею. Метою кривдника може бути навіть примусити опонента полишити проект. Іноді кривдник навмисно провокує опонента до порушень ВП:Етикет, що б домагатися його блокування адміністраторами. У таких випадках є набагато менш імовірно, що кривдник буде жалкувати через свої дії та врешті вибачиться.

Чому це погано?[ред. код]

 • Тому що це робить людей незадоволеними та розчарованими у проекті та спонукає до його залишення.
 • Тому що це змушує людей сердитися один на одного, що призводить до неконструктивної або навіть нецивілізованої поведінки та до подальшого збільшення рівня брутальності у проекті.
 • Тому що люди втрачають добру волю тв бажання до конструктивного вирішення поточного та наступних спірних моментів.

Загальні рекомендації[ред. код]

Для учасників проекту[ред. код]

 • Припускайте добрі наміри не сприймайте вислови інших користувачів, як особисту образу. У разі, якщо це Ваш перший конфлікт з даним користувачем, тоді спробуйте ввічливо пояснити йому, що саме Ви вважаєте образливим у його вислові. Можливо він не мав наміру вас ображати, а лише вдалося у знаки різне розуміння допустимої поведінки.
 • Відповідайте на кожен брутальний коментар спокійно та конструктивно.
 • Взагалі не відповідайте. Забудьте про своїх кривдників, встановіть між ними та собою «стіну». Дійте так, ніби кривдник не існує.
 • Сприймайте брутальність у вашому мовному проекті, як даність. Змиріться з тим, що безкультур'я та хамство не можна уникнути. Просто ігноруйте їх прояви щодо себе.
 • Якщо сам учасник проекту відчуває нестерпну потребу бути брутальним, краще що він може зробити, це полишити проект Вікіпедії і знайти застосування своїй брутальності в іншому місці.

Адміністративні дії по запобіганню проявів брутальності у Вікіпедії[ред. код]

 • Запобігання війнам редагувань між окремими користувачами, шляхом обмеження їх можливості на редагування конкретних статей (ВП:Захист сторінок).
 • Примусове припинення з'ясування стосунків між користувачами, шляхом їх тимчасового блокування. Це дасть учасникам суперечки час, щоб заспокоїтися і, як результат, уникнути подальшої ескалації конфлікту.
 • Надання позитивної оцінки поведінці користувачів, які не реагують на брутальність опонентів.
 • Запропонувати користувачам, які практикують брутальність у спілкуванні, добровільно залишити проект.
 • Не залишати поза увагою звернення на ВП:ЗА про будь-які прояви брутальності.
 • Розібратися у суті суперечки і допомогти її учасникам знайти компроміс.
 • Блокувати певним користувачам доступ до статей, редагування яких часто призводить до конфліктних ситуацій.
 • Створити правило, що обмежує використання при спілкуванні між користувачами певних слів. Порушення цього правила буде тягнути за собою накладення тимчасового блокування.
 • Попросити користувачів при спілкуванні використовувати свої справжні імена, хоча це є не обов'язковим у Вікіпедії.
 • Встановити фільтр на електронну пошту кривдника, або фільтрувати повідомлення на основі певних ключових слів.
 • Адміністративне приховування образливих коментарів.

Алгоритм дій[ред. код]

Для жертви[ред. код]

Якщо Ви стали жертвою брутальності тоді:

 1. Зверніться на Сторінку Обговорення (СО) кривдника і спробуйте знайти порозуміння. Наприклад: ввічливо попросіть його не вживати певні вислови або робити образливі порівняння, щодо Вас. Ні в якому разі при цьому не порушуйте ВП:НО та ВП:Е. Якщо це не 1-й випадок брутальної поведінки даного користувача щодо Вас, тоді буде краще цей пункт оминути, інакше це може лише більше розпалити конфлікт.
 2. Якщо порозуміння досягти не вдалося тоді зверніться на ВП:ЗА. Коротко опишіть порушення (що саме Вас образило) та надайте посилання на самі порушення та на пункти правил Вікіпедії, наприклад зі списку: ВП:НО#Образи. Перед тим, як подавати запит, майте на увазі, що адміністраторами буде проведено розслідування причин конфлікту і як результат особисто Ви можете бути визнаним винуватцем у його провокуванні (Наприклад порушення: ВП:ВР) і на Вашу участь у проекті можуть бути накладені адміністративні обмеження.

Для адміністраторів[ред. код]

Брутальна поведінка може виглядати не дуже очевидною та сприйматися користувачами по-різному. Тому адміністраторам краще не вживати адміністративних дій без запитів на ВП:ЗА. Те що для одних користувачів є образливим для інших може бути нормою і сприйматися, як іронія, тому варто до вчинення адміндій дочекатися запиту від жертви. Виключення становить: вживання матюків, погрози фізичної розправи та образи на расовому, національному, релігійному та сексуальному ґрунті, також порушення щодо новачків та заблокованих користувачів, у цьому випадку реакція адміністраторів має бути негайною.

 1. Запити щодо порушень ВП:НО та ВП:Е, мають безумовно розглядатися. Якщо адміністратори не знайшли підтверджень описаних порушень, то цей запит відхиляється, про що повідомляється на ВП:ЗА.
 2. До порушників ВП:НО та ВП:Е застосовується прогресивне блокування:
  • Перше порушення за рік (тобто з часу попереднього порушення минув щонайменше рік) — попередження (в якому варто послатися на пояснення того, що таке особисті образи, чому вони погані та за що може настати блокування).
  • Блокування на 1 день.
  • Три блокування на 3 дні.
  • Фільтр редагувань на обмеження на редагування службових сторінок Вікіпедії та сторінок обговорення інших користувачів на 1 рік.
  • Повне блокування на 3 місяці і перезапуск фільтра на 1 рік.
 3. Адміністратор повинен запитати у кривдника, що стало причиною його брутальної поведінки та провести розслідування. Кривдник має надати чітку відповідь з посиланнями на редагування, які стали причиною конфлікту. Якщо кривдник у своєму поясненні продовжує порушувати ВП:НО та ВП:Е, термін його блокування збільшується і він позбавляється можливості редагування особистої Сторінки Обговорення (СО). Якщо виявиться, що інші сторони конфлікту також порушували правила Вікіпедії, тоді до них також застосовується адміністративний вплив.

Див. також[ред. код]