Вікіпедія:Вибрані статті/Квітень 2007

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
2005 архів: Січень — Лютий — Березень — Квітень — Травень — Червень — Липень — Серпень — Вересень — Жовтень — Листопад — Грудень
2006 архів: Січень — Лютий — Березень — Квітень — Травень — Червень — Липень — Серпень — Вересень — Жовтень — Листопад — Грудень
2007 архів: Січень — Лютий — Березень — Квітень — Травень — Червень — Липень — Серпень — Вересень — Жовтень — Листопад — Грудень

Сьогодні середа, 27 липень, 2016; час 21:23 (UTC)

Це архів вибраних статей що були розміщені на Головній сторінці. Див. Як створити нову вибрану статтю та Голосуйте за нову вибрану статтю.

7 квітня
Конклав 1415 р. (під час Констанцського собору), після закінчення якого вперше була використана формула «Habemus Papam»

Конклав — збори, на яких кардинали-виборщики обирають папу Римського. Процедура відбувається в ізольованому від зовнішнього світу приміщенні. Вибори проводяться закритим голосуванням двічі на день. Для обрання необхідні дві третини голосів плюс один. Приміщення відкривають лише після вибору папи. Про обрання нового понтифіка сповіщають білим димом з димаря над Сикстинською капелою, який піднімається від спалюваних бюлетенів голосування. Такий спосіб вибору папи був розроблений під час Другого Ліонського собору і встановлений папою Григорієм Х в 1274. Сьогодні конклави проводяться в Сикстинській капелі. Припускається, що найперше вони обиралися апостолами і їх найближчими соратниками. Пізніше ця форма виборів змінилася на ту, при якій право обирати єпископа мали священики та громада єпархії, разом з найстаршими єпископами сусідніх (найчастіше залежних сільських) єпархій. Святий Кіпріан Карфагенський писав, що папа Корнелій був обраний «у згоді з установами Бога і Його Церкви, свідченнями майже всього кліру, собором старших за віком єпископів (sacerdotum) і добрими людьми».

Детальніше ...14 квітня
Bilomorkanal ukr.png

Біломорсько-Балтійський канал — штучна водна артерія на півночі Росії, що з'єднує Біле море та Онезьке озеро з можливістю подальшого виходу у Балтійське море у районі Санкт-Петербургу.

Збудований між 1931 та 1933 рр. у рекордно короткий термін, за 1 рік і 9 місяців, руками в'язнів ГУЛАГу.

Офіційно відкритий 2 серпня 1933 року. Першопочаткова назва — «Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна». Більш відомий за скороченням — «Біломорканал». Вважався гордістю першої радянської п'ятирічки (19291932).

За різними даними, під час будівництва померло до 200 тисяч робітників. Російські джерела говорять про 50 тис. загиблих , українські — 100 тис. , а західні — про 200 тис. робітників.


21 квітня
Прісноводний гідроїд — гідра довгостебельчаста (Hydra oligactis)

Кла́с Гідро́їдні — група кнідарій, чий життєвий цикл включає медузу з характеристичною ознакою — велумом, та поліпа, що, на відміну від інших кнідарій, ніколи не має внутрішніх перетинок (септ) та вираженої глотки. Життєвий цикл може не мати стадії поліпу або медузи, але обов'язково включає личинку-планулу. Спосіб життя може бути поодиноким (рід Гідра) або колоніальним (рід Обелія), у більшості видів у поліпових стадій формуються колонії; зустрічаються колонії, в яких інтегровані одночасно і поліпи, і медузи (ряд Сифонофори).

Викопні рештки гідроїдних відомі з докембрію; втім, з огляду на малу кількість твердих скелетних структур ці рештки є досить нечисленними та фрагментарними. Останні дослідження будови медузарної нодули (спеціальна структура на поліпі, що утворює молодих медуз шляхом специфічного брунькування) дали результати, що свідчать про наявність у гідроїдних трьох зародкових листків (тобто гідроїдні є тришаровими).


28 квітня
Brazil administrative.png

Федерати́вна Респу́бліка Брази́лія — держава в Південній Америці, що межує на південному заході з Уругваєм, Аргентиною, Парагваєм і Болівією, на заході з Перу і Колумбією, на півночі з Венесуелою, Гайаною, Суринамом і Французькою Гвіаною, єдиними південноамериканськими країнами, що не мають спільного кордону з нею, є Еквадор і Чилі. На сході Бразилія омивається Атлантичним океаном та володіє кількома архіпелагами: Фернанду-ді-Норонья, Сан-Педру-і-Сан-Паулу, Трінідад і Мартім-Ваз та ін. Площа — 8 511 965 кв. км, столиця — місто Бразиліа. Вважається, що назва країни походить з назви деревини, пау-бразіл, яка експортувалася звідси в колоніальні часи. На території країни домінує тропічний і субтропічний (на півдні) клімат, вона всесвітньо відома різноманітністю своїх фауни і флори.

Бразилія була колонізована Португалією в 1500 році і отримала незалежість в 1822. Республіканська система була встановлена в 1889 році. Сучасна конституція визначає Бразилію як федеративну республіку, що формується з 26 штатів, Федерального округу і 5564 муніципалітетів.

Маючи величезні земельні ресурси та запаси корисних копалин, Бразилія має найсильнішу економіку в Латинській Америці та є одним з головних експортерів сільськогосподарської продукції у світі.

Значний вплив на культуру країни справила Португалія, колонією якої була Бразилія, і через це офіційною і практично єдиною розмовною мовою країни є португальська. За віросповіданням більшість бразильців — католики, що робить Бразилію країною з найбільшим католицьким населенням у світі. Національна збірна з футболу вважається найсильнішою, оскільки є п'ятикратним чемпіоном світу.


2005 архів: Січень — Лютий — Березень — Квітень — Травень — Червень — Липень — Серпень — Вересень — Жовтень — Листопад — Грудень
2006 архів: Січень — Лютий — Березень — Квітень — Травень — Червень — Липень — Серпень — Вересень — Жовтень — Листопад — Грудень
2007 архів: Січень — Лютий — Березень — Квітень — Травень — Червень — Липень — Серпень — Вересень — Жовтень — Листопад — Грудень

Сьогодні середа, 27 липень, 2016; час 21:23 (UTC)

Це архів вибраних статей що були розміщені на Головній сторінці. Див. Як створити нову вибрану статтю та Голосуйте за нову вибрану статтю.