Вікіпедія:Вибрані статті/Червень 2005

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
2004 архів: Січень - Лютий - Березень - Квітень - Травень - Червень - Липень - Серпень - Вересень - Жовтень - Листопад - Грудень
2005 архів: Січень - Лютий - Березень - Квітень - Травень - Червень - Липень - Серпень - Вересень - Жовтень - Листопад - Грудень

Сьогодні вівторок, 26 липень 2016; час 14:16 (UTC)

Це архів Вибраних Статей що були розміщені на Головній сторінці. Див. Як створити нову Вибрану Статтю та Голосуйте за нову вибрану статтю.

1 Червня
Протипожежний рів при видобутку торфу

Торф (від німецького слова Torf) - порода органічного проходження, утворена на протязі тисяч років з неповністю розкладених рослинних залишків (трав, мохів та деревини), які внаслідок високої вологості та поганого доступу повітря піддалися лише частковій мінералізації. Торф містить 50-60% вуглецю, а його максимальна теплота згоряння складає 24 МДж/кг. Вік сучасних торф’яників вимірюється 5–10 тисячами років. Всі торф’яники, зазвичай, дуже заводнені і заболочені, та іноді торф вкритий невеликим шаром ґрунту. Торф є важливим видом пального, а світові запаси торфу оцінюють у близько 267 мільярдів тон. Торф використовують для отримання високопродуктивних ґрунтів, виробництва добрив, стимуляторів росту рослин, ізоляційних та пакувальних матеріалів, активованого вугілля, графіту, тощо.


8 Червня

Історія Нафтогазової промисловості України почалась у 1853 р., після того як у м. Львові в аптеці "Під Золотою Зіркою" на вул. Широкій (суч. вул. Коперніка, 1) магістр фармації Йоган (Ян) Зег з бориславської нафти видобув, застосував та запатентував (02.12.1853 р.) нафтовий дистилят для освітлення в лампах, сконструйованих львівським бляхарем Адамом Братковським. Згодом Яну Зегу разом з магістром фармації Ігнацієм Лукасєвичем вдалося із озокериту виділити парафін для виробництва свічок. Завдяки цим винаходам, Борислав незабаром став найбільшим у Європі центром нафто-озокеритної промисловості. На сьогодні споживання нафти і нафтопродуктів в Україні за останні роки складає близько 12-14 млн. тонн на рік, В Україні діють шість нафтопереробних заводів із загальною потужністю переробки 51 мільйон тонн сирої нафти на рік. Об'єм переробки нафти в Україні 2004 р. склав 21,2 млн. т. Російські вуглеводні склали 87%, україські - 9,6%, казахські - 3,4%. Загальний видобуток природного газу в Україні у 2002 18,8 млрд. кубометрів. Кажливою новиною стало відкриття 4 родовищ природного газу на українському шельфі Чорного та Азовського морів із прогнозованими запасами близько 1 трлн. кубометрів.


15 Червня
Австралійський пелікан

Австралійський пелікан є найбільшим літаючим птахом на цьому континенті. Розмах крил в нього від 2.5 до 3.4 метри; вага від 5 до 6.8 кг; довжина тіла 1.6 – 1.9 метри; довжина дзьоба 40-50 см; нижня щелепа складається з двох тонких та рухливо сочленованих кісток, до яких кріпиться піддзьобовий міхур. Цей шкіряний міхур має об'єм 9-13 літрів. Скелет австралійського пелікана надзвичайно легкий, і складає менш ніж 10% загальної ваги тіла. Австралійський пелікан зустрічається практично на всій території Австралії, Папуа Нової Гвінеї та в західній Індонезії.Австралійський пелікан не здатний на довгостроковий маховий політ, але, завдаючись до паріння, може перебувати в повітрі безперервно більш ніж 24 години, покриваючи при цьому сотні кілометрів. Звичайно австралійські пелікани літають на висоті близько 1000 метрів, але були зареєстровані випадки їхнього підйому до 3000 метрів. Переміщуючись в парінні від одного термального потоку повітря до іншого, пелікани можуть покривати великі відстані з мінімальними зусиллями, розвиваючи швидкість до 56 кілометрів на годину.Найбільшим природним лімітуючим фактором для австралійського пелікана є ступінь забезпеченності придатними для життя водоймами. Найбільшою антропогенною небезпекою для австралійських пеліканів вважаються гачкові знаряддя рибної ловлі. Гачки пошкоджують шкіряний міхур пелікана, що часто призводить до загибелі птаха.


29 Червня
Схема будови кишковопорожнинного

Кишковопорожнинні є найпростішими організмами на тканинному рівні організації; вони еволюційно перші, в кого клітини організовані в справжні тканини. Всі кишковопорожнинні являють структурно являють собою двошарові "пакети". Зовнішній шар клітин, або тканина ектодерма, чи епідерміс, вміщує кнідоцити – жалячі клітини, які є характеристичною ознакою типу. Внутрішня тканина ентодерма, або гастродерміс, вистілає кишкову порожнину, котра у деяких кишковопорожнинних може бути розгороджена септами (як в класі Anthozoa), або розгалужена на кілька каналів, які входять всередину щупальців (як в класі Scyphozoa). Між епідермісом та гастродермісом знаходиться мезоглія, шар желеподібної речовини, яка вміщує розсіяні поодинокі клітини та колагенові волокна. Рот часто, але не обов'язково, оточений щупальцями.


2004 архів: Січень - Лютий - Березень - Квітень - Травень - Червень - Липень - Серпень - Вересень - Жовтень - Листопад - Грудень
2005 архів: Січень - Лютий - Березень - Квітень - Травень - Червень - Липень - Серпень - Вересень - Жовтень - Листопад - Грудень

Сьогодні вівторок, 26 липень 2016; час 14:16 (UTC)

Це архів Вибраних Статей що були розміщені на Головній сторінці. Див. Як створити нову Вибрану Статтю та Голосуйте за нову вибрану статтю.