Вікіпедія:Вибрані статті/Червень 2006

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
2005 архів: Січень - Лютий - Березень - Квітень - Травень - Червень - Липень - Серпень - Вересень - Жовтень - Листопад - Грудень
2006 архів: Січень - Лютий - Березень - Квітень - Травень - Червень - Липень - Серпень - Вересень - Жовтень - Листопад - Грудень

Сьогодні субота, 23 липень 2016; час: 13:08 (UTC)

Це архів вибраних статей що були розміщені на Головній сторінці. Див. Як створити нову вибрану статтю та Голосуйте за нову вибрану статтю.

3 Червня
Приблизне розташування Бермудського трикутника

Бермудський трикутник — це назва, що зазвичай вживається до території площею 4,000,000 квадратних кілометрів і що на карті формує уявний трикутник з вершинами у Бермудських островах, Пуерто-Ріко і південній Флориді (США). Існує інформація про те, що в цих межах за незвичайних обставин зникли декілька суден та літаків. Ще одна зона на протилежному боці планети, "море диявола", поблизу Японії, має схожу репутацію. Цей регіон став ще більш знаменитим завдяки книзі Чарльза Берлиця "Бермудський трикутник", опублікованій у 1974 poці. У цій книжці докладно викладені факти таємничих зникнень літаків і суден, випадок із зникненням групи з 5-ти літаків ВПС США. Книга стала бестселером і спричинила появу багатьох версій що тлумачили ці випадки, серед них - шторми, втручання іншопланетних сил, "короткочасна діра" у просторі, загублена цивілізація Атлантиди, тощо.


10 Червня
AngloZanzibarWar.jpg

Англо-занзібарська війна відбувалася проміж Великобританією і Занзібаром 27 серпня 1896 року. Війна тривала лише 45 хвилин і увійшла до книги рекордів Гіннеса як найкоротша війна в історії. Незважаючи на короткочасність, ця війна видалася досить кривавою подією: британці загубили понад 100 чоловік загиблими і пораненими; з іншої стороні загинуло більш ніж 500 захисників султанського палацу.

25 серпня 1896 року помер занзібарський султан Хамад ібн Тувайні, який охоче співпрацював з британською колоніальною адміністрацією. Відразу після цього його племінник Халід ібн Баргаш, який був найімовірнішим претендентом на престол згідно з місцевою традицією і користувався підтримкою основних політичних сил острова, захопив султанський палац і проголосив себе султаном. Але британці хотіли б бачити на султанському престолі Хамуда ібн Мухаммада, з котрим, як вони мислили, буде легше мати справи. Вони висунули Баргашеві ультиматум, вимагаючи від нього зректися престолу. Ібн Баргаш не погодився і замість того зібрав військо, котре налічувало понад 2800 бійців; до його війська також належала озброєна яхта «Глазго» померлого султана, яка стояла на якорі в гавані. Поки війська Баргаша укріпляли палац, британський флот зібрав у гавані перед палацом п’ять бойових кораблів (три крейсери і два канонерських човна) і висадили десант морських піхотинців, які мали підтримувати лояльне британцям туземне військо численністю 900 бійців під керуванням генерала Ллойда Мет'юса.17 Червня
Ущелина на Замбезі після водоспаду Вікторія

Замбе́зі — четверта за довжиною ріка Африки. Площа її басейну складає 1570 тис. км², що дещо менше, ніж половина басейну Нілу. Ріка довжиною 2574 км починається в Замбії, тече через Анголу і Замбію і удовж кордонів Намібії, Ботсвани, Замбії і Зімбабве до Мозамбіку, де впадає в Індійський океан. Назва «Замбезі» мовою народу тонга означає «Велика ріка».

Найбільш видовищним місцем Замбезі є водоспад Вікторія, один з найвищих водоспадів світу. Також варто згадати водоспади Чавума на кордоні Замбії з Анголою і Нгоньє — поблизу Сіоми в західній Замбії. Лише в п’яти місцях річище Замбезі перетинається мостами: в Чіньюїнджі (пішохідний), Катіма-Муліло, Вікторія-Фолз, Чірунду і Тете, а також по греблі гідроелектростанції Каріба.

На річці збудовані дві великі гідроелектростанції: Каріба на кордоні Замбії і Зімбабве і Каора-Басса в Мозамбіку. Також є декілька менших електростанцій на водоспаді Вікторія.

Внаслідок численних водоспадів, мілин, порогів і перекатів ріка судноплавна лише на окремих не дуже довгих ділянках своєї течії, і не має великого транспортного значення.


24 Червня

Футбольна війна (англ. Soccer War, ісп. Guerra de Fútbol) — короткочасний військовий конфлікт між Сальвадором і Гондурасом, який тривав 6 днів (з 14 по 20 липня 1969 року). Світова преса тих часів надавала спрощеного погляду на її причини, повідомляючи, що війна начебто спалахнула внаслідок футбольного матчу відбіркового етапу Чемпіонату світу з футболу, який Гондурас програв Сальвадору, що і дало війні її назву.

Незважаючи на нетривалість, конфлікт коштував сторонам досить дорого; спільні людські втрати склали понад 2000 осіб. Війна поховала регіональний інтеграційний проект Центральноамериканського Спільного Ринку.


2005 архів: Січень - Лютий - Березень - Квітень - Травень - Червень - Липень - Серпень - Вересень - Жовтень - Листопад - Грудень
2006 архів: Січень - Лютий - Березень - Квітень - Травень - Червень - Липень - Серпень - Вересень - Жовтень - Листопад - Грудень

Сьогодні субота, 23 липень 2016; час: 13:08 (UTC)

Це архів вибраних статей що були розміщені на Головній сторінці. Див. Як створити нову вибрану статтю та Голосуйте за нову вибрану статтю.