Вікіпедія:Вікіпедія для школи/Захист України
історія України • всесвітня історія • географія • екологія • зарубіжна література • українська література • українська мова • інформатика • технології STEM • математика • фізика • хімія • біологія • мистецтво • громадянська освіта • здоров'я, безпека та добробут • фізична культура • технології (трудове навчання) • захист України • астрономія • педагогіка та психологія (спецномінація)
На цій сторінці наведено список статей, пропонованих до створення або покращення у межах категорії конкурсу «Вікіпедія для школи». Зверніть увагу, що у конкурсі 2024—2025 року беруть участь лише ті статті, які є у конкурсних списках. Якщо ви помітили прогалини у списках та бажаєте створити або покращити статтю, якої немає у списку, то напишіть організаторам конкурсу за адресою: shkolawikimedia.org.ua
Список складено за Модельною навчальною програмою «Захист України. Інтегрований курс» 10-11 клас. Автори й авторки:Ігор Борохович, Анна Коваленко, Ірина Когут, Оксен Лісовий, Вікторія Сісецька, Євген Семенів, Ігор Сердюк, Інна Совсун, Валерій Хмельницький, Олена Шиян та члени робочої групи МОН (Наказ МОН №300 від 08.03.2024)
Деякі статі мають рекомендацію до покращення, але це не остаточне рішення. Ви можете редагувати їх на свій розсуд. Статті без рекомендацій щодо редагування, також потребують покращення. Також для покращення наочності доречно додавання фотоматеріалів та схем
Зверніть увагу: при перекладі статей з інших мовних розділів Вікіпедії їх потрібно ретельно вичитувати. Невичитані машинні переклади суворо заборонені правилами конкурсу, організатори залишають за собою право дискваліфіковувати з конкурсу їх авторів. Також суворо заборонене дослівне копіювання інформації із зовнішніх джерел — це є порушенням авторського права. |
Основи національної безпеки та оборони України
[ред. код]Зміст теми: Взаємодія між громадянами і державою у захисті країни. Обов'язки громадян та громадянок перед державою. Конституційні обов’язки. Військовий обов’язок. Основні положення міжнародного гуманітарного права. Територіальна цілісність держави. Національний спротив. Сектор безпеки та оборони (завдання та структура). Оборонний бюджет України. Роль НАТО. Стратегічні партнери України у сфері безпеки. Коаліція демократичних держав у протистоянні авторитаризму. Волонтерський рух як складова підвищення спроможності сил оборони. Способи реалізувати свій талант в обороні України. Адаптація суспільства до потреб військовослужбовців і військовослужбовиць та ветеранів і ветеранок війни, зокрема осіб з інвалідністю внаслідок війни
|
|
Основи управління та планування
[ред. код]Зміст теми: Склад, структура, завдання Сил оборони. Структура, призначення та бойові можливості військових підрозділів.Військові звання, знаки розрізнення (родів, видів військ), ролі під час планування та втілення військових дій. Підходи до військового управління та планування. Військове лідерство. Невизначений контекст війни.
- Сили оборони України (додати склад, структура, завдання)
- Організаційно-штатна структура військового формування
- Підрозділ (додати: структура, призначення та бойові можливості )
- Військове формування
- Військові звання
- знаки розрізнення (родів, видів військ), ролі під час планування та втілення військових дій
- Оборонне планування в Україні
- Військове управління (додати інформацію про Україну)
- Військове лідерство
- Управління військами
- Заборонені засоби і методи ведення війни
Озброєння та військова техніка. Стрілецька підготовка
[ред. код]Зміст теми: Озброєння та військова техніка (призначення, види та типи озброєння). Класифікація та будова вогнепальної зброї.Стрілецька справа.Заходи безпеки при поводженні зі зброєю.Способи носіння зброї.Порядок зберігання зброї та боєприпасів.Індивідуальні бойові навички поводження зі стрілецькою зброєю.Призначення, загальна будова і класифікація гранат різних типів. Заходи безпеки під час поводження з гранатами. Бойовий стрес та психологія екстремальних ситуацій
- Озброєння (додати призначення, види та типи озброєння, джерела, фото)
- Військова техніка (додати інформацію)
- Вогнепальна зброя (додати інформацію)
- Стрілецька зброя (додати інформацію)
- Стрільба із стрілецької зброї
- зброя особистого захисту
- Навчально-тренувальні засоби стрільби
- Заходи безпеки при поводженні зі зброєю
- Способи носіння зброї
- Ручна граната ( додати загальну будову, заходи безпеки під час поводження з гранатами)
- Бойовий стрес (додати інформацію)
Орієнтування на місцевості та інженерна фортифікація
[ред. код]Зміст теми: Орієнтування на місцевості. (Місцевість та її елементи. Основні види місцевості та їх тактичні властивості). Орієнтири. Азимути та дирекційні кути. Способи визначення відстаней на місцевості та висоти місцевих предметів. Геопросторова інформація: паперові топографічні карти, електронні карти, аерознімки. Інформація з топографічних карт. Умовні знаки топографічних карт. Спосіб горизонталей як основний спосіб зображення рельєфу на топографічних картах. Система прямокутних та географічних координат. Орієнтування на місцевості за допомогою навігаційних приладів. Картографічна інформація в режимі офлайн. Картографічні додатки для смартфонів і їхні можливості, використання gps-навігації.
Інженерна фортифікація. Інженерне облаштування та маскування позицій. Невибухові інженерні загородження, їх класифікація та побудова. Класифікація, характеристика та будова вибухових засобів та можливі місця їх встановлення. Призначення, тактико- технічні характеристики, загальна будова, принцип дії протипіхотних і протитанкових мін та убезпечення від них. Демаскуючі ознаки встановлених вибухових засобів. Дії під час виявлення. Правила поводження на замінованій ділянці місцевості. Військові професії. Особливості інженерних спеціальностей.
Домедична допомога в умовах бою
[ред. код]Зміст теми: Ознайомлення з протоколами ТССС. Склад аптечки для першої медичної допомоги. Правила поводження при трьох фазах ТССС. Переміщення пораненого із зони прямої загрози. Надання допомоги на етапі тактичних умов. Алгоритм MARCH. Ознаки критичної кровотечі. Способи її зупинки за допомогою тампонування та турнікетів.Ознайомлення з роботою турнікетів. Правила накладання турнікетів.Правила тампонування поранення.Контроль прохідності дихальних шляхів. Огляд постраждалого, перевірка стану свідомості та попередження гіпотермії. Військові професії (бойові медики)
Цивільне населення в кризових умовах
[ред. код]Зміст теми: Надзвичайні ситуації (причини виникнення, класифікація, ознаки). Воєнний стан. Поведінка в умовах наближення бойових дій. Евакуація цивільного населення в умовах наближення бойових дій, із зони бойових дій. Порядок дій під час стрілецького обстрілу, авіаційного та ракетного нальоту, та артилерійського обстрілу. Формування та зміцнення психологічної стійкості. Попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів. Властивості та ознаки застосування ядерної зброї, хімічної атаки і бойових біологічних речовин. Захисні властивості споруд, техніки та місцевості. Засоби захисту. Види терористичних актів та способи дій терористів. Порядок дій під час терористичних актів. Психологічна стійкість та саморегуляція під час надзвичайних ситуацій. Стресові реакції. Прийоми саморегуляції. Само- та взаємодопомога при панічному нападі, тривозі, істериці, ступорі, апатії, проявах гніву, злості, агресії. Основи та принципи виживання. Матеріальна, фізична та психологічна підготовка до перебування в екстремальних умовах. Забезпечення життєдіяльності в екстремальних умовах. Тривожний наплічник. Одяг та засоби для перебування в екстремальних умовах в різних кліматичних умовах. Вибір місця та обладнання укриттів. Створення і підтримання життєзабезпечення (вогонь, вода, харчування, ліки).
Планую майбутнє: особиста роль в обороні України
[ред. код]Зміст теми: Захист України як усвідомлений вибір. Воля. Гідність. Самобутність. Свобода - суспільно-державні цінності. Роль громадянського суспільства у формуванні обороноздатності і національної єдності. Громадський активізм в умовах воєнного часу. Волонтерський рух. Способи реалізувати свій талант в обороні України. Адаптація суспільства до потреб військовослужбовців і військовослужбовиць та ветеранів і ветеранок війни, зокрема осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Захист України як усвідомлений вибір