Вікіпедія:Голі посилання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Голі URL-посилання — це посилання, які використовуються як посилання на джерела інформації у статті без супровідної інформації про сторінку, на яку веде посилання. Іншими словами, це лише текст із рядка URL-адреси вашого браузера, скопійований та вставлений у текст Вікі між тегами <ref> </ref> або просто поданий як зовнішнє посилання без назви, автора, дати та іншої інформації, необхідної для бібліографічного цитування та яка корисна для пошуку джерела в ситуації, коли посилання стає мертвим[en].

Що таке голі посилання?

[ред. код]

Голими є URL-посилання без будь-якої інформації про джерело, яку можна використати для виправлення загниття посилань. Нижче наведені приклади посилань, які можуть стати мертвими:

Посилання не буде голим, якщо використати шаблон {{cite web}}, наприклад

{{cite web|title=Answer ID 14083: D2X Firmware update 2.0.0 — Windows|publisher=Nikon USA Inc|accessdate=2009-05-09|work=Find Answers|date=2008|url=http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/14083}} буде виглядати як

Answer ID 14083: D2X Firmware update 2.0.0 — Windows. Find Answers. Nikon USA Inc. 2008. Процитовано 9 травня 2009.

Також дане посилання можна записати вручну, без використання шаблону:

[http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/14083 Answer ID 14083: D2X Firmware update 2.0.0 — Windows]. ''Find Answers''. Nikon USA Inc. 2008. Retrieved 2009-05-09. і воно буде виглядати так само

Answer ID 14083: D2X Firmware update 2.0.0 — Windows. Find Answers. Nikon USA Inc. 2008. Процитовано 2009-05-09.

Що не так з голими посиланнями?

[ред. код]

Голі URL-посилання з часом можуть «загнивати». Корисність голого URL повністю залежить від того, чи цільовий сайт збереже вибрану структуру посилання (робити цього він не зобов’язаний). Якщо з часом сайт змінює свою структуру, то посилання, використане у Вікіпедії, стає недоступним (у таких випадках рекомендується використовувати шаблон {{Недоступне посилання}}).

Нижче наведені URL-посилання від англ. International Herald Tribune, які «згнили» (перестали працювати) після реструктуризації сайту:

Посилання, яке має повний бібліографічний опис, містить інформацію про автора, назву, видавця, публікацію та дату твору. Отже, якщо адреса вебсайту зміниться, додаткова інформація може допомогти у пошуку нового місцезнаходження матеріалу. Якщо джерело більше недоступне в Інтернеті, то додаткова інформація може допомогти відстежити джерело у друкованому вигляді, архівах мікрофішів, колекціях статей/паперів, опублікованих як книги тощо.

Повне цитування першої статті International Herald Tribune із використанням шаблону {{cite news}} виглядає так:

Зауважте, що з повною інформацією, що з’явилася у цитаті до того, як URL-посилання загинуло, можна було отримати статтю IHT через Web.Archive.org (що ми зробили тут, додавши заархівоване посилання), а також за допомогою LexisNexis[en], HighBeam Research[en] та інших (навіть якщо власна вебсторінка IHT більше не активна).

Друга проблема з голими URL-посиланнями полягає у тому, що якщо не використовується текст для читання, то їх важко прочитати і вони можуть вплинути на відображення сторінки. Наприклад, це голе посилання без читабельного тексту спричиняє розширення сторінки:

Цю проблему можна вирішити, використавши форму вікірозмітки: [http://www.дуже-дуже-довгий-URL.com текст, що можна прочитати]. Зверніть увагу на пробіл, що відокремлює URL-посилання від назви посилання.

Як запобігти мертвих посилань?

[ред. код]

При створенні або доповненні статті, будь ласка, не використовуйте голі посилання, доповнюйте їх заголовком, автором, датою, видавцем, тощо. Це можна зробити за допомогою шаблонів {{Книга}}, {{Cite web}}, {{Публікація}}, {{Стаття}}.

Якщо ви зіткнулися зі статтею з багатьма голими URL-посиланнями, ви можете допомогти одним із трьох способів:

  • Позначте статтю у верхній частині сторінки шаблоном {{Доповнити голі посилання}}. Тут відображається заголовок із проханням замінити голі посилання на повноцінні джерела-примітки, що приверне увагу інших вікіпедистів. Шаблон автоматично помістить статтю в категорію К:Усі статті, у яких потрібно виправити голі посилання (312).
  • Корисніше було самостійно доповнити голі URL необхідною інформацією, або використати бібліографічні шаблони.

Див. також

[ред. код]