Вікіпедія:Десять маловідомих речей про Вікіпедію

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Десять фактів про Вікіпедію — це опис деяких її особливостей. Він написаний для тих людей, які поки не мають чіткого уявлення про проєкт — скажімо, журналістів, нових учасників і нових читачів. Ці факти не здивують досвідчених користувачів, але, сподіваємося, допоможуть іншим зрозуміти принципи нашої роботи.

 1. Ми не продаємося.
  Вікіпедія — некомерційний проєкт, підтримуваний «Фондом Вікімедіа». Ми існуємо на ґранти та пожертвування, і наша мета — дати вільне знання кожній людині на планеті.
 2. Кожен може використовувати нашу роботу, за умови дотримання деяких умов.
  Вікіпедія працює за принципом «вільного змісту», як Linux — за принципом «вільного програмного забезпечення». Усі матеріали, створені нашими користувачами, вільні для копіювання, зміни та розповсюдження. Єдине, що ми вимагаємо — збереження цього принципу при використанні матеріалів Вікіпедії.
 3. Ми розмовляємо й банюмасанською…
  …а також понад 280 іншими мовами. На 130 з них написано понад 10 000 статей. Статті кожною мовою зазвичай розвиваються незалежно від статей на ту ж тему іншими мовами, хоча трапляються й переклади. У багатьох країнах Вікіпедія входить до десятки найпопулярніших сайтів.
 4. Насправді ви не можете змінити що-небудь у Вікіпедії…
  …ви можете лише додати щось до неї. Вікіпедія — це база даних, влаштована таким чином, щоб зберігати інформацію так довго, наскільки це можливо. Стаття, яку ви читаєте сьогодні — це лише поточна версія. Ми зберігаємо усі зроблені учасниками зміни. Це дозволяє порівнювати різні версії чи, за необхідності, відновлювати попередні. Читач завжди може дати посилання на одну з версій статті, використавши «Постійне посилання» в нижній частині лівого меню.
 5. Ми слідкуємо за якістю своєї роботи.
  У Вікіпедії існує складна система правил і контролю якості. Редактори можуть відслідковувати зміни, перевіряти історію змін, зроблених конкретним автором, повідомляти про акти вандалізму, обговорювати статті з іншими учасниками тощо. Якщо стаття не відповідає вимогам, вона може бути дороблена чи вилучена. Найкращі статті отримують особливий статус. Ми слідкуємо за порядком і вигадуємо нові способи підтримувати його.
 6. Ми не очікуємо, що ви довірятимете нам.
  Для такого постійно змінюваного проєкту як Вікіпедія природньо, що одні статті мають високу якість, а інші — повне сміття. Ми добре знаємо про це та працюємо над збереженням якості, наскільки це можливо. Тим не менш, Вікіпедія — це енциклопедія, й у ній діють усі відповідні обмеження. Це не першоджерело. Також, деякі статті можуть містити помилки, тому не використовуйте Вікіпедію, щоб приймати важливі рішення. І головне - кожне джерело інформації має деяку долю брехні. Кожне.
 7. Ми не самі.
  Вікіпедія — частина зростального руху за вільне знання. В управлінні «Фонду Вікімедіа», крім самої Вікіпедії, знаходяться вісім споріднених проєктів, а саме такі серйозні проєкти, як Вікісловник (орфографічний і тлумачний словник усіх людських мов), Вікітека (бібліотека), ВікіСховище (збірник медіафайлів), Вікіновини (новинний ресурс), та такі неенциклопедичні та несуттєві проєкти (які чомусь не відділили від серйозних), як Вікіпідручник (збірник підручників і порад), Віківерситет (інтерактивний освітній ресурс), Вікіцитати (колекція цитат) та Віківиди (нікому не потрібний каталог добре урізаних статей із Вікіпедії щодо біологічних видів). Усі ці проєкти, як і Вікіпедія, вільні для використання та редагування.
 8. Ми лише збирачі.
  Статті у Вікіпедії не підписані, а учасники працюють на добровільних засадах. Ми вимагаємо, щоб на джерела інформації надавалися посилання. Також не допускається публікація результатів оригінальних досліджень автора. Усі автори мають підтримувати нейтральний погляд. Джерела інформації повинні бути авторитетними.
 9. Вікіпедія — не диктатура і не якась інша політична система.
  «Фонд Вікімедіа» керується Радою повірених. Фонд і Рада не займаються редагуваннями Вікі-проєктів. Вікіпедія прозора та відкрита; розбіжності обговорюються відкрито і навіть описуюються у Вікіпедії, якщо вони набудуть достатньої значущості.
 10. Це надовго.
  Ми хочемо, щоб Вікіпедія існувала ще принаймні сто років, якщо вона не перетвориться у щось іще більш значуще. Усе у Вікіпедії спрямовано на досягнення цієї мети: ліцензування змісту, організація й управління, міжнародність, способи залучення коштів, використання вільного програмного забезпечення, а також постійне бажання досягати мети. Уявіть собі світ, у якому кожна людина могла б здобувати знання та ділитися ними. Це наша мета — і нам потрібна ваша допомога.

Див. також[ред. код]