Вікіпедія:Закон № 721-VII

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Спільнота української Вікіпедії висловлює свій рішучий протест проти прийнятого Верховною Радою і підписаного президентом Закону № 721-VII «Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян», який, в разі його впровадження, може серйозно пошкодити свободі та відкритості інтернету, в тому числі Вікіпедії.

Спільнота оголошує про встановлення банера на знак протесту та оголошує про щоденний 30-хвилинний страйк з 16:00 до 16:30 за Київським часом україномовного розділу Вікіпедії, починаючи з вівторка 21 січня 2014 року, під час якого сторінки не будуть доступні для читачів з усього світу, щодня. Спільнота вважає вкрай небезпечними положення цього закону, що дозволяє блокувати веб-ресурси, які займаються поширенням екстремістської інформації та про покарання за наклеп, під що можна підвести будь-який матеріал, що має антиурядове спрямування та його джерелом не є офіційні сайти органів влади України. Вікіпедія дотримується норм нейтральності, неупередженості та безсторонності, вона є поза політикою, не підтримує жодну партію чи ідеологію, а лише ідеї вільного накопичення, поширення та використання знань. Спільнота української Вікіпедії не виключає часткового блокування статей україномовного розділу вільної енциклопедії Вікіпедії. Велику загрозу несе зменшення джерельної бази для статей, зокрема, публікацій на веб-ресурсах, що вважається інформаційними та є авторитетними джерелами для Вікіпедії, адже в такому разі неможливо забезпечити висвітлення кількох точок зору, що є обов'язковим для суперечливих понять, а також фактів, пов'язаних з біографіями людей, особливо тих, що нині живуть. Також можливим є переслідування редакторів та адміністраторів Вікіпедії за розміщення контенту, що може суперечити положенням закону, з одного боку, та повністю відповідає політикам, правилам та настановам Вікіпедії, з другого.

Нагадаємо, що спільноти різних мовних розділів Вікіпедії у випадках, коли існувала загроза для функціонування онлайн-енциклодпеїі Вікіпедії або для її користувачів, вдавалася до різного роду акцій протесту, спрямованих проти цих загроз. Так, 4 жовтня 2011 року італійська Вікіпедія оголосила страйк проти спроби італійського парламенту ухвалити законопроєкт «DDL intercettazioni», який містив норму щодо зобов'язання інтернет-сайтів видаляти інформацію, яка на думку тієї чи тієї особи не відповідає дійсності. 18 січня 2012 року до подібної акції вдалися редактори англомовного розділу Вікіпедії проти прийняття Палатою представників США «Stop Online Piracy Act» (SOPA; Закон «Про боротьбу з інтернет-піратством») та Сенатом США «PROTECT IP Act» (PIPA; Закон «Про запобігання реальним інтернет-загрозам для творчості та крадіжки інтелектуальної власності»), якими пропонувалося закривати сайти зі змістом, який порушує авторські права правовласників або поширює інформацію без їх згоди, та притягати до кримінальної відповідальності власників таких сайтів. 10 липня 2012 року страйк оголосила російська Вікіпедія проти законопроєкту № 89417-6, яким пропонувалося внести зміни до Федерального Закону «Про Інформацію» та створити список заборонених сайтів та ІР-адрес з подальшою їх фільтрацією. Однак закон таки ухвалили наступного дня. 1 жовтня 2012 року спільнота української Вікіпедії оголошувала про вивішування банера проти «Закону про наклеп», яким передбачалось повернення кримінальної відповідальності за наклеп, але згодом цей законопроєкт було відкликано.

Положення закону

Закон № 721-VII «Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян» (проєкт № 3879[1]) (також відомий як закон КолесніченкаОлійника[2][3][4]).

Документ запроваджує нові статті про екстремістську діяльність та наклеп, які поширюються зокрема і через інтернет, та запроваджує покарання за це. Виготовлення та розповсюдження екстремістських матеріалів у ЗМІ чи інтернеті відтепер каратиметься штрафом у розмірі до майже 14 тисяч гривень або обмеженням волі чи ув'язненням на строк до трьох років. За поширення недостовірних відомостей, що ганьблять честь і гідність особи, передбачений штраф у розмірі до 850 гривень. За наклеп, який прозвучав у засобах масової інформації, передбачений штраф у розмірі понад п'ять тисяч гривень. За наклеп зі звинуваченням у вчиненні тяжкого злочину можна отримати громадські роботи або до 2 років обмеження волі.

Думки експертів

Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» висловила глибоку тривогу після прийняття українським парламентом пакету з «драконівських змін до законів, які копіюють деякі з найбільш репресивних положень російського законодавства».

Поява поняття „наклеп“ у Кримінальному кодексі для України являє собою повернення на тринадцять років тому. Це йде врозріз із нинішніми глобальними тенденціями, а сама країна явно порушує міжнародні конвенції, які вона ратифікувала, починаючи з Європейської конвенції про захист прав людини і Міжнародного пакту про громадянські і політичні права

У Кримінальний кодекс України, прийнятий 2001 року, не було включено статтю про наклеп. У жовтні 2012 року була спроба повернути цю статтю, але після численних протестів із боку громадянського суспільства та міжнародної спільноти, в тому числі й української Вікіпедії, цей законопроєкт було скасовано.

Небезпеки, пов'язані із законом № 721-VII

Вільна енциклопедія

Вікіпедія є вільною енциклопедією, яку може редагувати кожна людина, яка має доступ до мережі Інтернет. У Вікіпедію може бути додана будь-яка інформація, що відповідає критеріям значимості, неупередженості, не є оригінальним дослідженням та має посилання на авторитетні джерела, в яких вона була до цього часу опублікована.

Нейтральна точка зору

Вікіпедія функціонує на засадах, викладених у 5-ти основах Вікіпедії. Зокрема, Вікіпедія дотримується нейтральної точки зору, тобто прагне до того, щоб у статтях не переважала окрема точка зору. Вікіпедія базується на принципах неупередженості та безсторонності, а в разі потреби представляє різні точки зору на предмет статті, підтверджуючи кожну з них посиланнями на авторитетні джерела.

Авторитетні джерела

Важливим елементом у Вікіпедії є посилання на вторинні авторитетні джерела. При цьому у Вікіпедії може бути використано широке коло джерел, як друкованих, так і електронних. Перевага віддається тим джерелам, які можуть об'єктивно подати інформацію про особу: наприклад, для неупередженого розкриття досягнень людини використовуються не офіційні джерела, а незалежні оцінки. Серед інших, у Вікіпедії використовуються статті з засобів масової інформації, в тому числі й журналістські розслідування, в яких так чи так можуть зачіпатися інтереси певного кола осіб.

Біографії живих людей

Окремо у Вікіпедії дотримуються поваги до осіб, що нині живуть. Це правило регламентується особливою Резолюцією Фонду Вікімедіа, яка обов'язкова для всіх користувачів Вікіпедії. Зокрема, у цій резолюції йдеться, що слід поважати людську гідність та особисте життя, особливо в статтях ефемерного або маргінального інтересу. Крім того, статті про осіб, що нині живуть мають бути особливо нейтральними, точними, вся інформація має бути верифікована, інформація, щодо якої можуть виникнути сумніви та може бути оскаржена, має бути додатково підтверджена надійними джерелами за допомогою виносок.

Після набрання Законом чинності існує можливість, що користувачі Вікіпедії уникатимуть редагування та створення статей про живих осіб, побоюючись кримінальної відповідальності через наклеп, або відтворюватимуть лише офіційну інформацію, яка не відповідає вимогам нейтральної точки зору. Це може створити ситуацію, коли існуватимуть тисячі статей про людей з неактуальною або упередженою інформацією, що негативно відіб'ється на розвитку україномовного розділу Вікіпедії.

Вікіпедія є поза політикою

Зважаючи на те, що Вікіпедія дотримується норм нейтральності, неупередженості та безсторонності, вона є поза політикою, не підтримує жодну партію чи ідеологію, окрім ідеї вільного накопичення, поширення та використання знань.

Проте, 4 жовтня 2011 року італійська Вікіпедія оголосила страйк проти спроби італійського парламенту ухвалити законопроєкт «DDL intercettazioni», який містив норму щодо зобов'язання інтернет-сайтів видаляти інформацію, яка на думку тієї чи тієї особи не відповідає дійсності. 18 січня 2012 року до подібної акції вдалися редактори англомовного розділу Вікіпедії проти прийняття Палатою представників США «Stop Online Piracy Act» (SOPA; Закон «Про боротьбу з інтернет-піратством») i та Сенатом США «PROTECT IP Act» (PIPA; Закон «Про запобігання реальним інтернет-загрозам для творчості та крадіжки інтелектуальної власності»), якими пропонувалося закривати сайти зі змістом, який порушує авторські права правовласників або поширює інформацію без їх згоди, та притягати до кримінальної відповідальності власників таких сайтів. 10 липня 2012 року страйк оголосила російська Вікіпедія проти законопроєкту № 89417-6, яким пропонувалося внести зміни до Федерального Закону «Про Інформацію» та створити список заборонених сайтів та ІР-адрес з подальшою їх фільтрацією. Однак закон таки ухвалили наступного дня.

Як показує досвід цих розділів Вікіпедії, у випадках, коли існує загроза для функціонування Вікіпедії або для її користувачів, спільнота Вікіпедії може вдатися до різного роду акцій як протест, спрямований проти цих загроз.

Примітки

Посилання