Вікіпедія:Зовнішні посилання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У статтях Вікіпедії можуть міститися зовнішні посилання (вебсторінки), які зазвичай не розміщуються в тілі статті. Вони повинні відповідати певним обмеженням форматування.

До деяких прийнятних посилань належать ті, що містять подальше дослідження, яке детальніше розкриває тему і яку не можна додати до статті з таких причин як авторське право чи надлишок подробиць, або інший значимий, відповідний вміст, який не підходить для включення до статті з причин, не пов'язаних із його деталізацією.

Деякі зовнішні посилання вітаються (див. § На що зазвичай можна посилатися), але призначенням Вікіпедії не є включати довгий або всеосяжний список зовнішніх посилань, пов'язаних із кожною темою. На жодну сторінку не слід посилатися зі статті Вікіпедії, якщо це включення не є виправданим згідно з цією настановою та здоровим глуздом[en]. Тягар забезпечення цього виправдання лежить на людині, яка хоче включити зовнішнє посилання.

Крім видів посилань, перелічених в § Обмеження на посилання, ця настанова зі зовнішніх посилань не застосовується до посилань на надійні джерела всередині тіла статті.

Якщо вебсайт або сторінка, на яку ви хочете послатися, містить інформацію, яка ще не є частиною статті, розгляньте її використання як джерела для статті та процитуйте його. Настанови з пошуку джерел, які містять зовнішні посилання, що використовуються як цитати, обговорювалися у Вікіпедія:Авторитетні джерела та Вікіпедія:Посилання на джерела.

Важливі моменти для запам'ятовування

[ред. код]
 1. Настанова незастосовна до вбудованих цитат[en] або загальних посилань на джерела, які повинні бути в розділі «Примітки»/«Зауваги»/«Нотатки». Це особливо включає посилання на електронну комерцію чи інші комерційні продажі, які заборонено в Посиланнях, але дозволено у виносних цитатах[1]
 2. За рідкісними винятками, зовнішні посилання не слід використовувати в тілі статті[2]. Натомість, включайте належні зовнішні посилання до розділу «Посилання» наприкінці статті й у відповідне місце в картці, якщо застосовно.
 3. Посилання в розділі «Посилання» слід тримати до мінімуму. Нестача чи мала кількість зовнішніх посилань не є причиною додавати їх.
 4. У розділі «Посилання» намагайтеся уникати окремих посилань на багато сторінок того самого вебсайту, забезпечуючи портал до цього вебсайту; натомість, намагайтеся шукати належну сторінку на сайті.
 5. Настанова не застосовна до посилань на неукраїномовні статті Вікіпедії; вони за замовчуванням з'являються в бічній панелі й або отримуються з Вікіданих, або можуть додаватися до вікітексту сторінки після Посилань.

Обмеження на посилання

[ред. код]

Згідно з правилами[en] технічним дописувачам обмежено посилатися на наступні сайти, без винятку:

 1. Посилання де розміщують контент що порушує Авторське право: на матеріали, що порушують авторські права інших, згідно з правами й обов'язками учасників, не слід посилатися, ні в розділі посилань, ані в цитатах. Зовнішні посилання на вебсайти, які показують роботи, захищені авторським правом, прийнятні доти, доки вебсайт явно керується, підтримується чи належить власникові авторських прав; має ліцензію на роботу від власника; чи використовує роботу у спосіб, сумісний зі сумлінним використанням. Свідоме скерування інших до матеріалів, які порушують авторські права, може вважатися недбалим порушенням авторських прав[en][3]. Якщо є підстави вірити, що вебсайт має копію роботи у порушення авторського права на неї, не посилайтеся на нього. Посилання на сторінку, яка незаконно поширює роботу когось іншого, кидає погане світло на Вікіпедію та її дописувачів. Це особливо актуально при посиланні на такі сайти, як Scribd, WikiLeaks або YouTube, де слід дотримуватися належної обережності для уникнення посилань на матеріали, які порушують авторські права.
 2. Посилання на сайти, що входять у MediaWiki:ЧорнийСписокСпаму: сайти, що входять до Вікіпедійного чи Міжвікіпедійного чорного спам-списку та відсутні в Білому списку. Збереження редагувань із такими посиланнями автоматично блокується.
 3. Посилання на сайти, що масово поширюють фейки на та використовуються для дезінформації та маніпулювання громадською думкою: сайти, що входять до чорного списку Ненадійних джерел та відсутні в Білому списку. Збереження редагувань із такими посиланнями автоматично блокується.

На що посилатися

[ред. код]

При додаванні зовнішнього посилання слід враховувати кілька речей.

 • Чи доступний вміст сайту читачеві?
 • Чи є вміст доречним у контексті статті (корисним, зі смаком, інформативним, фактичним, тощо)?
 • Чи функціонує посилання та, ймовірно, залишиться таким?

Кожне посилання слід розглядати по суті, використовуючи наступні настанови. Зі зростанням кількості зовнішніх посилань у статті оцінювання має бути суворішим. У разі сумнівів щодо доцільності додавання нових посилань робіть пропозицію на сторінці обговорення статті й обговорюйте з іншими дописувачами.

На що зазвичай можна посилатися

[ред. код]
 1. Вікіпедійні статті про будь-яку організацію, особу, вебсайт або іншу сутність повинні посилатися на офіційний сайт предмету за наявності. Див. § Офіційні посилання.
 2. Стаття про книгу, музичні партитури чи будь-які інші носії повинні посилатися на сайт, який розміщує законно поширювану копію роботи доти, доки не застосовується жоден із критеріїв § Обмеження на посилання і § Посилання, які зазвичай слід уникати.
 3. Сайти з нейтральним і точним матеріалом, який відповідає енциклопедичному розумінню предмету, але не може бути інтегрований до Вікіпедійної статті через проблеми з авторським правом[4], велику кількість подробиць (як-от професійна статистика спортсмена, кіно- чи телевізійні титри, стенограми інтерв'ю чи онлайнові текстові книги) або з інших причин.

Посилання до розгляду

[ред. код]
 1. Рекомендацію вважати професійні відгуки зовнішніми посиланнями в англійській Вікіпедії було відхилено (див. «Професійні відгуки» в архіві сторінки обговорення). Натомість відгуки повинні використовуватися як джерела в розділі «Критика».
 2. Дуже великі сторінки на кшталт сторінок із насиченими медіафайлами слід розглядати на індивідуальній основі. Багато хто у світі користується Вікіпедією з повільним з'єднанням. Дуже великі сторінки чи сторінки з форматами файлів, які вимагають плагінів, слід анотувати як такі.
 3. Добре підібране посилання на каталоги вебсайтів[en] або організацій. Довгі списки посилань неприйнятні. Посилання на каталог може бути постійним або ж тимчасовим заходом — на час обговорення зовнішнього посилання на сторінці обговорення статті.
 4. Сайти, що не відповідають критеріям до надійних джерел, однак містять інформацію про предмет статті від обізнаних джерел.
 5. Посилання на братні проєкти[en] Вікімедіа з відповідним матеріалом.

Частовживані зовнішні посилання

[ред. код]

У списку Частовживаних зовнішніх посилань розміщується список частовживаних зовнішніх посилань, щодо яких у спільноті часто виникають обговорення щодо їхньої доцільності. Список допомагає зрозуміти чи дозволено чи не дозволене додавання певних частовживаних зовнішніх посилань. Список доповнює правило Вікіпедія:Зовнішні посилання та підсумовує Консенсус спільноти після обговорення доцільності використання відповідного частовживаного зовнішнього посилання на сторінках обговорення Вікіпедія:Кнайпа (політики), Вікіпедія:Кнайпа (пропозиції) чи на інших сторінках обговорення.

Зауважте, що Консенсус може змінюватися, тому якщо у майбутньому спільнота проведе нове обговорення щодо однієї з зовнішніх посилань наведених тут й знайде новий Консенсус, то найновіший Консенсус буде відображено у оновленому списку Частовживаних зовнішніх посилань.

Посилання, які зазвичай слід уникати

[ред. код]

За винятком посилання на офіційну сторінку предмету статті, слід зазвичай уникати зовнішніх посилань на:

 1. Будь-який сайт, який не надає унікального ресурсу поза тим, що міститиме стаття, якщо стане вибраною. Іншими словами, сайт не повинен просто повторювати інформацію, яка вже є чи повинна бути у статті. Посилання для майбутнього поліпшення сторінки можна розміщувати на сторінці обговорення статті. Див. {{refideas}}.
 2. Будь-який сайт, який вводить читача в оману використанням фактично неточного матеріалу чи неперевірного дослідження, за винятком обмеженого обсягу у статтях про точки зору, які подає сайт.
 3. Сайти зі шкідливими програмним забезпеченням або сценаріями, експлойтами троянів або вміст, доступ до якого незаконний в Україні. Про підозрілі на шкідливі програми сайти можна доповісти, слідуючи інструкціями на ВП:Чорний список спаму[en].
 4. Посилання, в основному призначені для просування вебсайтів, включно з онлайн-петиціями[en] та краудфандинговими сторінками. Див. ВП:Спам § Спам зовнішніми посиланнями.
 5. Окремі вебсторінки[5], які існують у першу чергу для продажу продуктів або послуг, або з неприйнятним обсягом реклами. Наприклад, стаття про мобільний телефон не повинна посилатися на вебсторінки, що переважно просувають або рекламують продукти чи послуги для них.
 6. Сайти, що вимагають оплати чи реєстрації для перегляду відповідного вмісту, якщо сам сайт не є предметом статті чи посилання не є зручним для цитати[6]. Див. § Сайти, що вимагають реєстрації.
 7. Сайти, недоступні значній кількості користувачів, як-от ті, що працюють лише з конкретним браузером або в конкретній країні.
 8. Прямі посилання на документи, що вимагають зовнішніх застосунків або плагінів (як-от Flash або Java) для перегляду вмісту, якщо стаття не про такі формати файлів. Докладніше див. § Rich media.
 9. Будь-які сторінки результатів пошуку, як-от посилання на окремі пошуки вебсайтом, пошукові рушії й агрегатори[en] чи канали RSS.
 10. Сайти соціальних мереж (як-от Pinterest, Vkontakte, Однокласники, Yammer[en] чи LinkedIn), чатів або дискусійних форумів і груп (як-от Yahoo! Groups[en]), групи новин Usenet або списки електронної пошти, окрім випадків коли посилання на відповідну соцмережу дозволено згідно зі списком Частовживаних зовнішніх посилань.
 11. Блоги, особисті вебсторінки[en] та більшість фанатських сайтів[en] (включно з негативними), за винятком написаних визнаними авторитетами (даний виняток для блогів тощо, контрольованих визнаними авторитетами, має бути дуже обмеженим; як мінімальний стандарт, визнані авторитети як особи завжди відповідають критеріям значимості Вікіпедії для людей).
 12. Відкриті вікі, за винятком загальновизнаних сайтів з істотною кількістю дописувачів посилання на які дозволено згідно зі списком Частовживаних зовнішніх посилань. На дзеркала та відгалуження[en] Вікіпедії не слід посилатися.
 13. Сайти, що лише непрямо стосуються предмету статті: посилання повинно прямо стосуватися предмету статті. На загальний сайт із інформацією про розмаїття тем зазвичай не слід посилатися зі статті на конкретнішу тему. Аналогічно, на вебсайт на конкретнішу тему зазвичай не слід посилатися зі статті на загальну тему. Якщо розділ загального вебсайту присвячено темі статті та відповідає іншим критеріям для посилання, то на цю частину сайту можна глибше послатися[en].
 14. Списки посилань на виробників, постачальників або споживачів.
 15. Сайти, на які вже наявні посилання через інструменти джерел Вікіпедії. Наприклад, замість посилання на комерційний сайт книг розгляньте формат посилання «ISBN»[en], який дає читачам можливість шукати широким розмаїттям вільних і невільних джерел книг. На джерела карт можна послатися за допомогою географічних координат[en].
 16. Сайти, які ненадійно функціональні та / або навряд чи продовжать бути функціональними. Наприклад, посилання на зовнішній вміст Інтернету, яке навряд чи залишиться працездатним на корисний проміжок часу.
 17. Партнерські, відстежувальні чи реферальні посилання, тобто посилання з інформацією про того, кому зараховуються читачі, котрі проходять за посиланням[7]. Якщо саме джерело корисне, використовуйте нейтральне посилання без відстежувальної інформації.
 18. Зовнішні посилання в навігаційних шаблонах або сторінках Вікіпедії, як-от сторінках вирішення неоднозначностей, перенаправлень і категорій.
 19. Вебсайти організацій, згаданих у статті — якщо вони не визначені як те, на що слід посилатися чи до розгляду[8]

Посилання у списках

[ред. код]

Розділи зовнішніх посилань не заборонено наприкінці автономних списків[en] або статей зі включеними списками. Проте, самі списки не повинні складатися з зовнішніх посилань. Ці списки в першу чергу призначені надавати пряму інформацію та для внутрішньої навігації, а не бути каталогом сайтів у павутинні. Даний розділ не застосовується, якщо зовнішнє посилання слугує як цитата для запису автономного списку, який інакше відповідає критеріям включення[en] до нього.

Так Ні

Список

Посилання

Список

Реклама та конфлікт інтересів

[ред. код]

Очевидно, що посилання з Вікіпедії на зовнішній сайт може може привести вебтрафік до цього сайту. Але, відповідно до правил Вікіпедії, слід уникати посилання на сайт, яким ви володієте, підтримуєте чи представляєте — навіть, якщо здається, що настанови Вікіпедії інакше дозволяють посилатися на нього. В разі сумнівів ви можете піти на сторінку обговорення та дати вирішити іншим дописувачам. Ця пропозиція відповідає настановам Вікіпедії конфлікт інтересів.

Вікіпедія використовує такі самі стандарти для оцінювання посилань на вебсайти, що належать прибутковим і (дійсно чи нібито) неприбутковим організаціям. Посилання на вебсторінки, потенційно згенеровані для доходу, не забороняються, навіть, якщо власник вебсайту може отримувати гроші через рекламу, продажі чи (у разі неприбуткових організацій) пожертви. Вибирайте сторінки для посилання на основі безпосередньої вигоди для читачів Вікіпедії, які натиснуть посилання, а не податкового статусу організації чи ваших здогадів, чи може власник вебсайту заробити гроші від посилання.

Зараз деякі учасники мають спам-бота, здатного спамувати Вікіпедії від декількох різних вікі-рушіїв, аналогічно до сценаріїв подавця для гостьових книг і блогів. Бачачи бота, що вставляє зовнішні посилання, будь ласка, перевірте вікіпедії іншими мовами, щоб побачити, чи атака є широкою. Якщо так, будь ласка, повідомте про це на Меті; вони можуть помістити у текстовий фільтр по всій Вікімедіа. Адміністратори блокуватимуть несанкціонованих ботів на очах.

У біографіях живих людей

[ред. код]

У біографіях живих людей матеріал, доступний винятково в сумнівних або джерелах сумнівної цінності слід обробляти з обережністю, й, якщо принизливі, не слід використовувати взагалі, ні як джерела, ні через зовнішні посилання. Зовнішні посилання в біографіях живих людей повинні бути високої якості та слід судити за стандартом, вищим за інші статті. Не посилайтеся на вебсайти, які не повністю сумісні з даною настановою чи суперечать духу ВП:БЖЛ.

Сайти, що вимагають реєстрації

[ред. код]

Поза цитуваннями зовнішніх посилань на вебсайти, що вимагають реєстрації чи платної підписки для перегляду, слід уникати, оскільки їхнє використання обмежено для більшості читачів. Facebook і багато онлайн-газет вимагають реєстрації для доступу до деякого чи всього свого вмісту, тоді як деякі вимагають підписки. Онлайн-журнали часто вимагають підписки для доступу до своїх сайтів або преміального вмісту. Якщо стару газетну чи журнальну статтю архівовано, за доступ до них може стягуватися плата.

На сайти, що вимагають реєстрації чи підписки, не слід посилатися, якщо сам вебсайт не є темою статті (див. § Офіційні посилання) чи посилання не є частиною рядкової виноски (див. Вікіпедія:Посилання на джерела). бібліографічні посилання зазвичай повинні цитувати найавторитетніші джерела для публікації (наприклад, копію газетної статті на оригінальному вебсайті газети, а не копію на чиємусь блогу), але можна додавати посилання на вільну версію, якщо вона доступна та не порушує авторських прав.

Неукраїнськомовний вміст

[ред. код]

Поза використання джерел-приміток у тексті статті, зовнішнім посилання на українськомовні сайти надається рішуча перевага в україномовній Вікіпедії. Розміщення посилання на неукраїнськомовний сайт може бути доречним у деяких випадках, як-от коли офіційний сайт недоступний українською; чи коли посилання веде на текст предмету його оригінальною мовою; чи коли сайт містить наочні посібники на кшталт карт, діаграм або таблиць — згідно з настановами щодо неукраїномовних сайтів.

Якщо ви додаєте зовнішнє посилання на неукраїномовні сайти згідно з вищезгаданими винятками, помічайте посилання мовними піктограмами, доступними для більшості мов, за допомогою дволітерних мовних кодів: наприклад, {{ref-es}}, {{ref-fr}} тощо. Розміщуйте мовну мітку після посилання (наприклад, [https://bbc.com/news BBC News] {{ref-en}}).

Зауважте, що ця настанова не стосується джерел-виносок у тексті статті, які регулюються відповідними правилами ВП:УКР та ВП:Іншомовні джерела та згідно з якими посилання на україномовний вміст надається рішуча перевага у випадку якщо вони мають рівнозначну якість та надійність у порівнянні з іншомовним джерелом; загалом, згідно з ВП:УКР та ВП:ІД, використання іншомовних джерел допускається лише у випадку відсутності рівнозначного по якості та надійності джерела українською. Якщо ви розміщуєте посилання на неукраїномовне джерело-виноску у тексті статті, обов'язково виставте відповідну мовну піктограму {{ref-мова}} чи параметр |lang= в шаблоні цитування {{cite-web}} аби попередити читача Української Вікіпедії про неукраїномовне джерело.

Сайти-перенаправлення

[ред. код]

Сайти-перенаправлення URL не повинні використовуватися. Прикладами таких сайтів є tinyurl.com[en], tiny.cc та домен верхнього рівня .tk. Більшість таких сайтів перелічено у m:Spam blacklist, оскільки ними часто зловживають спамери посиланнями, що означає неможливість зберегти сторінку з таким посиланням. Оскільки сайти-перенаправлення URL додаються до чорного списку щоразу, коли стається зловживання, ви можете створити проблеми майбутнім дописувачам, використовуючи їх. Додавання посилань на вебпроксі заборонено з побідної причини. Натомість слід додавати посилання на оригінальний URL.

Загалом бажано посилатися на точне призначення посилання. Наприклад, якщо example.com автоматично перенаправляє на example.org/example, краще посилатися на точну сторінку, навіть, якщо вебмайстер вважає адресу перенаправлення офіційнішою.

Rich media

[ред. код]

Прийнятно посилатися на сторінки, виконані у звичайному HTML або простому тексті, але це не завжди так зі сторінками з форматами rich media (які можуть бути несумісними з налаштуваннями та браузерами багатьох користувачів). Перевірте, що тип умісту зв'язаної сторінки є text/html, text/plain або application/xhtml+xml (або інший тип умісту XHTML), адже деякі сторінки натомість можуть виконуватися винятково платформозалежними плагінами на кшталт Adobe Flash або Microsoft Silverlight. Намагайтеся уникати прямого посилання на будь-який вміст, який вимагає спеціального програмного забезпечення чи додатків до браузера. Завжди бажано посилатися на сторінку, виконану у звичайному HTML, який містить вбудовані посилання на rich media.

Де посилання на rich media, пряме чи вбудоване у сторінку HTML, вважається доцільним, повинно надаватися явне позначення технології, необхідної для доступу до відповідного вмісту, як у наступних прикладах:

Зауважте, що програмне забезпечення MediaWiki надаватиме малі піктограми для декількох типів вихідних посилань, як-от вищенаведений приклад PDF, але текст, який робить його явним, усе ще корисний читачеві.

Якщо зовнішнє посилання веде на сторінку, що автоматично відтворює музику чи інші звуки при відвідуванні, будь ласка, додавайте шаблон {{plays audio}} як люб'язність і згідно з принципом найменшого здивування.

Посилання на сайти користувацького відео

[ред. код]

Тоді як немає загальної заборони посилань на YouTube чи інші сайти користувацького відео, посилання повинні дотримуватися настанов на цій сторінці (див. § Обмеження на посилання і § Посилання, які зазвичай слід уникати). Багато відео, розміщених на YouTube чи схожих сайтах, не відповідають стандартам включення до розділів Посилання, й авторське право викликає особливу стурбованість. Багато відео на YouTube новин, шоу чи іншого вмісту, цікавого відвідувачам Вікіпедії, порушують авторські права, й на нього не слід посилатися, ні зі статті, ні з цитувань. Включення посилань слід оцінювати окремо з належною обережністю. Посилання на онлайн-відео також повинні визначати додаткове програмне забезпечення, необхідне читачам для перегляду вмісту.

Уникайте надмірної ваги на конкретні точки зору

[ред. код]

У статтях із багатьма точками зору, уникайте надання завеликої кількості чи посилань надмірної ваги на одну точку зору, чи які приділяють надмірну вагу поглядам меншин. Коментуйте такі посилання, інформуючи читача про такі точки зору. Якщо одна точка зору домінує в інформованій думці, її слід подати першою. Для отримання додаткової інформації див. Вікіпедія:Нейтральна точка зору — зокрема настанови Вікіпедії щодо надмірної ваги.

Посилання на Вікідані

[ред. код]

На Вікідані не слід посилатися з тіла статті, за винятком прихованих коментарів зі згадкою Q-номеру. Для отримання додаткової інформації див. це обговорення.

Офіційні посилання

[ред. код]

Офіційним називається посилання на вебсайт чи іншу послугу Інтернету, що відповідає обом із наступних критеріїв:

 1. Зв'язаний вміст контролюється предметом (організацією чи окремою особою) Вікіпедійної статті.
 2. Зв'язаний вміст насамперед охоплює галузь, у якій предмет статті є значимим.

Офіційні посилання (за наявності) надаються для можливості читачам бачити, що предмет каже про себе. Ці посилання зазвичай звільняються з тих, яких слід уникати, але не з обмежень на посилання. Наприклад, хоча посилання на вебсайти, що вимагають від читачів реєстрації чи сплати для перегляду вмісту, зазвичай неприйнятні в розділі Посилання, таке посилання може включатися, коли воно є офіційним вебсайтом предмету. Даний виняток не дозволяє додаткові «офіційні» посилання на кшталт знайдених на вебсайтах збору коштів.

Офіційні сайти все ще є предметом стандартних вимог форматування, як-от маркування rich media та нерозміщення посилань у тексті статті. Коли офіційний вебсайт використовується як джерело для перевірки самовиданого твердження в тексті статті, його слід форматувати як будь-яку іншу виноску, використану у статті. Офіційні вебсайти можуть бути включені до деяких карток і, за згодою, перелічені першими в розділі Посилання. Використання шаблону {{official website}} необов'язкове.

Для багатьох статей не існує офіційних посилань. «Фансайти», включно з будь-чим від вебсайтів, керованих фанатами музикантів, до благодійних організацій, які підтримують пацієнтів зі хворобою, навіть схвалених або дозволених предметом, не вважаються офіційними вебсайтами, оскільки предмет статті не може контролювати подану інформацію. Посилання на вебсайти, які не вважаються офіційними, все ще можуть бути виправданими за іншими розділами даної настанови, наприклад, Посилання до розгляду № 4.

Іноді вебсайти захоплюються чи зламуються. Це часто робиться для обслуговування шкідливих програм. Якщо офіційний сайт обслуговує шкідливі програми, його URL слід приховати до чистки вебсайту. Це зазвичай можна виконати, закоментувавши вебсайт за допомогою процедури Прихований текст[en] разом із позначкою в коментарі, що пояснює шкідливість офіційного сайту. Вебсайт також може вставлятися карткою, в якій посилання на документацію картки може бути корисним у з'ясуванні того, як придушити автоматичне посилання. Приховуючи URL сайту, будь ласка, лишіть коментар із поясненням, чому ви так зробили, за допомогою можливості прихованого тексту.

Мінімізація кількості посилань

[ред. код]

Зазвичай включається лише одне офіційне посилання. Якщо предмет статті має понад один офіційний вебсайт, то може бути доречним понад одне посилання, за дуже обмеженими обставинами[9]. Проте, Вікіпедія не надає всеосяжного вебкаталогу для кожного офіційного вебсайту. Вікіпедія не прагне документувати чи посилатися на кожну частину вебприсутності[en] предмету чи забезпечувати читачів зручний список усіх сайтів соціальних мереж. Повні каталоги призводять до безладу та розміщення надмірного наголосу на тому, що каже предмет.

Понад одне офіційне посилання слід надавати лише, коли додаткові посилання забезпечують читачеві значний унікальний вміст і на них не посилаються на видноті інші офіційні вебсайти. Наприклад, якщо головна сторінка офіційного вебсайту автора містить посилання на його сторінку на сайті видавництва, то недоречно надавати обидва посилання. Натомість у даній ситуації надайте лише посилання на головну сторінку офіційного вебсайту. В інших ситуаціях іноді може бути доречним надати понад одне посилання, як-от коли бізнес має один вебсайт для корпоративної штаб-квартири, а інший — для споживацької інформації. Вибирайте мінімальну кількість посилань, яка забезпечує читачів максимальним обсягом інформації. Посилання, що надають довговічну інформацію, більш бажані порівняно з соцмережами та форумами, де вміст швидко змінюється та може бути не дійсним в будь-який момент часу. Вікіпедія не існує для сприяння корпоративним «стратегіям спілкування» чи інших форм маркетингу.

Довголіття посилань

[ред. код]

Дуже важливо розглядати, чи ймовірно, що посилання залишиться відповідним і прийнятним до статті в найближчому майбутньому. Наприклад, некорисно посилатися на вебсторінку, що часто змінюється та просто має відповідне зображення чи статтю на своїй першій сторінці в даний момент. Розгляньте пошук і посилання на постійні[en] версії вебвмісту та намагайтеся знаходити ресурси, що мають зобов'язання зберігати вміст доступним за тією ж адресою.

Що можна зробити з мертвими зовнішніми посиланнями

[ред. код]

Вікіпедія частво страждає від загниття посилань[en] коли URL-посилання на сайт стає мертвим. Посилання на мертві URL у списку зовнішніх посилань некорисні для Вікіпедійних статей. Такі мертві посилання слід оновити, вилучити або (у випадку якщо існує робоча версія більш ранньої версії статті) відновити архівний знімок сайту за допомогою archive.org, archive.is чи схожого сайту.[10] Зауважте, що деякі мертві посилання насправді не є мертвими і виглядають такими через вандалізм; наприклад, вандал може вдатися до хитрих дій, як-от заміна літер в URL з латиничних на кириличні літери з ідентичним виглядом.

Зауважте, однак, що у випадку з джерелами-виносками всередині тексту статті, діють інші настанови Вікіпедія:Посилання на джерела, які говорять що слід уникати вилучення посилань на мертві джерела-примікти й натомість заохочують відновити архівну версію відповідного знімку сайту з archive.org, archive.is чи схожого сайту.

Захоплення та перереєстрація сайтів

[ред. код]

URL можуть «захоплюватися[en]» чи перереєструватися з різною метою після закінчення терміну реєстрації (доменного імені)[11]. Такі сайти термінологією вебмайстрів називаються «дропами» (з англ. domain drop catchingперехоплення доменного імені). Навіть, якщо URL, здається, залишається дійсним (все ще «працює»), якщо він більше не вказує на бажану інформацію, то його потрібно обробляти як мертве посилання.

Як посилатися

[ред. код]
Дані вказівки показують, як створювати посилання у класичному редакторі вікітексту. Якщо ви використовуєте середовище редагування VisualEditor, вказівки див. ВП:Візуальний редактор/Посібник користувача § Редагування посилань.

Посилання без тексту (код і приклад виведення):

Розмітка Рендериться як
[https://example.com/]

[2]

Посилання з текстом:

[https://example.com/ The RFC-mandated example.com website]

Весь текст після пропуску береться як текст для посилання. Вбудовані вікіпосилання у тексті зовнішнього некоректні; натомість обирайте відповідні слова для посилання.

The [[Request for Comments|RFC]]-mandated [https://example.com/ example.com website].

The RFC-mandated example.com website.

За відсутності змістовних слів, які можна використати для посилання, у посиланні без тексту бажано використовувати самопосилальний текст на кшталт «натисніть тут[en]» або «це посилання». Таких типів самопосилань слід уникати.

Вказання протоколів

[ред. код]

У минулому, коли Вікіпедія могла бути доступною через HTTP або HTTPS, протоколовідносні URL[en] могли використовуватися для утворення зовнішніх посилань (або посилань зовнішнього стилю на внутрішню сторінку), які б використовували http: або https:, залежно від доступу до сторінки, на якій з'явилося посилання, як у [www.mediawiki.org/wiki/Help:Links]. Проте, оскільки всі сайти Вікімедіа наразі вимагають HTTPS, даний стиль посилань є застарілим і більше не повинен використовуватися. http: або https: за необхідності слід явно вказувати для цільового сайту (віддаючи перевагу https: за доступності).

Розділ зовнішніх посилань

[ред. код]

Якщо стаття має зовнішні посилання, стандартним форматом є їхнє розміщення маркованим списком під первинним заголовком наприкінці статті. Зовнішні посилання повинні ідентифікувати посилання та коротко резюмувати вміст вебсайту та його відповідність до статті. Заголовок повинен називатися «Посилання» (у множині), навіть, якщо перелічено лише єдине посилання. Якщо перелічено декілька зовнішніх посилань, а предметом статті є жива особа, організація, вебслужба чи будь-що інше, з офіційним вебсайтом, є звичайною практикою розміщувати посилання на цей сайт нагорі списку.

Цей розділ Посилання є одним із необов'язкових прикінцевих розділів і приміток, які з'являються у визначеному порядку внизу статті.

Посилаючись на інший вебсайт, слід давати читачеві добре резюме вмісту сайту та причини, чому цей конкретний вебсайт відповідає статті в питанні. Посилаючись на онлайн-статтю, намагайтеся надавати якомога більше змістовної інформації про неї. Наприклад:

== Посилання ==
* [https://example.com/link_1 Посилання 1]
* [https://example.com/link_2 Посилання 2]

Більшість зовнішніх посилань повинні подавати різні подробиці з цитувань. Наприклад, стислий опис вмісту і чітке позначення його джерела важливіше за дійсний заголовок сторінки, а дати доступу не підходять до розділу зовнішніх посилань. Оскільки шаблони цитувань не було розроблено для використання в розділі Посилання, дописувачам, які використовують їх у цьому розділі, слід бути обережними для забезпечення відповідності результатному опису зовнішньому посиланню.

Шаблони для зовнішніх посилань

[ред. код]

Деякі шаблони існують для посилання на проєкту Фонду Вікімедіа[en] на кшталт Вікісховища. {{Commons}} є прикладом графічного шаблону, що зазвичай використовується для посилання на Вікісховище. Всі такі шаблони мають рядкові версії (наприклад, {{Commons-inline}}), або ви можете вибрати посилання на них точно, як би ви послалися б на будь-який інший вебсайт. Для отримання додаткової інформації див. ВП:Братні проєкти Вікімедіа § Коли посилатися.

Шаблони можуть використовуватися для інших поширених вебсайтів. Ці шаблони іноді дозволяють швидке виправлення багатьох посилань, якщо цільовий сайт реорганізовано, а деякі з них популярні для використання в картках. Не створюйте довгі, графічні шаблони для вебсайтів поза ФВМ, навіть, якщо ці вебсайти також є вікі. Всі шаблони, за винятком таких для «братніх» проєктів ФВМ, повинні виробляти звичайне, однорядкове, текстове зовнішнє посилання без жодних favicon, жирного тексту, користувацьких крапок або іншого незвичайного форматування. Див. типові приклади на {{EMedicine}} й {{Allmusic}}.

{{srlink}} створюватиме вікі- чи зовнішнє посилання, залежно від того, чи застосовано його на дзеркалі Вікіпедії.

{{plain link}} видалятиме піктограму стрілки, яка автоматично розміщується на URL.

Примітки та цитування

[ред. код]

Сайти, які було використано як джерела під час створення статті, повинні цитуватися у статті та зв'язуватися як примітки, рядкові чи в розділі приміток. Посилання на такі сайти джерел не є «зовнішніми» для цілей даної настанови та зазвичай не повинні дублюватися в розділі зовнішніх посилань. Винятки — вебсайти, що можуть бути і примітками, і зовнішніми посиланнями — включають будь-які офіційні сайти для теми статті чи вебсайти, особливо присвячені темі, містять багато підсторінок і дотримуються критеріїв посилань, яких слід уникати.

Посилання на бази даних

[ред. код]

При посиланні на сайти, керовані великими базами даних, як-от Internet Movie Database, намагайтеся використовувати шаблон зовнішнього посилання. Якщо формат URL бази даних змінюється, іноді можливо швидко виправити всі посилання, переписавши шаблон.

Обслуговування й огляд

[ред. код]

Недоречні та дублювальні посилання можуть вилучатися будь-яким дописувачем; якщо причина вилучення неочевидна, будь ласка, поясніть на сторінці обговорення статті.

Шаблони можуть допомогти організувати проєкт обслуговування посилань. Шаблон {{Виправити посилання}} надає сповіщення, що стаття може містити недоречні посилання чи список посилань може зрости до недоречної довжини. {{Advert}} також попереджає про підозрілі невідповідні посилання.

Рядкові шаблони можуть бути корисними для позначення окремих посилань, які ви хочете далі обговорити на сторінці обговорення статті:

 • {{Copyvio link}}: позначити посилання, підозрювані в порушенні авторських прав
 • {{Off-topic-inline}}: позначити посилання, що здаються поза темою чи невідповідними
 • {{Dead link}}: позначити посилання, що здаються неробочими

Якщо сторінка приваблює багатьма чи невідповідними посиланнями, повідомлення в розділі зовнішніх посилань на кшталт {{subst:no more links}} може завадити додаванню посилань.

Якщо новий або незареєстрований користувач наполягає на додаванні невідповідного посилання на одну чи більше сторінок, будь ласка, розгляньте залишення повідомлення для User:XLinkBot. Цей бот автоматично скасовуватиме перелічені сайти, додані не-автопідтвердженими користувачами[en], але не іншими дописувачами. Для шкідливих програм або серйозного спаму, будь ласка, прочитайте Вікіпедія:Чорний список спаму та Вікіпедія:Проєкт:Спам для рекомендації занесення всього сайту до чорного списку.

Дві категорії упорядковування перелічують усі позначені статті, які потребують уваги для вилучення спаму та невідповідних посилань:

Будь-який дописувач може вирішити ці проблеми, прислухаючись до порад із цієї сторінки. Коли стаття дотримується відповідних стандартів, тоді будь-який дописувач може прибрати ці шаблони упорядкування.

Пошук URL у зовнішніх посиланнях

[ред. код]

Спеціальна:Пошук посилань — засіб для пошуку URL у зовнішніх посиланнях. Наприклад, можна знайти всі сторінки Вікіпедії, що посилаються на yahoo.com, на сторінці Спеціальна:Пошук посилань/*.yahoo.com.

Розгляд суперечок

[ред. код]

Ця настанова описує найпоширеніші причини включення та виключення посилань. Однак, факт, що дане посилання насправді не заборонено даною настановою, не означає автоматично, що на нього слід посилатися. Кожне надане посилання повинно бути виправданим на думку дописувачів статті. Суперечки щодо посилань можна вирішити за звичайним процесом вирішення суперечок, зокрема на дошці оголошень зовнішніх посилань.

Суперечливі посилання зазвичай слід виключати за замовчуванням, якщо й доки не буде консенсусу включити їх.

Див. також

[ред. код]

Синтаксис

[ред. код]

Координування обслуговування

[ред. код]

Інші

[ред. код]

Примітки

[ред. код]
 1. Хоча, як зазначено, ця сторінка загалом незастосовна до цитувань статей, обмеження на посилання на порушення авторських прав є винятком, застосовним до всіх посилань, включно з тими, які в цитуваннях
 2. Посилання на Вікісловник і Вікіджерела іноді можуть бути корисними. Інші винятки включають використання таких шаблонів, як {{external media}}, які використовуються тоді й тільки тоді, коли невільні та медіа з недобропорядним використанням не можуть завантажуватися до Вікіпедії
 3. Hypertext Linking and Copyright Issues. Американська бібліотечна асоціація (англійською) . Архів оригіналу за 26 травня 2015. In December 1999, for example, a U.S. District Court in Salt Lake City, Utah, granted a preliminary injunction against a religious organization that maintained a Web site that established links to other sites containing material that infringed on the plaintiff's copyright. The court ruled that the links constituted „contributory infringement“ and ordered them removed. Проте, це залишається областю прецедентного права, що розвивається
 4. Це означає, що за неможливості включити матеріал до Вікіпедійної статті через його захист авторським правом, можна послатися на сторінку власника авторських прав. Проте не дозволяє посилатися на будь-яку сторінку, яка порушує чиїсь авторські права. Див. ВП:АП § Посилання на ліцензовані матеріали
 5. Вебсторінки, не вебсайти. Оцінюйте конкретну сторінку, на яку посилання приведе читача, незалежно від інших сторінок на вебсайті
 6. Настанова не обмежує посилання на вебсайти, які використовуються як джерела вмісту статей
 7. Т.зв. UTM-мітки, що передають інструменту вебаналітики інформацію про джерело трафіку
 8. Посилання на вебсайти дозволені, коли вебсайт використовується як Надійне джерело, але не спрямовує читачів на вебсайт організації чи просто перевіряє її існування, чи те, що в неї є вебсайт.
  Ні: «Червоний Хрест випустив прес-реліз, що каже…»
  Так: «Червоний Хрест випустив прес-реліз, що каже…[1]»
 9. Ситуації, в яких, як правило, надається багато офіційних посилань, включають:
  • Біографія виборної посадової особи може посилатися на офіційний вебсайт уряду та вебсайт політичної партії чи кампанії чиновника (до прикладу, Дональд Трамп, Садовий Андрій Іванович).
  • Ретейлер може мати окремі вебсайти для корпоративного офісу та споживачів (до прикладу, АТБ-Маркет, Велика Кишеня).
  • Особа, яка значима в різних галузях, може мати окремі вебсайти, що презентують конкретний окремий напрямок діяльності (до прикладу, один вебсайт для музики, для літературної творчості).
 10. Також, замість того аби робити відновлення архівної версії сайту за допомогою archive.org, archive.is чи схожого сайту вручну, ви можете спробувати використати автоматичний інструмент reFILL 2.0, який спробує автоматично відновити всі мертві сайти у статті на знімки старішої версії з archive.org
 11. Porn Sites Hijack Expired Domain Names. PC World. Архів оригіналу за 18 листопада 2012.