Вікіпедія:Критерії значимості/Книги

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тематичні критерії значимості

Як і всяка інша енциклопедія, Вікіпедія може містити статті про книги. Незважаючи на те, що Вікіпедія — не паперова енциклопедія і список книг, гідних згадування в ній, набагато ширший, вона не повинна містити статті про всі книги на Землі.

Ці рекомендації мають відношення до значимості книг. Про значимість їх авторів див. статтю Вікіпедія:Критерії значимості осіб; про значимість видавництв в Вікіпедія:Критерії значимості організацій.

Загальні критерії[ред. код]

Перед тим як написати у Вікіпедію окрему статтю про книгу, перевірте, чи задовольняє вона один із критеріїв, перерахованих нижче. Якщо книга не задовольняє жоден із цих критеріїв, рекомендується втриматися від створення окремої статті про неї й спробувати провести обговорення про включення інформації про книгу у вже існуючу статтю про автора, видавництво й т.п. Якщо книга не заслуговує навіть згадування в подібних статтях, окрему статтю про неї створювати не слід.

Якщо книга не відповідає жодному з перерахованих нижче критеріїв, вона вважається незначущою і не заслуговує окремої статті у Вікіпедії. Якщо книга задовольняє хоча б одному з перерахованих нижче критеріїв, вона може вважатися значимою.

 1. Існують незалежні публікації про книгу та її авторів.
  • Цей критерій включає такі публікації, як книги, телевізійні передачі й документальні фільми про його створення, статті у великих міжнародних базах даних, енциклопедіях, критичні статті в паперовій періодиці.
  • Цей критерій не включає наступне:
   • Передрук прес-релізів і реклами книг (саморозкручування не вітається у Вікіпедії, опублікована стаття про книгу повинна бути зроблена незалежною й незацікавленою стороною).
   • Звичайні огляди, такі як списки нових книжок, бібліотечні списки, короткі огляди й короткий переказ сюжету без критичних коментарів.
 2. Історичний критерій значимості:
  • Публікації принаймні двох різних статей про книгу щонайменше через п'ять років після її виходу.
  • Видання вважається значимим по опитуваннях критиків, професіоналів у сфері видавничої справи, якщо це опитування було проведено щонайменше через п'ять років після виходу книги.
  • Книга являє собою істотний внесок у мистецтво.
 3. Книга є знаковою для країни, регіону або для окремої галузі знань.
 4. Книга є піонерською в питаннях стану і розвитку української культури, науки, мови, вітчизняної економіки, банківської справи тощо.
 5. Видання, що має енциклопедичний характер та здійснене у провідних наукових видавництвах.
 6. Книга відзначена преміями, грамотами престижних виставок, форумів тощо в Україні чи за кордоном.
 7. За книгою було знято кіно- або телевізійні фільми, поставлені вистави у престижних театрах.
 8. Книга є предметом вивчення у багатьох школах або університетах у будь-якій країні.
 9. Автор книги є настільки історично значимий, що кожна з його письмових робіт можуть вважатися примітними, навіть при відсутності інших джерел. Наприклад, письменники, твори яких входять у шкільну програму.

Крім того, сучасна книга повинна мати ISBN, а для наукових видань рецензентів, які є фахівцями у своїй галузі.

Виноски[ред. код]

Посилання[ред. код]

Див. також[ред. код]