Вікіпедія:Критерії значущості/Книги

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тематичні критерії значущості

Як і всяка інша енциклопедія, Вікіпедія може містити статті про книги. Незважаючи на те, що Вікіпедія — не паперова енциклопедія і список книг, гідних згадування в ній, набагато ширший, вона не повинна містити статті про всі книги на Землі.

Ці рекомендації мають відношення до значущості книг. Про значущість їхніх авторів див. настанову Вікіпедія:Критерії значущості осіб; про значущість видавництв див. настанову Вікіпедія:Критерії значущості/Організації.

Загальні критерії значущості книг[ред. код]

Перед тим, як написати у Вікіпедії окрему статтю про книгу, перевірте, чи задовольняє вона одному з критеріїв, що перераховані нижче. Якщо книга не задовольняє жодному з цих критеріїв, рекомендується утриматися від створення окремої статті про неї і спробувати провести обговорення про включення інформації про книгу у вже існуючу статтю про її автора, видавництво і т. ін. Якщо книга не заслуговує навіть згадування в подібних статтях, окрему статтю про неї створювати не слід.

Якщо книга не відповідає жодному з перерахованих нижче критеріїв, вона вважається незначущою і не заслуговує окремої статті у Вікіпедії. Якщо книга задовольняє хоча б одному з перерахованих нижче критеріїв, вона може вважатися значущою.

 1. Існують незалежні публікації про книгу та її авторів.
  • Цей критерій включає такі публікації, як книги, телевізійні передачі й документальні фільми про її створення, статті у великих міжнародних базах даних, енциклопедіях, критичні статті в паперовій періодиці.
  • Цей критерій не включає наступне:
   • передрук прес-релізів і реклами книг (саморозкручування не вітається у Вікіпедії, опублікована стаття про книгу повинна бути зроблена незалежною й незацікавленою стороною);
   • звичайні огляди, такі як списки нових книжок, бібліотечні списки, короткі огляди і короткий переказ сюжету без критичних коментарів.
 2. Історичний критерій значущості:
  • публікації принаймні двох різних статей про книгу щонайменше через п'ять років після її виходу;
  • видання вважається значущим по опитуваннях критиків, професіоналів у сфері видавничої справи, якщо це опитування було проведено щонайменше через п'ять років після виходу книги;
  • книга являє собою істотний внесок у мистецтво.
 3. Книга є знаковою для країни, регіону або для окремої галузі знань.
 4. Книга є піонерською в питаннях стану і розвитку української культури, науки, мови, вітчизняної економіки, банківської справи тощо.
 5. Видання, що має енциклопедичний характер та здійснене у провідних наукових видавництвах.
 6. Книга відзначена преміями, грамотами престижних виставок, форумів тощо в Україні чи за кордоном.
 7. За книгою було знято кіно- або телевізійні фільми, поставлені вистави у престижних театрах.
 8. Книга є предметом вивчення у багатьох школах або університетах у будь-якій країні.
 9. Автор книги є настільки історично значущий, що кожна з його письмових робіт може вважатися значною, навіть при відсутності вторинних джерел. (Наприклад, письменник, твори якого входять у шкільну програму.)

Крім того, сучасна книга повинна мати ISBN, а для наукових видань — рецензентів, які є фахівцями у своїй галузі.

Див. також[ред. код]