Вікіпедія:Критерії значущості/Сайти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тематичні критерії значущості

Дана сторінка містить узагальнені рекомендації для користувачів Вікіпедії про те, вартує чи ні створювати окрему статтю про певний вебсайт чи вебпроєкт. Поняття вебсайту або вебпроєкту включає (але не обмежується): інтернет-сторінки, блоги, форуми, онлайн-журнали, флеш-мультфільми, портали та хостинг-провайдерів. Будь-який вміст, який самостійно розповсюджується по Інтернету, вважається, в рамках даної довідки, вебпроєктом[1].

Багато вікіпедистів дуже не люблять, коли Вікіпедію використовують для реклами, крім того, офіційна політика Вікіпедії свідчить, що статті Вікіпедії не можуть бути використані для реклами — або реклама в статті повинна бути прибрана, щоб задовольняти вимогам нейтральної точки зору, або сама стаття повинна бути видалена[2].

Більшість учасників Вікіпедії також переконані, що Вікіпедія — це не інтернет-каталог, і що вона не повинна бути сайтом, що існує для посилань на інші сайти і категоризації цих посилань. Поза сумнівом, Вікіпедія не повинна бути сховищем посилань, зображень або файлів. Статті, які містять виключно зовнішнє посилання з коротким описом вмісту сайту, повинні або видалятися, або розширюватися з дотриманням нейтральної точки зору.

У випадку, якщо такі статті стали кандидатами на вилучення, під час обговорення на сторінці Вікіпедія:Статті-кандидати на вилучення учасники повинні керуватися критеріями значущості сайтів і їх популярності.

Критерії популярності для сайтів

[ред. код]

Інтернет-проєкт[3] можна вважати відомим, якщо він відповідає хоч би одному з приведених нижче критеріїв:

 1. Про сайт повинні бути декілька нетривіальних публікацій, чиє джерело незалежне від сайту. Крім наступного:
  • Публікація в засобах масової інформації прес-релізів або реклами вмісту сайту[4].
  • Звичайний огляд у ЗМІ. Наприклад, газетна стаття, що містить інтернет-адресу, характеристику матеріалів на сайті і його короткий огляд. Під ЗМІ мається на увазі будь-яке надійне джерело інформації: сюди включаються статті в популярних журналах, газетах, книгах, телерепортажі і друкарські матеріали споживчих асоціацій.
 2. Сайт удостоєний якого-небудь відомого і незалежного призу або премії від періодичного видання або самостійної організації[5].
 3. Вміст неодноразово розповсюджувався або освітлювався іншим відомим сайтом, незалежним від творців цього вмісту (наприклад, як джерело інформації). Сюди включаються часті згадки в онлайн-газетах і журналах, а також в стрічках новин[6].
 4. Наявність сайту в авторитетних списках відвідуваності. Достатнім критерієм популярності є входження до переліку топ-100 у світі, або топ-10 у окремій країні у будь-який час. Авторитетними списками вважаються: SimilarWeb ( глобальний рейтинг, Україна).

Вікі-стаття про сайт обов'язково повинна містити доказ того, що сайт відповідає хоч би одному з вказаних критеріїв, наприклад, у формі посилання в розділі «Примітки».

Статистика

[ред. код]

Число користувачів проєкту або кількість пошукових запитів не можуть бути підставою для ухвалення рішення про збереження або видалення статті про сайт. Вікіпедія — не книга рекордів Гіннеса, тому статтю про допис в живому журналі, що можливо отримав рекордне число коментарів, буде справедливо вилучено, оскільки сам допис не мав жодної цінності. Статистичні дані можуть бути використані лише як додаткове свідоцтво для визначення популярності і значущості сайту.

Про значущість

[ред. код]

Критерії значущості та популярності не завжди співпадають. Сайти (так само, як і журнали або книги) з вузькою спеціалізацією, адресовані професіоналам в тій або іншій галузі, можуть і не користуватися популярністю за межами відносного вузького кола, проте значення такого сайту для тієї галузі творчості або знання, якій він присвячений, може бути достатньо велике.

Стаття про сайт, що не задовольняє критерію популярності, повинна містити повноцінне роз'яснення його значущості: чим саме цей сайт відрізняється від інших інтернет-проєктів аналогічної тематики та змісту й чому ця відмінність істотна для розвитку інтернету або певної галузі науки чи культури.

Див. також

[ред. код]

Примітки

[ред. код]
 1.   Навіть якщо вміст вебпроєкту розповсюджуватиметься в матеріальній формі, будь то компакт-диск, DVD або книга, воно також підпадатиме під дію даної довідки, якщо головним джерелом як і раніше залишиться Інтернет.
 2.   Статті про сайти, які, згідно даній довідці, не можуть бути залишені, не повинні вилучатися — з них слід робити перенаправлення на тему або предмет, якому присвячений даний сайт або його розділ.
 3.   Назва статті про сайт фірми зазвичай повинна бути перенаправленням на саму фірму, організацію або особу, яка містить цей сайт. Так, наприклад, стаття pravda.com.ua повинна містити перенаправлення на статтю Українська правда. Якщо ж фірма, організація або особа більше відома по доменному імені свого сайту, а не навпаки, то стаття про сайт повинна представлятися у формі доменного імені. Наприклад Texty.org.ua.
 4.   При цьому у випадку, якщо така публікація є саморекламою і непрямою рекламою, то це не є підставою для створення енциклопедичної статті. Автором публікації повинен бути хтось, що не має відношення до даного сайту, компанії або продукту (див. Вікіпедія:Автобіографії).
 5.   Приклади таких нагород — Eisner Awards, bloggies, Webby Awards. Для більшої упевненості бажано, щоб сайт неодноразово удостоювався таких премій.
 6.   Як правило, такий сайт задовольнятиме і першому критерію. Такі згадки в ОНЛАЙН-ЗМІ не повинні бути тривіальними. Наприклад, окремої статті заслуговує блог людини, що передавала репортажі із затопленого нового Орлеану.