Вікіпедія:Нейтральна точка зору

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Вікіпедія:НТЗ)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Wikipedia-logo-v2.svg

Довідка

Політики

Реєстрація та облаштування

Пошук інформації

Авторське право

Редагування

ред.

Одним з наріжних каменів Вікіпедії є нейтральна точка зору (НТЗ). За словами засновника Вікіпедії Джимбо Вейлза, політика НТЗ «абсолютна і безкомпромісна»[1].

Вступ

Політика нейтральної точки зору стверджує, що статті повинні писатися неупереджено для того, щоб читач одержував уявлення про реальний стан справ.

Можна легко помилитися в розумінні політики нейтральної точки зору. Ця політика не означає можливості написання статті з якоїсь однієї єдиної неупередженої, «об'єктивної» точки зору. Навпаки, ця політика встановлює, що ми повинні чесно представити всі існуючі точки зору і стаття не повинна декларувати, мати на увазі або натякати на те, що яка-небудь із представлених точок зору є єдино правильною.

Критичним чинником створення неупереджених статей є спільна праця вікіпедистів. Це одна з найбільших переваг Вікіпедії.

Основна концепція нейтральності

У Вікіпедії ми використовуємо термін «неупередженість» і «нейтральна точка зору» у точному значенні, яке відрізняється від звичайного розуміння:

Безсторонні статті чесно описують різні точки зору, а не підтримують жодну (будь-яку) зі сторін дискусії.

Первісне формулювання НТЗ

« Нейтральна точка зору враховує ідеї і факти у формі, з якою згодні і їхні прихильники, і супротивники. Звичайно, 100%-ва згода неможлива; є люди, які не визнають поглядів, відмінних від своїх. Усе, що ми можемо, - це шукати такого викладу, з яким могли б погодитися розумні люди, хоч би й їхнє бачення окремих питань було різним.
...
Можливо, найпростішим способом зробити виклад більш енциклопедичним було б писати про те, якими є переконання людей, а не про те, чи правильні їхні переконання. І думаю, це не є ані суб'єктивізмом, ні колективізмом або імперіалізмом. Переконання людей існують об'єктивно, і ми можемо досить легко описати їх з нейтральної точки зору, — Джимбо Вейлз, засновник Вікіпедії
»

Чому Вікіпедія повинна бути безсторонньою ?

Вікіпедія є універсальною енциклопедією, це значить, що вона містить у собі знання людства на певному рівні узагальнення. Але ми (люди) не згодні один з одним з деяких питань; з будь-якого питання, де існують декілька точок зору, усі точки зору являють собою різні теорії того, що є істина, а оскільки одна точка зору суперечить іншій, її прибічники вірять, що інші точки зору «помилкові» і, отже, не є «знанням». Там, де немає згоди про те, що є «істина», там немає і згоди про те, що таке знання. Вікіпедія працює завдяки співробітництву учасників; однак, хоча б і завдяки співробітництву, як можемо ми розв'язати проблему нескінченних «воєн виправлень», у яких один учасник у тексті статті стверджує А, а наступний учасник змінює текст так, що тепер той стверджує не А?

Рішення, яке ми прийняли для цілей роботи над Вікіпедією, полягає в тому, що «знання людства» включає всі різні значущі теорії з усіх різних питань. Таким рішенням ми зафіксували представлення знань людства в цьому сенсі. Щось подібне висловлено в загальноприйнятому значенні слова «знання»: те, що «відомо», з часом постійно змінюється, і коли ми вживаємо слово «знаю» в такому розумінні, то часто маємо на увазі „«знаю»“, тобто знаю в лапках. Так, у Середні віки ми «знали», що хвороби спричиняють демони. Тепер ми «знаємо» про хвороби щось інше.

Ми могли б зібрати людські знання упереджено: ми описали б кілька теорій з питання В, а потім заявили б, що правда про В — це таке-от або таке. Але знову ж, пам'ятайте, що Вікіпедія — це міжнародний, спільний проект. Практично будь-яка думка з будь-якого питання наявна серед наших авторів і читачів. Для того, щоб уникнути нескінченних «воєн виправлень», ми повинні домовитися представляти кожну точку зору чесно, не стверджуючи, що одна з них істинна. Цей підхід є тим, що робить статті «безсторонніми», або «нейтральними», як ми це розуміємо. Для того щоб писати з нейтральної точки зору, необхідно представляти конкуруючі точки зору без прихильності до якої-небудь з них; аби зробити це, необхідно описати всі точки зору так, щоб вони були більш-менш прийнятні як для їхніх прихильників, так і для їхніх опонентів.

Шаблон {{НТЗ під сумнівом}}

Для статей, що не відповідають критерію НТЗ, може бути застосований шаблон {{Нейтральність сумнівна}}

Примітки