Вікіпедія:Неоднозначність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Неоднозна́чність виникає тоді, коли різні поняття мають однакові або подібні назви (омоніми).

Як розв'язувати неоднозначності[ред. код]

Розв'язування неоднозначностей — це усунення конфлікту між омонімами при називанні статей Вікіпедії.

Уточнення назви шляхом її розширення[ред. код]

Для розрізнення статей з однаковими назвами, але різними значеннями, слід розширювати назви цих статей шляхом додавання характерних уточнень. Існують два види уточнень: природні та штучні.

  • Природне уточнення — це повна назва терміна зі специфічним визначенням, яке може додаватись як перед уточнювальним терміном, так і після нього.
  • Штучне уточнення розташовується після головного слова і береться у дужки.

Докладніше про ці два види уточнень читайте на сторінці Вікіпедія:Іменування статей/Уточнення.

Основне значення[ред. код]

Основне значення — це те значення, яке найбільш міцно асоціюється з назвою. Як правило, це те значення, на яке вказує більшість посилань.

Наприклад, практично всі посилання Ґрунт статей у Вікіпедії посилаються на ґрунт як гірську породу та власне ґрунт. Тому для цього значення терміна «ґрунт» уточнення не потрібне. Для іншого значення терміна «ґрунт» у заголовку вказано уточнення в дужках, і стаття називається Ґрунт (малярство).

Не варто сліпо наслідувати наведену вище схему, тому що Вікіпедія для самої себе не є авторитетним джерелом інформації. При виборі основного значення спирайтеся на здоровий глузд, при виникненні ускладнень обговоріть цю проблему на сторінці обговорення відповідної статті. У випадку, коли неможливо однозначно визначити основне значення, воно не виділяється. У цьому випадку для всіх омонімів слід вказувати уточнення.

На початку статті наводиться посилання на сторінку значень — статтю, що містить перелік статей із альтернативними значеннями. Для цього використовується шаблон {{Otheruses}}. Якщо значень небагато і створення статті неоднозначності не має сенсу — використовуйте шаблони {{About}} та {{For}}. Наприклад, для одноіменних з населенним пунктом залізничних станцій використовується форма шаблону {{About|залізничну станцію|місто у якому вона знаходиться|Попасна}}, що у статті виглядає наступним чином:

Основні інструменти для розв'язування неоднозначностей[ред. код]

Шаблони неоднозначності знаходяться у категорії Категорія:Шаблони багатозначності і перенаправлень ( 20 ).

Сторінка значень — спеціальна сторінка, на якій наведено перелік коротких визначенень понять та об'єктів, назва яких співпадає з назвою статті (без уточнення «(значення)»), або їх іменування має впізнавану схожість, чи якимось чином ассоційована з назвою сторінки значень. Такий перелік повинен містити у кожного елемента визначення, яке достатнє для однозначної ідентифікацції наведених елементів серед цього переліку, і, якщо елемент відповідає критеріям значимості, яких вистачає для існування його сторінки у Вікіпедії, мати посилання на статтю Вікіпедії, або бажане посилання на статтю (т.з. червоне посилання - посилання на неіснуючу статтю, із метою спонукання користувача для її створення). Такі сторінки значень помічаються шаблоном {{Disambig}} чи його похідними:

  • {{DisambigG}} — для статей значень про геопункти, топоніми.
  • {{DisambigF}} — для статей значень про персоналії із однаковим прізвищем.
  • {{DisambigN}} — для статей значень про персоналії із однаковим особовим ім'ям або ім'я та прізвища яких співпадають.

Сторінка значень може не мати самостійного енциклопедичного змісту, оскільки основна її функція полягає в тому, щоб перенаправити читача на статтю, яка відповідає його запиту. Сторінки значень цитують текст основних статей лише настільки, наскільки це необхідно для розв'язування неоднозначності.

Сторінки про терміни чи поняття, що мають однакові назви, частково однакові назви або можуть бути по іншому зрозумілі оформлюються за допомогою посилань на відповідні сторінки значення наступними шаблонами:

  • {{Otheruses}} додається на початок усіх статей, що мають однакову назву, перед визначенням терміна. Він вказує на сторінку значень.
  • {{Othernames}} на початок статей про осіб, що носять те саме прізвище.
  • {{Otherpersons}} на початок статей про осіб-тезок або повних тезок.

Створення сторінок значень[ред. код]

Сторінка значень являє собою перелік значень терміна. Кожне значення складається з нотації терміна, яке за можливості (але не обов'язково) має бути попосиланням на статтю та короткої анотації до кожного значення. Наприклад:

Анотація повинна давати чітке уявлення про суть кожного значення, але без зайвих подробиць. Рекомендується, щоб кожне пояснення було довжиною від кількох слів до кількох речень. Проте, у кожному конкретному випадку, детальність анотації повинна визначатись з урахуванням особливостей терміна.

Головною умовою повинна бути зручність для читача, щоб, з одного боку, дати йому чіткий опис кожного значення, але, з іншого боку, не перевантажити опис і не відволікати читача деталями при виборі потрібного значення.

У тих випадках, коли окрема стаття про одне зі значень ще не створена, його опис на сторінці значень можна подати більш докладно. Якщо цього опису достатньо для окремої статті, то слід створити нову статтю, а на сторінці значень залишити тільки коротку анотацію.

Групування. Якщо значень більше ніж 4-5 і кілька з них можна віднести до умовних груп — це робиться за допомогою проставлення підзаголовків.

Інтервікі. Сторінка значень, як і інші статті Вікіпедії, повинна за можливості мати інтервікі у Вікіданих. Але пов'язання сторінок значень з некирилічними алфавітами має деякі труднощі.

Категорії. В окремих випадках, коли значення термінів досить близькі, можливо також проставлення категорії Вікіпедії. Утім, слід зауважити, що всі статті значень із шаблоном {{Disambig}} та його похідними автоматично включаються у категорію Багатозначні терміни ( к:25 с:17 656 ) або її підкатегорії, а також у службові категорії Всі сторінки неоднозначності‎ ( 23 096 ) (усі простори назв) та Всі сторінки неоднозначності статей ( 23 071 ) (тільки головний простір назв).

Див. також[ред. код]